To będą nietypowe wakacje. Oby nie od bezpieczeństwa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Małopolsce jest 1156 przejazdów kolejowych. W tym roku doszło na nich do czterech wypadków. Podczas wakacji kolejarze znów będą przypominać kierowcom o zasadach bezpieczeństwa.

Akcja „Bezpieczny przejazd” jest organizowana co roku. Prowadzą ją PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei i Policją. Pracownicy rozdają ulotki, kontrolują zachowania kierowców, rowerzystów i pieszych, instruują, jak należy bezpiecznie przekraczać tory. Jak mówi Piotr Hamarnik z PLK, tym razem kwestie związane z bezpieczeństwem na przejazdach mogą się okazać szczególnie istotne.

– Mamy rok epidemii. Mniej wyjazdów zagranicznych, więcej będzie wyjazdów na wypoczynek w różne rejony kraju. Chcemy, żeby każdy, czy to pociągiem czy samochodem, dojechał do celu bezpiecznie – komentuje przedstawiciel PLK.

Ciągle to samo

W kwestii winnych niebezpiecznych zdarzeń niewiele się zmienia – niemal wszystkie takie sytuacje mają miejsce z winy kierowcy. Najczęstsze grzechy to wjazd na tory bez sprawdzenia czy nie jedzie pociąg, ignorowanie znaku stop lub sygnalizacji, wjeżdżanie na przejazd kiedy rozpoczęło się już opuszczanie rogatek.

Miniony rok przyniósł dziesięć niebezpiecznych zdarzeń na torach w Małopolsce. Nikt nie został ranny i nikt nie zginął. W tym roku były cztery takie zdarzenia, jedna osoba została ranna.

Naklejka pomaga

Dużym krokiem w stronę poprawy bezpieczeństwa było umieszczenie na wszystkich przejazdach w Polsce tzw. „żółtych naklejek”. Znalazły się tam numery alarmowe i numer danego przejazdu, dzięki czemu w rozmowie z dyspozytorem można łatwo zlokalizować miejsce potencjalnego niebezpieczeństwa.

Od czerwca 2018 służby PLK odnotowały niemal 7 tysięcy reakcji z wykorzystaniem danych z naklejek. W 246 przypadkach, by uniknąć wypadku, wstrzymano na torach ruch pociągów. W 410 przypadkach wprowadzono ograniczenia prędkości i polecenie ostrożnej jazdy.

Stopniowo zmniejsza się też liczba kolizyjnych przejazdów kolejowych. W Krakowie takim przykładem jest przebudowany przejazd na ul. Rydla i zlikwidowany przejazd na ul Jasieńskiego, który zastąpi droga przy przystanku Kraków Złocień. Poprawa nastąpiła też w Krzeszowicach na ul. Daszyńskiego czy w Woli Filipowskiej. Jeszcze w tym roku otwarty ma być nowy wiadukt na ul. Słowackiego w Trzebini, który również poprawi bezpieczeństwo. Problematyczny pozostaje przejazd w Sterkowcu – tam, ze względu na dużą liczbę przypadków łamania przepisów, akcja „Bezpieczny przejazd” zostanie przeprowadzona dwukrotnie. – W ramach naszych cyklicznych akcji będziemy skupiać się na przejazdach na których szczególnie często dochodzi do łamania przepisów – tłumaczy Wiesław Więckowski, z-ca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie.

comments powered by Disqus