Największa uczelnia o profilu ekonomicznym w Polsce już 20 czerwca otwiera zapisy na studia w kolejnym roku akademickim. Na studiach stacjonarnych czeka blisko 5 tysięcy miejsc. Na które aplikuje najwięcej kandydatów i jakie nowe kierunki czekają na UEK?
40 kierunków, a wśród nich te obejmujące dziedziny z zakresu nauk ekonomicznych, humanistycznych, społecznych i ścisłych - lato za pasem, a krakowski Uniwersytet Ekonomiczny szykuje się już na kolejny rok akademicki. Na kampusie przy ulicy Rakowickiej trwają ostatnie przygotowania do rekrutacji na studia I i II stopnia. W sumie do obsadzenia w ławach uczelni czeka blisko osiem tysięcy miejsc, w tym 4729 na studia stacjonarnych, czyli “dziennych”.
I choć trudno szacować, który kierunek będzie cieszył się największym zainteresowaniem, historia ostatnich rekrutacji wskazuje na prymat “Marketingu i komunikacji rynkowej”, gdzie na o jedno miejsce rywalizowało nawet 8 kandydatów. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także “Informatyka stosowana” oraz tradycyjnie czołowe “Finanse i rachunkowość”, gdzie na jedno dostępne miejsce chętnych bywa nawet sześcioro maturzystów. Jak pokazuje sytuacja rynkowa, ale także historia absolwentów uczelni, to kierunki, o których absolwentów bardzo rywalizują pracodawcy.
Poza tradycyjnym kierunkami, UEK w najbliższym roku akademickim stawia na nowe, prowadzone zarówno w języku polskim, jak i po angielsku. Nowościami w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego są studia “Global finance and accounting”, a także “Doradztwo podatkowe” i odpowiadające nowym realiom “Finanse publiczne w gospodarce cyfrowej”. Wszystkie nowe kierunki uruchomione są jako studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia, zaś część dostępna jest także na poziomie licencjackim.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, poza prestiżem drugiej najstarszej uczelni ekonomicznej w kraju, może poszczycić się także imponującym, 7-hektarowym kampusem, zlokalizowanym w samym centrum miasta. – To bodaj jedyna krakowska uczelnia, która wszystkie zajęcia prowadzi na jednym obszarze, przy ulicy Rakowickiej 27. Studenci UEK-u mają tu dostęp do nowoczesnych sal wykładowych, biblioteki, specjalistycznych laboratoriów, profesjonalnych obiektów sportowych, krytego basenu, a także licznych punktów usługowych – zachwala swoją uczelnie Magda Janowiec, studentka III roku “Gospodarki i Administracji Publicznej”.
Znaną od lat zaletą nauki na UEK jest także szeroka oferta kursów języków obcych. Na różnych poziomach, od podstawowego, po C1 uczyć się można języka angielskiego, francuskiego czy niemieckiego, ale także rosyjskiego, włoskiego a nawet chińskiego. Ich znajomość może być przydatna podczas zagranicznych wyjazdów i studenckich wymian na jedną z ponad 200 uczelni z całego świata, z którymi w ramach programów Erasmus+ czy CEEPUS współpracuje UEK.
– Dodatkowo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie funkcjonuje ponad 40 Kół Naukowych, 10 Organizacji Studenckich i 22 Sekcje Sportowe. Z kolei wsparcie dla studentów z niepełnosprawnościami oferuje Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami. W ostatnich latach szerokim echem odbijają się także spektakularnie obchodzone tu Juwenalia, z udziałem największych gwiazd – dodaje studentka UEK.
Internetowa rekrutacja kandydatów na studia w roku akademickim 2022/23 rusza 20 czerwca i potrwa do 7 lipca. Lista osób zakwalifikowanych do przyjęcia zostanie opublikowana 14 lipca. Dodatkowo 25 lipca zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do przyjęcia z listy rezerwowej.