Ukrainiec w osobówce przewoził 12 Turków [VIDEO, ZDJĘCIA]

fot. Straż graniczna

13 osób znajdowało się w samochodzie osobowym, który przekroczył granicę polsko-słowacką.

 Jak mówi Justyna Drożdż z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, do niecodziennego zdarzenia doszło w Chochołowie. Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy Ford, w którym znajdowało się 12 obywateli Turcji oraz kierowca (obywatel Ukrainy).

Wszyscy Turcy zostali zatrzymani w związku z naruszeniem warunków wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Żaden z nich nie posiadał ważnej wizy uprawniającej do wjazdu i pobytu w Polsce. Ponadto cudzoziemcy nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

– Ustaliliśmy, że obcokrajowcy drogą lotniczą dotarli z Turcji do Serbii, następnie pieszo przedostali się do Węgier. Tam wsiedli do samochodu, którym przez Słowację dotarli do Polski, gdzie po przekroczeniu granicy państwa przez byłe przejście graniczne w Chochołowie zostali zatrzymani. Celem ich podróży były Niemcy – mówi Justyna Drożdż.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Zakopanem każdemu z 12 obywateli Turcji wydał decyzję o zobowiązaniu do powrotu z trzyletnim zakazem wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen.

– Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy, został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa, polegającego na organizowaniu innym osobom przekroczenia granicy wbrew przepisom prawa. Ponadto zaszły również okoliczności uzasadniające wydanie mu decyzji o zobowiązaniu do powrotu – podkreśla przedstawicielka straży granicznej.