Studenci AGH biorą się za kosmiczne śmieci

fot. materiały prasowe

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej przeprowadzą serię eksperymentów w ramach wygranego przez nich konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt Black Spheres ma pomóc w wyłapywaniu kosmicznych śmieci z orbity okołoziemskiej. Eksperymenty zostaną wykonane na wieży zrzutowej Uniwersytetu w Bremie.

Problem kosmicznych śmieci staje się coraz poważniejszy ze względu na coraz większą liczbę obiektów wysyłanych na orbitę okołoziemską. Satelit również przybywa, w związku z czym ryzyko zderzenia się różnych obiektów na orbicie wzrasta. Takie kolizje powstają, przez co śmieci na orbicie krąży jeszcze więcej i generują one jeszcze większą szansę zderzenia.

Studenci automatyki i robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili przyjrzeć się bliżej metodom wyłapywania śmieci w kosmosie. Stanowi to duże wyzwanie ze względu na niewielkie rozmiary obiektów, wysokie prędkości i duże rozproszenie. Potencjalnie najskuteczniejszym sposobem jest złapanie obiektu za pomocą ramienia robotycznego. Pozwala ono na przechwycenie uszkodzonego satelity bez wyrządzenia szkód i przeprowadzania operacji naprawczych, a co za tym idzie - odzyskanie kosztownych elementów.

Kula w Bremie

W eksperymencie, który w marcu przeprowadzą studenci, rolę uszkodzonego satelity spełni wydrukowana na drukarce 3D kula o średnicy 88 milimetrów i wadze 250 gram, wykonana ze specjalnej żywicy oraz zawierająca w sobie mechanizm z odważnikiem.

W każdej z pięciu serii doświadczenia zostaną wypuszczone dwie kule, a ich ruch będzie obserwowany za pomocą sześciu kamer rozmieszczonych wewnątrz kapsuły. Wieża zrzutowa w Bremie pozwala na osiągnięcie warunków mikrograwitacji na około 9 sekund. Kapsuła, w której będą znajdować się kule, zostaje wystrzelona na 130 m i od momentu wystrzału przyspieszenie wewnątrz kapsuły będzie zerowe, ponieważ jej ruch kompensuje grawitację.

Projekt studentów AGH skupia się na obserwacji uszkodzonego satelity i automatycznym przewidywaniu jego pozycji i orientacji. Celem jest m.in. przetestowanie metody przewidywania ruchu w mikrograwitacji. Eksperymenty pozwolą na zebranie danych dotyczących ruchu obiektów ze zmiennym rozkładem masy. Dodatkowym elementem projektu jest również popularyzacja problemu zaśmiecenia orbity okołoziemskiej.

– Mamy nadzieję, że uzyskane podczas eksperymentów wyniki pomogą w rozwiązaniu pilnego
i narastającego problemu, jakim są kosmiczne śmieci. To kolejna ciekawa inicjatywa z obszaru przemysłu kosmicznego, w którym chcielibyśmy się zaangażować, szczególnie jako Europejski Uniwersytety Kosmiczny, którym AGH jest od zeszłego roku – komentuje opiekun projektu Black Spheres, dr Paweł Zagórski.

comments powered by Disqus