Trwa Open Eyes Art Festival - unikatowy cykl wydarzeń

Open Eyes Art Festival (OEAF) to cykl wydarzeń artystycznych, które podejmują tematykę poruszaną przez ruch Open Eyes Economy. Festiwal powstał w 2021 roku jako następstwo i naturalna ewolucja wcześniej organizowanego Open Eyes Festivalu.

Organizatorami i inicjatorami wszystkich wydarzeń są cztery krakowskie instytucje: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Przedsiębiorstwo Społeczne Agencja Artystyczna GAP.

Open Eyes Art Festival to sześć tygodni wydarzeń. W okresie między 8 października a 19 listopada, w partnerstwie z krakowskimi instytucjami kultury, biznesu i dyplomacji, Akademia Sztuk Pięknych zaprasza na wystawy, projekty, aukcje sztuki, panele dyskusyjne, konferencje, pokazy filmowe i spotkania z artystami.

Dlaczego warto już dzisiaj wpisać Open Eyes Art Festival w swój kalendarz?

- Wydarzenia w ramach Open Eyes Art Festival wyjdą daleko poza mury Akademii. Będziemy w centrum, na Podgórzu, na Kazimierzu, na Wesołej. W różnych miejscach i instytucjach kultury rozlokują się wystawy poszczególnych wydziałów ASP. Jeszcze nigdy dokonania studentów i dydaktyków Akademii Sztuk Pięknych nie były dostępne w tak wielu miejscach na raz!

- Idea konfrontacji, wymiany, wzajemnych inspiracji i współpracy, niosących ze sobą kreatywne rozwiązania, były głównym założeniem open-callu, w ramach którego wyłoniono 25 interdyscyplinarnych projektów artystycznych. Studenci różnych wydziałów i uczelni zgłosili do konkursu plany wystaw, które będzie można zobaczyć w ramach OPEN ART.

Projekt OPEN ART stwarza wyjątkową okazję prezentacji interdyscyplinarnych, międzywydziałowych i międzyuczelnianych działań studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. 25 projektów artystycznych od 15 października do 15 listopada zaanektuje niekonwencjonalne przestrzenie Kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego i byłego szpitala w dzielnicy Wesoła (ul. Kopernika 15A).

- CZESŁAW SŁANIA, nadworny grawer w Szwecji, Danii i Monako i przy okazji absolwent krakowskiej ASP, to artysta, który został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa za największą liczbę projektów znaczków pocztowych na świecie. To właśnie jego nietuzinkowe prace pokażemy podczas wystawy w budynku Narodowego Banku Polskiego. Narracja wystawy prowadzi od lat studenckich do pełni twórczości Artysty niezwykle cenionego na forum międzynarodowym z racji mistrzostwa w sztuce grawerskiej.

- Przywracamy pamięć o RÓŻY ALEKSANDROWICZ, jednej z największych muz krakowskiego międzywojnia, mecenasce takich malarzy jak Malczewski, Weiss czy Axentowicz, bizneswoman, kobiecie wyprzedzającej przynajmniej o kilka kroków swoją epokę. Na wystawie jej portretów pokażemy, jak widzieli ją najsłynniejsi malarze dwudziestolecia międzywojennego. Na przedmioty związane z działalnością handlową rodziny i dopełniające pokaz składają się wzorniki papierów, podobrazia oznakowane firmowymi pieczęciami czy sztalugi z ich metalowymi plakietami.

- Nie każdy wybitny artysta jest wybitnym pedagogiem. Podobnie jak nie każdy wybitny pedagog jest wybitnym artystą. Edukacja artystyczna mieści w sobie dwa podstawowe aspekty: patrzenia czy też doświadczania rzeczywistości i wyrażania, czyli budowania wizualnej i językowej formy opowiadania o niej. To właśnie te postawy oraz strategie staną się tematem i kontekstem dla wystawy dydaktyków ASP „JAKIE KRÓLICZE NORY, TAKIE MŁODZIEŻY CHOWANIE”, kuratorowanej przez Magdalenę Kownacką. Spektrum prac jest ogromne i ujawnia nie tylko niezwykłą różnorodność osobowości związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, ale również odmienności kryjące się w murach jej wydziałów: Architektury Wnętrz, Form Przemysłowych, Grafiki, Intermediów, Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Malarstwa i Rzeźby.

- Piękno i zgroza, melancholia, niepokój, poczucie schyłku – te wrażenia wypełniają obrazy KAROLA PALCZAKA, nominowanego w 2020 roku do Paszportów „Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych. W Dniu Zadusznym impresje te zawładną Galerią ASP w Krakowie, wyrwą nas z mieszczańskich tarapatów i uniosą w mgliste podkarpackie przestworze.

- Ożywimy SENSTERA – interaktywne dzieło sztuki robotycznej, stworzone przez Edwarda Ihnatowicza w latach 70. Długo zapomniany Senster mókł wśród holenderskich pól. Odnaleziony po latach, jest jednym z najcenniejszych dzieł sztuki nowych mediów i obecnie przeżywa swoją drugą młodość. Senster jest jedną z nielicznych wielkoformatowych realizacji rzeźbiarskich stworzonych u samego początku nurtu sztuki mediów. Praca pozostaje jednocześnie przykładem funkcjonowania szczególnej formy mecenatu. Holenderski koncern przeżywający pod koniec lat 60. okres prosperity wspierał eksperymenty z pogranicza sztuki i technologii. W latach 2017–2018 instalacja została odrestaurowana w ramach projektu „Re:SENSTER” – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zakupiła i reaktywowała dzieło we współpracy z pracownikami Katedry Intermediów Akademii Sztuk Pięknych. W czasie festiwalu będzie je można oglądać we foyer Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

- W czasach, gdy osoby zajmujące się ekonomią wartości nieustannie zwiększają świadomość społeczeństwa i pokazują, że biznes może otworzyć się na wartości pozaekonomiczne, do gry wchodzą także artyści. Będziemy na ten temat rozmawiać w czasie panelu SZTUKA I BIZNES, w ramach którego uczestnicy zastanowią się nad wyzwaniami, przed którymi stoi polski rynek sztuki: czy nowe technologie są dla rynku sztuki zagrożeniem, czy może szansą na uzdrowienie pewnych nieefektywności.

Sztuka jako rodzaj inwestycji pojawi się podczas OEAF także od strony praktycznej. W ASP odbędzie się czwarta edycja targów artystów i dizajnerów NÓWKA SZTUKA – wydarzenia skierowanego do twórców, koneserów sztuki i designu, miłośników oryginalnych dzieł i poszukiwaczy talentów. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych nawiązaniem współpracy z młodymi artystami i projektantami grafiki, w tym wydawców, architektów, przedstawicieli biznesu oraz branż kreatywnych. Będzie to okazja do spotkania autorów, rozmowy z nimi, zakupu wyselekcjonowanych przez specjalistów prac bez prowizji, prosto od twórców.

Ponadto będzie można zobaczyć i zakupić prace grona polskich artystów–akademików w ramach aukcji AKADEMICY WSPÓŁCZESNOŚCI, która odbędzie się w Narodowym Banku Polskim.

Te wydarzenia to jedynie niewielki wycinek z całego programu Open Eyes Art Festival, który w naturalny sposób wprowadzi odbiorców w Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości OEES.

Szczegółowy program zostanie podany wkrótce. Zapraszamy na fanpage https://www.facebook.com/OEAFestival.

comments powered by Disqus