Świąteczne dekoracje jeszcze w listopadzie

Projekty dekoracji fot. ZDMK

Już niedługo w Krakowie rozbłyśnie świąteczna iluminacja. Inspiracje zostały zaczerpnięte z twórczości artystów związanych z miastem, Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej. Nowością tegorocznej dekoracji będzie świetlny napis KRAKÓW w świątecznej oprawie.

Na Rynku Głównym stanie żywa, 15-metrowa choinka – z dekoracjami w formie pawich oczek i migoczących świec oraz białym oświetleniem. Podobnie zostaną przystrojone choinki na placu Wszystkich Świętych, przed Muzeum Narodowym oraz na rynku Podgórskim. Choinka na placu Centralnym zostanie udekorowana śnieżynkami świetlnymi oraz elementami z hipsu i wyciętych blaszek. Drzewka będą udekorowane granatowymi, złotymi i srebrnymi bombkami.

Napis

Miasta europejskie od kilku lat stawiają w okresie świątecznym świetlne napisy z nazwą swojego miasta w specjalnej oprawie. Zgodnie z tym trendem taki wielkogabarytowy napis KRAKÓW powstanie też w naszym mieście.

W bezpośredniej okolicy rynku Głównego, ronda Matecznego oraz na placu Centralnym udekorowane zostaną lampy. Na ulicach Floriańskiej, Siennej, Grodzkiej, Brackiej, Szewskiej i Sławkowskiej pojawią się elementy podwieszane – motyw pawiego pióra oraz zaśnieżone gałązki „młodopolskie”. Dodatkowymi ozdobami będą bombki, wycinane blaszki i kasetony z grafikami krakowskich artystów.

Wyrosną ci skrzydła

W mieście pojawią się też znane krakowianom i lubiane przez turystów duże bańki. Większe, z możliwością wejścia do środka, staną na placu Matejki, placu św. Marii Magdaleny, rondzie Mogilskim i przy NCK w Nowej Hucie. Pojawią się też na rondzie Grunwaldzkim, rondzie Młyńskim i przy Dworku Białoprądnickim – ale już na specjalnych podestach.

Mosty Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy, Zwierzyniecki oraz estakada nad al. 29 Listopada zostaną ozdobione tradycyjnymi zdobieniami w postaci pająków ludowych. Na Moście Piłsudskiego zostanie rozłożona gęsta girlanda świetlna.

Tradycyjnie w mieście pojawią się anioły (m.in. na al. Róż, rynku Podgórskim, placu Inwalidów, rondzie Matecznego, Rynku Głównym oraz pod Wawelem). Tegoroczną inspiracją dla aniołów był motyw liści na fresku „Róże” z 1895 roku oraz wzór pawiego oka. Towarzyszące aniołom mniejsze skrzydła pozwolą na zrobienie sobie zdjęcia.

Dekoracja pojawi się na ulicach miasta pod koniec listopada i będzie można ją podziwiać do 31 stycznia.

comments powered by Disqus