Taneczny techno-protest, spacery i blokada miasta. Strajk Generalny w Krakowie

W środę w całym kraju ma miejsce Strajk Generalny fot. Afera-Studio
„Nie idziemy do pracy, nie idziemy do szkoły, nie idziemy na uczelnie - strajkujemy". Środa w całym kraju to dzień Strajku Generalnego. Co będzie działo się w Krakowie? W planach m.in. strajk w ruchu czy taneczny techno-protest pod Muzeum Narodowym.

Strajki kobiet trwają od minionego czwartku, od momentu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że dopuszczalność aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją.

Strajki kobiet odbywają się codziennie, w większych i mniejszych miastach w Polsce. Dziś ma miejsce Strajk Generalny. Organizatorami wydarzeń w Krakowie są Ogólnopolski Strajk Kobiet Kraków, PPS Kraków i młodzieżówka partii Razem. Jak informują organizatorzy, do każdego z wydarzeń można dołączyć o dowolnej porze.

„Idziemy na spacer”

O 12.00 pod budynkiem Collegium Novum rozpocznie się Studencki Spacer „Polskie Piekło”.

– Nie tworzymy zgromadzenia, spacerujemy z zachowaniem bezpiecznych odległości. Nie zapomnijcie o maseczkach! Weźcie transparenty, znicze, wieszaki i parasolki. Spacerujemy w grupach maksymalnie do 5 osób! – informują organizatorzy.

Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Blokada Krakowa

Nieco później, bo o 13.30 rozpocznie się „Strajk w Ruchu”.

– Udamy się na spacer, dołączając tym samym do studentów krakowskich uczelni. Spotykamy się o 13:30 pod Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Gołębia 24), gdzie połączymy się z grupą spacerowiczów. Stamtąd, wspólnie, ruszymy w stronę Retoryka (pod siedzibę PiSu), a w drodze na Rynek zahaczymy o krakowską kurię (z serdecznymi pozdrowieniami dla arcybiskupa Jędraszewskiego!). Kochane i kochani, pamiętajcie przede wszystkim o zabraniu ze sobą świeczuszki lub znicza, którym ozdobicie chodnik w jednym z trzech punktów, wyciągnięciu z szafy wieszaka i ubraniu się na czarno – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

O godzinie 17.00 ma się rozpocząć blokada Krakowa, która rozpocznie się na Alejach Trzech Wieszczów.  Do samochodów i motocykli mają dołączyć rowerzyści biorący udział w innym wydarzeniu.

– O 17:00 zaczynamy spotykać się na Alejach. Grupy docierające do Alej dołączają się do samochodów znajdujących się na trasie. Jeździmy po Alejach aż starczy nam sił w nogach, żeby wciskać sprzęgło, sił w dłoniach żeby trąbić i benzyny. Można dołączyć później niż o 17 – pisza organizatorzy.

Cała trasa dostępna TUTAJ.

Spacery i taneczny techno-protest

O 18.00 na Rynku Głównym planowany jest większy spacer. Organizatorzy apelują, by mieć maseczki i pamiętać o zachowani dystansu od innych uczestników.

O tej samej porze przed gmachem Muzeum Narodowego w Krakowie ma się rozpocząć taneczny techno-protest. Zagrają Eta Hox, HiTrash, Meg, ͏v͏i͏r͏t͏u͏a͏l ͏g͏e͏i͏s͏h͏a, aetha, Outta_8

– Ubierzcie się odpowiednio i wygodnie, bo będziemy tańczyć, weźcie maseczki i płyny dezynfekujące. Jeśli będzie nastrój to nie wykluczamy spaceru! I prosimy Was, pamiętajcie: „jesteśmy wk*****, ale demonstrujemy pokojowo, dbajcie o innych w demonstracji, reagujcie, jeśli dzieje się coś złego, siostrzeństwo to także odpowiedzialność za siebie i innych, weźcie wodę, chusteczki, naładowane powerbanki, zapasowe maseczki – apelują organizatorzy.

Relacje z dzisiejszych wydarzeń przez cały dzień w LoveKraków.pl.