Tańsze bilety z Kartą Krakowską. Co warto o niej wiedzieć? [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już od 1 lipca będzie można składać wnioski o wydanie Karty Krakowskiej. To swego rodzaju program lojalnościowy, który mieszkańcom płacącym podatki w Krakowie zapewni różne korzyści, przede wszystkim zniżki na bilety komunikacji miejskiej. Jak to będzie wyglądać?

Co?

Zniżki będą dotyczyć tylko biletów okresowych i tylko tych obejmujących I strefę, a więc w granicach miasta. Upust będzie wynosić 20 procent. W praktyce oznacza to, że np. cena biletu normalnego na wszystkie linie spadnie z 89 zł do 71,2 zł, a ulgowego – z 47 zł do 37,6 zł. Dostępne będą też inne zniżki (szczegóły TUTAJ).

Od kiedy?

Ze zniżek będzie można korzystać od 1 sierpnia. Wnioski o wydanie karty będzie można składać już wcześniej, od 1 lipca. Karta będzie ważna przez rok od dnia pozytywnej weryfikacji, ale w przypadku zameldowanych w Krakowie mieszkańców będzie się mogła automatycznie odnawiać.

Komu przysługuje?

O wydanie karty mogą się ubiegać wszyscy mieszkańcy zameldowani w Krakowie i wszyscy, którzy płacą tutaj podatki. Ci podatnicy, którzy nie są zameldowani w naszym mieście, muszą jednak przedstawić dodatkowe dokumenty: pierwszą stronę swojego PIT, pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru PIT (w przypadku deklaracji składanych drogą elektroniczną) lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Gdzie złożyć wniosek?

Wnioski można będzie składać we wszystkich Punktach Obsługi Mieszkańca MPK oraz w wielu instytucjach kultury m.in. bibliotekach. Co istotne, całą procedurę będzie można też przeprowadzić nie wychodząc z domu, przez internet. To wręcz preferowana opcja – urzędnicy zachęcają do wyboru tej opcji, bo w punktach obsługi mogą się tworzyć kolejki. Nie potrzeba do tego podpisu elektronicznego! Potrzebny jest za to numer PESEL, więc mieszkańcy, którzy go nie posiadają, muszą przyjść osobiście do jednego z punktów. Kartę możemy odebrać osobiście, ale można też zamówić dostawę do domu.

Czy będę mieć kolejną kartę w portfelu?

Niekoniecznie. Można będzie zamówić osobną, nową Kartę Krakowską albo wykorzystać którąś z posiadanych dotychczas kart: Krakowską Kartę Miejską (mobilną albo plastikową), Małopolską Kartę Aglomeracyjną (mobilną albo plastikową), Krakowską Kartę Rodzinną (plastikową) albo legitymację studencką. Urząd zachęca do tego, by wykorzystywać przy tym mobilne, a nie plastikowe karty. W takim przypadku przedłużenie ważności statusu Karty Krakowskiej będzie się u osoby zameldowanej na pobyt stały zapisywać automatycznie.

Jak złożyć wniosek przez internet?

Pełny opis procedury jest dostępny TUTAJ. We wniosku wpisujemy swoje dane i wybieramy wersję karty. Jeśli wyrabiamy nową, musimy wyrazić zgodę na przetwarzanie danych i wgrać zdjęcie. Jeśli wgrywamy na istniejącą kartę, podajemy tylko numer klienta. W kolejnym etapie możemy dodać swoje dzieci w wieku do 18. roku życia, jeśli chcemy, by również korzystały z karty. Ostatni krok to wybór sposobu odbioru karty (osobiście lub pocztą).

Jak płacić?

Kartę Krakowską można będzie doładować w dokładnie taki sam sposób, jak dziś doładowujemy Krakowską Kartę Miejską.

comments powered by Disqus