Trzy miesiące dużych utrudnień na autostradzie. Wszystko przez remont wiaduktu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek 22 czerwca rozpoczyna się remont wiaduktu na ulicy Zakopiańskiej, nad linią kolejową i autostradą. To będzie oznaczać spore utrudnienia na autostradzie, ale także w rejonie ulicy Skotnickiej.

Jak zapowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa, remontowana będzie dolna część wiaduktu. – Dlatego też utrudnienia będą dotyczyć autostrady, a nie samej ulicy Zakopiańskiej – tłumaczy Michał Pyclik z ZDMK.

Pracami objęte zostaną trzy przęsła, wzmocnione zostaną również belki nośne. O ile jednak na remontowanym wiadukcie ruch pozostanie bez zmian, o tyle remont wymusi zamknięcie zjazdu z autostrady w kierunku Zakopanego (z północnej jezdni autostrady, czyli tej w stronę Katowic). Oprócz tego ograniczona będzie liczba dostępnych pasów.

Zwężenia i zmiany pasów

Prace będą prowadzone przez całą dobę, ale w dziennym i nocnym trybie.

- w ciągu dnia, w godzinach 5:00 – 21:00, część ruchu będzie przeniesiona na przeciwległą jezdnię. Na północnej jezdni autostrady będzie dostępny tylko jeden pas, natomiast na jezdni południowej wyznaczony będzie jeden pas do jazdy w stronę Katowic oraz dwa pasy w kierunku Rzeszowa.

- w nocy, w godzinach: 21:00 – 5:00, cały ruch zostanie poprowadzony jezdnią południową, a północna będzie całkowicie zamknięta. Układ pasów będzie następujący: jeden pas w kierunku Katowic i dwa w kierunku Rzeszowa.

Tak będzie na ok. trzykilometrowym odcinku autostrady, mniej więcej od wiaduktu na ulicy Kąpielowej.

Objazd przez Skotniki

Zmiany układu pasów to tylko część utrudnień. Brak jednego ze zjazdów w stronę Zakopanego oznacza, że kierowcy będą musieli „zawrócić” na węźle Kraków Skawina. Muszą najpierw zjechać z autostrady na ulicę Skotnicką, przejechać wiaduktem nad autostradą i zjechać na nią ponownie (zobacz mapę).

Można w tym rejonie spodziewać się sporych korków. Ulica Skotnicka już teraz często się korkuje, zwłaszcza w popołudniowym szczycie, a zwiększony ruch z autostrady prawdopodobnie tylko tę sytuację pogłębi.

Remont potrwa ok. trzech miesięcy. Będzie kosztował 1 mln 750 tys. zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus