W tym roku pospacerujemy po całym parku Duchackim

Park Duchacki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku Zarząd Zieleni Miejskiej dokończy drugi etap rewitalizacji parku Duchackiego. Zagospodarowany zostanie teren o powierzchni ok. 1,5 ha, a więc połowa całego obszaru parku.

Pierwszy etap prac zakończył się w grudniu 2020 roku. Zielony teren przeszedł dużą zmianę – wykonane zostały alejki, uporządkowano istniejącą zieleń i posadzono nową, pojawiły się ławki i kosze. Najbardziej charakterystycznym elementem parku stały się drewniane pomosty wykonane przy stawach i altana. Dzięki nim można odpocząć w bezpośrednim sąsiedztwie wody.

Druga część

W minionym roku rozpoczęła się druga część inwestycji. Obejmuje ona nie tylko zagospodarowanie pozostałej części terenu, ale również budowę budynku, który pomieści m.in. toaletę dla użytkowników parku.

Obiekt powstaje w miejscu pozostałości dawnego spichlerza. Ich rozbiórka w lutym ubiegłego roku wywołała wiele kontrowersji. Zarząd Zieleni Miejskiej argumentował wówczas, że decyzję o rozbiórce podjęto w tym celu, by uratować rosnące tuż obok jesiony. – Przyjęto taką metodę prac, aby zachować przepiękne jesiony rosnące bardzo blisko ruin. Zostanie wykonane inne fundamentowanie. Pozwoli to zachować drzewa, a jednocześnie budynek – zabytek – zostanie odtworzony – zapewniał wówczas dyrektor ZZM Piotr Kempf. O sprawie pisaliśmy więcej tutaj:

Teraz, gdy prace przy drugim etapie są już zaawansowane, ZZM poinformował, że obydwa drzewa są w dobrym stanie. – W ramach prowadzonych obecnie prac zmieniony został sposób posadowienia spichlerza. Wcześniejszy projekt zakładał wykonanie tradycyjnych fundamentów ławowych. Ich wykonanie nie pozwoliłoby jednak na zachowanie dwóch rosnących w pobliżu jesionów wyniosłych. Projekt został więc zaktualizowany, wykonaliśmy fundamenty palowe, a oba jesiony rosną i mają się dobrze, co potwierdziły badania wykonane przez oficera ds. drzew z ZZM – czytamy w najnowszym komunikacie.

Pod koniec roku w parku pojawiły się też dodatkowe ławki oraz urządzenia do ćwiczeń. Te drugie zresztą nie spodobały się części mieszkańców, którzy ocenili je jako niepotrzebny gadżet.

Trzy zadania

W tym roku ZZM ma w budżecie trzy zadania związane z parkiem Duchackim, na łączną kwotę ponad półtora miliona złotych. Dokładnie 555 555 zł z tej kwoty pochodzi z projektu budżetu obywatelskiego, co pokazuje duże zaangażowanie mieszkańców w stopniową zmianę wyglądu tego miejsca. Ze środków BO ma zostać także zamontowany kaczkomat – urządzenie, w którym będzie się znajdował odpowiedni pokarm dla ptaków, co ma ograniczyć dokarmianie ich chlebem.

Jeśli wierzyć założeniom z budżetu, jednostka – oprócz przeprowadzenia wspomnianych prac – chce też zaktualizować dokumentację potrzebną do remontu zabytkowego dworu Bemów. W tej sprawie nie ma jednak na razie konkretów co do zapewnienia finansowania.

Poprawki

Z facebookowej grupy sąsiadów i miłośników parku Duchackiego można dowiedzieć się m.in., że zgłaszane przez mieszkańców usterki w pierwszej części parku będą sukcesywnie naprawiane na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne na to pozwolą. W tej sprawie odbyło się już spotkanie z wykonawcą. Chodzi m.in. o wypełnienia w miejscach, gdzie modrzewiowe drewno – i tak lepszej jakości, niż przewidywał to projekt – popękało. Ma też zniknąć konieczność pokonywania stopnia przy wejściu do altany – tak, by była ona w pełni dostępna dla wszystkich użytkowników.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
News will be here