W Krakowie buduje się z certyfikatami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Deweloperzy w Krakowie coraz częściej zwracają uwagę na międzynarodowe standardy swoich obiektów. Zdobycie certyfikacji pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy w przyszłości, ale również zwiększa prestiż inwestycji.

Dominuje LEED i BREAAM

Obecnie najbardziej popularnymi systemami energooszczędnymi wykorzystywanymi podczas budowy budynku są: brytyjski BREEAM oraz amerykański LEED. Oba oparte są na kompleksowym podejściu do budynku i zwracają uwagę na szereg aspektów takich jak: wybór lokalizacji, przygotowanie placu budowy, zużycie energii, wody, a także materiałów z recyklingu.

Systemem LEED objęte są przede wszystkim budynki komercyjne, ale również mieszkalne. Ocenie poddawane są obiekty oraz ich zaplecze, na podstawie skali, według której można zdobyć maksymalnie 100 punktów. Na ich podstawie określa się poziom certyfikacji. Wyróżnia się cztery poziomy: certyfikowany(40-49pkt.), srebrny(50-59), złoty(60-69), a w przypadku zdobycia przynajmniej 80 punktów uzyskuje się poziom platynowy.

W przypadku systemu BREAAM budynek lub teren oceniany jest 10 kategoriach, w ramach których przyznawane są punkty. One z kolei przeliczane są na procenty, mnożone przez wagę danej kategorii. Uzyskane punkty z 10 kategorii są ze sobą sumowane, co określa wynik ocenianego budynku w 6-stopniowej skali. 30%-44% – dostateczny, 45%-54% – dobry, 55%-69% – bardzo dobry, 70%-84% – znakomity, 85% – wybitny.

– Certyfikat to przede wszystkim prestiż, jednak w perspektywie długofalowej kryteria jakie spełnia budynek sprawiają, że jest on znacznie tańszy w utrzymaniu, niż jego niecertyfikowany odpowiednik. Przy dobrej organizacji procesu certyfikacji różnica w cenie budowy wynosi zaledwie kilka procent, a korzyści są odczuwane przez lata w postaci znacznie niższych rachunków. Coraz więcej firm wymaga również, aby ich biura znajdowały się we wnętrzach certyfikowanych, stąd deweloperzy, chcąc być konkurencyjni i atrakcyjni na rynku, starają się o uzyskanie certyfikatu – wyjaśnia Barbara Jackowska, EcoSquad.pl.

W Krakowie przoduje BREAAM

W Krakowie jedynym obiektem posiadającym certyfikat LEED Platinum jest Alma Tower przy ulicy Pilotów. W przypadku poziomu Gold jest ich już kilka. Uzyskały go: HSBC Global Service Delivery, Kapelanka 42 oraz dawny budynek Empik Megastore, czyli obecna Zara. Łącznie Kraków posiada siedem budynków certyfikowanych lub zgłoszonych do uzyskania tego certyfikatu.

Certyfikat BREAAM uzyskały przede wszystkim krakowskie galerie handlowe. Najnowszym przykładem jest Galeria Bronowice, jednak certyfikację posiadają również Galeria Kazimierz oraz Futura Park. Łącznie w całym Krakowie wybudowanych zostało 29 obiektów posiadających ten rodzaj świadectwa. Obecnie nasze miasto znajduje się na drugim miejscu, tuż za Warszawą, pod względem ilości certyfikowanych budynków. W porównaniu ze stanem z ubiegłego roku liczba uzyskanych certyfikatów w mieście wzrosła o 63%.