Szopki umilą święta spędzone w szpitalach [ZDJĘCIA]

fot. Kamila Buturla/Muzeum Krakowa
Szopki z Muzeum Krakowa umilą Święta Bożego Narodzenia pacjentom i ich opiekunom w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i Szpitalu im. Żeromskiego. W poprzednich latach, gdy nie było pandemii, jeździły na zagraniczne wystawy.
– Szopka krakowska jest zapowiedzią Bożego Narodzenia, jest fantazją na temat miasta, jest arcydziełem stworzonym przez natchnionego rzemieślnika. Ale jest także symbolem tego, że coś tak delikatnego i kruchego jak papier i folia, może mieć siłę ceglanych murów i kamiennych baszt. W tym kontekście, oprócz radowania oka, może także dawać nadzieję.  Gorąco pragniemy tą magią i nadzieją podzielić się z pacjentami, ich opiekunami, a także personelem szpitali – mówi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Muzeum Krakowa jest opiekunem tradycji szopkarstwa krakowskiego. Organizuje doroczny konkurs na najpiękniejszą szopkę krakowską i ma największą na świecie kolekcję szopek, liczącą blisko 270 dzieł (powstały między 1945 a 2020 rokiem). Dzięki jego staraniom ten bożonarodzeniowy obyczaj w 2018 r. - jako pierwszy z Polski - został wpisany na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego ludzkości UNESCO.

Muzeum przekazało też do działającej przy szpitalu szkoły książeczki i kolorowanki związane z okresem Świąt Bożego Narodzeni
comments powered by Disqus