Tylko bez paniki. Do Teatru Bagatela przyjeżdża „Rewizor”

Spektakl "Rewizor" w Teatrze Bagatela fot. PiotrKubic/Teatr Bagatela

Bagatela wznawia działalność po długiej przerwie premierą „Rewizora” w reż. Mikołaja Grabowskiego.

„Drodzy państwo. Tylko bez paniki. Dostałem wiadomość: przyjeżdża do nas rewizor” – tymi słowami rozpoczyna się jedna z najśmieszniejszych komedii teatralnych.

Z czego się śmiejecie…

Premierowy spektakl „Rewizora” zaplanowano na najbliższą sobotę, 6 marca. To właśnie tym przedstawieniem Bagatela wraca do gry po długim czasie.

–  Wszystko w komedii kończy się straszliwą kompromitacją. Nie dla Chlestakowa, który zanurzony w swoim „śnie” wraca do rodzinnego domu i będzie wspominał chwile spędzone w domu Naczelnika/Horodniczego jak realizację swoich marzeń. Kompromitacja dotyczy wszystkich w miasteczku – mówi reżyser Mikołaj Grabowski.

…. z samych siebie się śmiejecie

Dodaje, że znana fraza „Z czego się śmiejecie, z samych siebie się śmiejecie” mówi o odarciu ze wszystkich zasłon i zostawieniu nago bohaterów z ich własną głupotą.

Reżyser co prawda sięgnął po klasyczny i często wystawiany dramat Mikołaja Gogola, ale nie ten w znanym przekładzie Juliana Tuwima, ale współczesną literacką parafrazę autorstwa Tadeusza Nyczka.

– Tuwimowski przekład tekstu, przy całej swej językowej arcydzielności, wydaje się mocno archaiczny. Nie ma zatem powodu, żeby nie poszukać współczesnych odpowiedników między innymi takich fraz np. od kamyczka do rzemyczka – wyjaśnia autor przekładu.

Spektakl będzie nawiązywał do współczesności nie tylko pod względem przekładu. Tę mają zaprezentować scenografia i kostiumy zaprojektowane przez Agatę Stańczyk i Mikołaja Grabowskiego. Bo jak zaznaczają twórcy spektaklu, „Rewizor” zawsze dotyczy naszych czasów.

W rolach głównych zobaczymy  Dariusza Starczewskiego (Naczelnik), Macieja Sajura (Chlestakow), Annę Rokitę (Żona Naczelnika), Izabelę Kubrak (córka).

 

 

comments powered by Disqus