„Szuflada Szymborskiej” znika z Kamienicy Szołayskich

Kamienica Szołayskich przy pl. Szczepańskim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend Muzeum Narodowe w Krakowie żegna się z wystawą „Szuflada Szymborskiej”.

6 grudnia to ostatni dzień ekspozycji w oddziale MNK. Chociaż instytucje kultury pozostają zamknięte do 27 grudnia, muzeum zaprasza na wirtualny finisaż. W jego ramach odbędzie się spotkanie z Michałem Rusinkiem, który zaprezentuje również jeszcze jedną pamiątkę po Wisławie Szymborskiej.

Rozmowa będzie transmitowana 5 grudnia o godz. 18.00 na facebookowym profilu MNK. Spotkanie z sekretarzem noblistki poprowadzi literaturoznawczyni, Malwina Mus-Frosik.

– Natomiast 6 grudnia zapraszamy na wideo-oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi Michał Rusinek. Zapraszamy na naszego Facebooka – mówi Katarzyna Bik, rzeczniczka Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wnętrze z „surrealnym duchem”

Ekspozycja znika z Kamienicy Szołayskich po 7 latach. „Szuflada Szymborskiej” została otwarta 1 lutego 2013 roku, w pierwszą rocznicę śmierci poetki.

– Wisława Szymborska była Ambasadorem Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, dlatego – zawsze wdzięczne za ten zaszczyt – Muzeum Narodowe w Krakowie złożyło Fundacji Wisławy Szymborskiej propozycję dotyczącą części spuścizny po Noblistce. Zaproponowaliśmy mianowicie, że oddamy kilka wyremontowanych ostatnio pomieszczeń w Kamienicy Szołayskich na urządzenie tam wystawy zbiorów poetki, jej wyklejanek, bibelotów, książek, przedmiotów z jej mieszkania ze słynną wieloszufladową komodą oraz kanapą. Chodziło nam o to, by te cenne pamiątki nie były zamknięte w magazynie, lecz dostępne publiczności  – mówiła ówczesna dyrektor MNK, Zofia Gołubiew.

„Szuflada Szymborskiej” nie była rekonstrukcją mieszkania i izbą pamięci, a wnętrzem urządzonym w „bliskim poetce nieco surrealnym duchu”.

Ekspozycja była rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym należące do noblistki przedmioty zestawiono z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto