Szpital Jana Pawła II potrzebuje urządzeń do walki z koronawirusem. Dlaczego są tak ważne?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Placówka chce kupić specjalistyczne aparaty do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej. – Wiemy też, że nie mamy środków na zakup tego sprzętu – przyznaje Edyta Gajewska, rzecznik prasowa szpitala.
Dr n.med. Mirosław Ziętkiewicz, ordynator II oddziału anastezjologii i intensywnej terapii tłmaczy, że zakup sprzętu zmniejszy ryzyko braku respiratorów. Aparatura ułatwi leczenie pacjentów, którzy mają problemy z oddychaniem, ale jeszcze nie potrzebują intubacji.

– U pacjentów którzy mają uszkodzone płuca przez wirusa i upośledzoną wymianę gazową z narastającym problemem duszności, występuje o wiele większe zapotrzebowanie na tlen, narasta częstość oddechów, wysiłek oddechowy i zmęczenie. Przy zastosowaniu specjalistycznego aparatu do donosowej terapii wysokoprzepływowej stan pacjentów znacznie się poprawia. Stosujemy to urządzenie na oddziale od kilku lat, znamy w pełni jego skuteczność i możliwości, na podstawie własnych doświadczeń jak i wyników badań międzynarodowych – mówi ordynator.

– Przy leczeniu pacjentów zarażonych koronawirusem urządzenie stosowano początkowo głównie w oddziałach intensywnej terapii, po czym zaczęto je wykorzystywać szerzej na innych oddziałach szpitalnych, właśnie na oddziałach chorób płuc. W okresie narastającej fali zachorowań urządzenia te powinny być dostępne na każdym oddziale, gdzie leczeni są chorzy z SARS Cov2. Niestety nie mamy tych aparatów wiele – dodaje dr Ziętkiewicz i podkreśla, że już sześć odddziałów Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II zostało przekształconych w covidove. 

Szpital prosi o wpłaty, nawet najmnniejsze, na specjalne konto do darowizn: 78 1240 4722 1111 0000 4849 1484 z dopiskiem: tlenoterapia covid-19.

Wciąż potrzebne są także środki ochrony osobistej dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników. 

News will be here