W pobliżu ronda Grzegórzeckiego powstaną dwa budynki. Co z opuszczoną kamienicą?

Opuszczona kamienica nieopodal ronda Grzegórzeckiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Deweloper rozpoczął budowę pierwszego z dwóch budynków, które mają powstać obok opuszczonej kamienicy nieopodal ronda Grzegórzeckiego.
Grupa Orion Investment jest właścicielem kilku działek w rejonie ulic Żółkiewskiego oraz Grzegórzeckiej. Teren przeznaczony pod inwestycję deweloperską jest obecnie niezabudowany. Mają tam powstać dwa budynki mieszkalne z usługami w parterze, jak również garaż podziemny.

Budowa pierwszego z budynków została rozpoczęta. Zakończenie prac z nim związanych planowane jest na drugi kwartał 2025 r. Drugi z budynków, w południowej części nieruchomości, jest w fazie przygotowywania projektu i prowadzenia uzgodnień – twierdzi wiceprezes Orion Investment Marcin Gręda.

Na tyłach realizowanej inwestycji stoi opuszczona kamienica: z odrapanymi, pokrytymi graffiti ścianami, z dziurami w oknach. Styka się z budynkiem, który jest zamieszkały. Lokatorzy zgłaszali nam, że sąsiedztwo opuszczonej kamienicy jest uciążliwe. Zalegająca w niej woda ma przedostawać się do sąsiedniego budynku, co prowadzi do występowania w nim pleśni i grzybów. Mieszkańcy twierdzą, że zwracali się do dewelopera, by przywrócił „należyty stan” kamienicy. Przekonują, że Orion nie podjął działań.

– Jedyny istniejący budynek na naszej działce jest w dobrym stanie technicznym, zabezpieczony przed dostępem osób postronnych i jego stan nie zagraża życiu ani zdrowiu, zaś na nieruchomości, na której znajduje się przedmiotowy budynek, nie jest przewidziana żadna inwestycja deweloperska – twierdzi Gręda.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki