W wydanym oświadczeniu czytamy, że Komisja Krajowa WZZ „Sierpień 80” z niepokojem przyjęła informacje o wygaszaniu wielkiego pieca huty ArcelorMittal w Krakowie.
– To kolejny etap wygaszania hutnictwa w Polsce, na który nie może być zgody – piszą w wydanym oświadczeniu.
Związkowcy apelują, by w sprawę ratowania przemysłu energochłonnego zaangażował się rząd.
– Tylko działając wspólnie ocalić przed likwidacją możemy takie zakłady jak krakowska huta. Zagrożone są tysiące miejsc pracy. Negatywnie odbije się to także na gospodarce i kosztach życia wszystkich obywateli – kontynuują.
„Niezrozumiała polityka UE”
W swoim komunikacie piszą, że „należy się przeciwstawić niezrozumiałej polityce Unii Europejskiej, której liderzy pod płaszczykiem ratowania klimatu wylewają dziecko z kąpielą”.
– Niszczony jest bowiem przemysł w krajach członkowskich UE tylko po to, aby nie produkować w Europie, lecz sprowadzać gotowe produkty w wielkich kontenerach z Azji, gdzie wyzysk pracowników i degradacja środowiska nie napotykają żadnych przeszkód. Przyspieszy to negatywne zmiany klimatyczne, a także doprowadzi to do tego, że Unię Europejską tworzyć będą państwa, które nie będą wytwórcami, a jedynie konsumentami importowanych wyrobów – oceniają.
Zapłacą obywatele?
Podkreślają, że ruch związkowy w Polsce nie jest przeciwny ekologii i środowisku. Uważają jednak, że transformacja musi odbywać się w sposób przemyślany i zrównoważony. Tak, aby nie odbijało się to to na ludziach i gospodarce.
– Za eliminowanie przemysłu energochłonnego oraz energii konwencjonalnej zapłacą przede wszystkim obywatele, którzy to będą musieli finansować droższą energię ze źródeł odnawialnych. Tracą wszyscy. Gospodarka, pracownicy i społeczeństwo, a także środowisko. To ostatni moment, aby zawrócić znad przepaści. Należy zatrzymać szaleńczą politykę Unii Europejskiej. Jest ona skompromitowana. Niemcy zmuszeni zostali do zamknięcia swoich kopalń węgla kamiennego i teraz sprowadzają do elektrowni węglowych surowiec z Rosji. Wielka Brytania wraz z „brexitem” otwiera po 30 latach kopalnię węgla – piszą w liście związkowcy.
Będzie powtórka?
W podsumowaniu oświadczenia czytamy, że sytuacje takie jak ta w hucie będą się powtarzać.
– Kolejne zakłady będą zmuszone do ograniczania lub zaniechania produkcji. WZZ „Sierpień 80” apeluje do Rządu i Pana Premiera Mateusza Morawieckiego o ratowanie istotnych gałęzi przemysłu i przeciwstawienie się zgubnej dla Europy, a także dla polskiej gospodarki i społeczeństwa działań – apelują związkowcy.