Trudna sytuacja krakowskiego MPK. Na czas nie dostali z budżetu miasta 47 mln złotych

Tramwaj MPK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

47 milionów złotych – taką kwotę Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu jeszcze w piątek zalegał Zarząd Transportu Publicznego.

Od 2008 roku organizatorem transportu publicznego na terenie miasta początkowo był nieistniejący dziś Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, a obecnie tę rolę pełni Zarząd Transportu Publicznego. To urzędnicy tej jednostki odpowiadają za ustalanie częstotliwości kursowania tramwajów i autobusów oraz przebiegu ich linii. MPK jedynie wykonuje usługi zlecone przez ZTP.

Problem z płynnością finansową

Jeszcze w środę osoba z otoczenia zarządu MPK mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl, że „jesteśmy na skraju utraty płynności finansowej”. – Może się okazać, że trzeba będzie naruszyć pieniądze przeznaczone na inwestycje, w tym na zakup nowych autobusów – słyszymy od jednego z dyrektorów.

Powodem pogarszającej się sytuacji finansowej był brak przelewów z Zarządu Transportu Publicznego. Dopiero w piątek urzędnicy ZTP przelali na konto MPK ok. 47 milionów złotych z tytułu świadczenia usług przewozowych. Potwierdza to przedstawiciel miejskiej jednostki. – Na dziś względem MPK nie posiadamy przeterminowanych faktury – mówił w poniedziałek po południu Sebastian Kowal.