Bezrobocie w Krakowie znów spadło i jest już o 3 punkty procentowe niższe niż w całej Polsce. Najnowszy raport znów jednak pokazuje, że wyższe wykształcenie nie jest gwarantem pracy, zwłaszcza wśród kobiet.
Grodzki Urząd Pracy w Krakowie właśnie podsumował trzeci kwartał na lokalnym pracy. Jak możemy przeczytać w kolejnym wydaniu „Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy”, stopa bezrobocia w stolicy Małopolski znów się obniżyła i pod koniec września wyniosła równo 2 proc. (pod koniec poprzedniego kwartału było to 2,1 proc.), z liczbą 10 477 zarejestrowanych osób bezrobotnych.
– Może to sugerować dobrą i stabilną kondycję krakowskiego rynku pracy – przekonują autorzy raportu, dodając, że w całym województwie stopa bezrobocia pod koniec września wynosiła 4,1 proc., a w całej Polsce 5 proc.
Dzielnice i bilans
Zestawienie pokazuje też, jak sytuacja wygląda w poszczególnych dzielnicach Krakowa. Jak się okazuje, jedyną dzielnicą, gdzie liczba bezrobotnych pozostała bez zmian w stosunku do stanu z 30 czerwca były Swoszowice. Największy procentowo spadek liczby bezrobotnych zaobserwowano z kolei w dzielnicy Zwierzyniec (o 9,7 proc.), a najmniejszy w dzielnicy Grzegórzki (o 0,6 proc.). Najwięcej osób bezrobotnych wciąż natomiast pozostaje w Nowej Hucie. Zarejestrowanych w GUP jest tam niemal 1,1 tys. osób.
Jak podają autorzy raportu, choć w ostatnich miesiącach rejestrowało się więcej osób bezrobotnych niż w II kwartale tego roku, ostatecznie, ze względu na jeszcze większą liczbę osób wyrejestrowanych, bilans był ostatecznie korzystny. I o ile wrzesień okazał się w minionym kwartale miesiącem, w którym zarejestrowało się najwięcej bezrobotnych (1570 osób), również wtedy nastąpiło najwięcej wyrejestrowań (1546).
Kim są bezrobotni?
W swoim raporcie GUP publikuje też informacje o osobach bezrobotnych dzieląc ich m.in. ze względu na kategorie wiekowe. I tak okazuje się, że pod koniec trzeciego kwartału, najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 35-44 lat (27,6 proc.), kolejną natomiast osoby w przedziale wiekowym 45-54 lat (24,9 proc.). Najmniej wśród zarejestrowanych bezrobotnych osób w wieku 18-24 (6,7 proc.). Co ciekawe, biorąc pod uwagę rozróżnienie ze względu na płeć, wśród bezrobotnych kobiet większość stanowiły te z grupy wiekowej 35-44 lata (31,6 proc.), w przypadku mężczyzn z kolei przeważał przedział wiekowy 45-54 (25,5 proc.).
Jeśli z kolei chodzi o wykształcenie osób bezrobotnych, w Krakowie najliczniejszą grupę stanowiły osoby z wykształceniem wyższym (31,8 proc.). Na kolejnych pozycjach uplasowały się osoby z wykształceniem gimnazjalnym/podstawowym i poniżej (24,3 proc.); z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym/branżowym (18,7 proc.); a najmniejszy udział miały osoby posiadające wykształcenie średnie ogólnokształcące (12,9 proc.) oraz osoby bezrobotne posiadające wykształcenie zasadnicze zawodowe/branżowe (12,3 proc.).
W przypadku wykształcenia również widać różnicę pomiędzy mężczyznami i kobietami. Jak się okazuje, wśród kobiet najliczniejszą grupę stanowiły te z wykształceniem wyższym (38,5 proc.), w przypadku mężczyzn natomiast dominowali ci z wykształceniem gimnazjalnym/podstawowym i poniżej (26,7 proc.).
Jednocześnie, jak podaje GUP, liczba zarejestrowanych osób bezrobotnych z niepełnosprawnościami w końcu III kwartału wynosiła 909, co oznacza, że pozostała ona na zbliżonym poziomie w stosunku do II kwartału 2024 roku (wówczas było to 910 osób). Najliczniejsza grupa bezrobotnych z niepełnosprawnościami legitymowała się wykształceniem gimnazjalnym/podstawowym i poniżej (30,9 proc.), z kolei pod kątem wieku najliczniejszą grupę stanowiły osoby znajdujące się w przedziale wiekowym 45-54 lat (30,7 proc.).
Kogo szukają pracodawcy
Z raportu możemy się też dowiedzieć, kogo w trzecim kwartale tego roku poszukiwali pracodawcy. Jak podaje GUP, pracodawcy zgłosili łącznie 6190 wolnych miejsc pracy, mniej o 1129 w porównaniu do poprzedniego kwartału. Najwięcej ofert dotyczyło stanowisk: pomocniczy robotnik budowlany (205), opiekun osoby starszej (105), pakowacz ręczny (90), pomocniczy robotnik przy uprawie roślin i hodowli zwierząt i robotnik magazynowy (po 80) oraz pozostali pracownicy wykonujący prace proste gdzie indziej niesklasyfikowani (77).
Widać pewne różnice w porównaniu do drugiego kwartału. Wtedy bowiem najwięcej ofert było skierowanych kolejno do pracowników sortowania przesyłek i towarów, taksówkarzy, pakowaczy ręcznych, pomocniczych robotników mostowych oraz pomocniczych robotników budowlanych.