Święto Rękawki. 300 wojów i białek, rekonstrukcja bitwy i słowiańska osada

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już 19 kwietnia na Kopcu Krakusa odbędzie się Tradycyjne Święto Rękawki. Hasło tegorocznej edycji to „Klechdy i podania krakowskie”.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Kopiec Kraka znów zamieni się w słowiańską osadę i zabierze przybyłych w barwną podróż w czasie do wieków średnich.

– Tradycyjne Święto Rękawki to swego rodzaju wehikuł czasu, podróż w czasie. Każdy, kto tego dnia wybierze się na Kopiec Krakusa, w momencie, kiedy się tam znajdzie, ma wrażenie, że wszedł do innej epoki. To za sprawą strojów, asortymentu i przede wszystkim za sprawą wojów i białek, którzy odtwarzają życie we wczesnośredniowiecznych osadach – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Tegoroczne Święto Rękawki odbędzie się 19 kwietnia, czyli we wtorek po Wielkanocy, pod hasłem „Klechdy i podania krakowskie”.

Święto Rękawki nawiązuje do pogańskich obrzędów związanych z nadejściem wiosny, które sięgają wczesnego średniowiecza. Z czasem jednak zaczęto odchodzić od kultywowania zwyczajów przodków, a w połowie XX w. Rękawka była już kojarzona jedynie z festynem. W 2001 roku, dzięki Centrum Kultury Podgórza i Drużynie Wojów Wiślańskich KRAK, powrócono do historycznych korzeni święta.

Wydarzenie rozpocznie się więc od obrzędu rozpalenia ognia. Tuż po nim uzbrojeni wojowie przebiegną się wokół Kopca Kraka, a następnie zaprezentują swoje drużyny publiczności. Wśród przybyłych będą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski oraz z zagranicy. W programie tegorocznej edycji są także ciekawe inscenizacje: „Ubicie Smoka Wawelskiego – wersje alternatywne”, „Legenda o złej księżniczce z Podgórza” czy „Legenda o stworzeniu świata”.

Punktem kulminacyjnym Tradycyjnego Święta Rękawki będzie stracie Wiślan z najeźdźcami. Bitwa ta rozpocznie się o godz. 16.00, a naprzeciw siebie staną dwie potężne armie. Przy użyciu mieczy, toporów i tarczy powalczą o zwycięstwo.

Spotkanie z bohaterami klechd i podań krakowskich

Oprócz rekonstrukcji wczesnośredniowiecznej bitwy i obrzędów związanych z nadejściem wiosny uczestnicy będą mogli posłuchać najciekawszych legend związanych z Krakowem oraz poznać bliżej ich bohaterów.

Na Kopcu Krakusa pojawią się m.in. Świst i Poświst (psotne bóstwa wiatru), Król Węży, zwany Złoczyniem, zawistna wiedźma Marcycha, ubożęta (opiekuńcze duchy) czy figlarne chochliki. Oczywiście nie zabraknie także legendarnego księcia Kraka.

We wtorek po Wielkanocy Kopiec Krakusa zamieni się w osadę słowiańską, a przybyli będą mogli spróbować średniowiecznych przysmaków oraz zobaczyć, jak się wówczas ubierano. Nie zabraknie też muzycznych akcentów z epoki.

Organizatorzy zapraszają na dwa koncerty muzyki średniowiecznej w wykonaniu zespołu Daj Ognia. To połączenie skandynawskiej i polskiej muzyki ludowej z grą na tradycyjnych instrumentach. Dla najmłodszych przygotowano „Czędowe igry”, czyli osadzoną w czasach średniowiecza strefę zabaw.

Chętni będą mogli zakupić stylizowane gadżety pamiątkowe, wyprodukowane na zlecenie Centrum Kultury Podgórza. Wśród nich znajdą się m.in. skarpetki z oryginalnym „rękawkowym” wzorem, stylowy kubek ze słowiańskiej osady czy zestaw korkowych podkładek.

Tradycyjne Święto Rękawki odbędzie się 19 kwietnia w godz. 11.30-18.00. Szczegółowy program wydarzenia tutaj

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.