W AGH powstaje schronienie dla psów. Buda ma chronić przed hałasem

fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Aby wyjść naprzeciw potrzebom domowych zwierząt i ich właścicieli, studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Akustyki Architektonicznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie realizują projekt prototypu schronienia dla psów o podwyższonej izolacyjności akustycznej.

– Zależy nam na tym, aby przeprowadzić analizy najlepszego rozwiązania, które pozwoli na uzyskanie jak najwyższej izolacji akustycznej budy, tak aby poziom ciśnienia akustycznego wewnątrz niej został zredukowany – mówi liderka projektu Emilia Stefanowska, studentka AGH kierunku Inżynieria Akustyczna.

Połączenie różnych materiałów

Dodaje, że „nowoczesne technologie pozwalają na zastosowanie wielu różnych połączeń materiałowych, w tym takich jak kompozyty, granulaty gumowe, płyty wykonane z recyklingu itd.”. – Mamy więc szansę zastosować materiały nie tylko skuteczne, ale też innowacyjne i ekologiczne – podkreśla.

Redukcja hałasu w budzie będzie możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych izolujących materiałów, ale przede wszystkim dzięki użyciu rozwiązania modułowego.

– W praktyce oznacza to, że buda będzie składała się z przynajmniej dwóch części – komory głównej i korytarza. Stopniowe dodawanie kolejnych elementów tunelu prowadzącego do głównej części budy, pozwoli sukcesywnie przyzwyczajać zwierzę do nowego schronienia. Rozwiązania geometryczne także mogą pomóc redukować hałas, wszelkie zakręty, dodatkowe ściany pozwolą na pochłanianie dźwięków zewnętrznych. Stąd pomysł, aby spróbować zastosować takie konstrukcyjne rozwiązanie w naszym projekcie. W związku z tym, że buda będzie składała się z kilku osobnych komór, planujemy zainstalować w niej wentylację oraz czujniki wilgoci i temperatury – wyjaśnia Stefanowska.

Automatyczne drzwi

Ponadto jednym z analizowanych rozwiązań będzie zainstalowanie automatycznych drzwi, które pozwolą na swobodne wejścia i wyjścia psa z budy, jednocześnie pozwalając na zachowanie szczelności akustycznej, gdy zwierzę przebywa w środku. Inne analizowane rozwiązanie zakłada wykorzystanie kurtyn dźwiękochłonnych, które posiadają właściwości pochłaniające dźwięk. To rozwiązanie może się cechować najmniejszą izolacyjnością akustyczną, ale zaletą jest mała ilość elementów, które mogą przestraszyć lub zniechęcić psa do korzystania z budy.

W ramach projektu zespół z AGH współpracuje ze studentką Uniwersytetu Rolniczego, która na co dzień zajmuje się behawiorystyką zwierząt. Eksperckie wskazówki pozwalają zespołowi inżynierów akustyków wypracować najlepsze rozwiązanie, które z punktu widzenia zwierzęcia będzie najlepsze, w tym np. kształt schronienia czy zastosowane materiały.

– Użycie drewna czy specjalistycznych pianek dźwiękochłonnych obszytych materiałami wykorzystywanymi do budowy legowisk dla zwierząt będzie na pewno przez nas badane –wyjaśniają. – Wszelkie sugestie z zakresu dobrostanu psów są dla nas bardzo istotne. Dzięki temu wiemy, czy np. proponowane przez nas geometryczne rozwiązania są możliwe do zastosowania w praktyce i czy zwierzę będzie w stanie z takiej struktury skorzystać – dodają.

Redukcja hałasu w budzie będzie możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych izolujących materiałów
Redukcja hałasu w budzie będzie możliwa dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych izolujących materiałów

– Mamy nadzieję, że opracowana przez nas buda akustyczna pozwoli na zapewnienie wolnej od zanieczyszczenia hałasem przestrzeni dla psów, co w rezultacie będzie zapobiegać powstawaniu u nich stanów lękowych i innych towarzyszących zaburzeń behawioralnych – tłumaczą.

Studenci zakładają, że w przyszłości tego typu rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie w domu każdego odpowiedzialnego właściciela psa, ale także np. w schroniskach. Pomiary prototypu będą prowadzone w Laboratorium Akustyki Technicznej w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH, w tym m.in. w komorze bezechowej.