Wawel odradza się na wiosnę. Arrasy, dzieła Cranacha i spotkania pod gwiazdami

Wawel fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To będzie otwarcie w iście renesansowym stylu. Zamek Królewski na Wawelu wznawia działalność po długiej przerwie i zaprasza krakowian do ogrodów królewskich, na wystawę arrasów i dzieł Cranacha.

1 maja o godz. 9.30 po przerwie zostaną otwarte królewskie ogrody. Zwiedzanie będzie się oczywiście odbywać w reżimie sanitarnym. Kilka dni później, 5 maja, swoje podwoje dla zwiedzających otworzą po lockdownie Zamek Królewski wraz ze swoimi oddziałami – Dworem w Stryszowie i Zamkiem Pieskowa Skała.

Odrodzenie

To jednak nie koniec majowych propozycji. Zamek Królewski z okazji ponownego otwarcia przygotował specjalny program „Wawel – Odrodzenie”. Wydarzenie potrwa od 20 do 23 maja.

– Wawel tęskni za zwiedzającymi i czeka na nich każdego dnia. Zobaczymy dwie nowe wystawy czasowe: „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921” i „Cranacha na Wawelu”. Już dziś zapraszam na pokaz arcydzieł niemieckiego malarza i grafika epoki renesansu, w tym „Madonny z dzieciątkiem w otoczeniu aniołów”, głośnego, nigdy nie pokazywanego dzieła, poddanego ostatnio konserwacji na Wawelu  – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wystawa arrasów została otwarta 18 marca, jednak niedługo po otwarciu została zamknięta ze względu na wprowadzenie obostrzeń.

Arrasy, Cranach, Skarbiec

Nowa czasowa wystawa „Cranach na Wawelu” potrwa do 24 października i będą na niej prezentowane dzieła ze zbiorów wawelskich, oo. Franciszkanów w Krakowie i Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

W Skarbcu Koronnym pojawią się nowe nabytki, a wśród nich m.in. figura lwa złotnika Christopha Erharta z Augsburga z ok. 1600 roku.

W wybrane dni najważniejsze wystawy prezentowane w zamku będzie można zobaczyć tylko za 1 zł.

Kiermasz, zwiedzanie, spotkania pod gwiazdami

Wydarzenie „Wawel – Odrodzenie” zainauguruje 20 maja kiermasz wawelskich wydawnictw, który odbędzie się na Dziedzińcu Arkadowym i budynku administracyjnym obok mennicy.

Natomiast w godzinach 21.10 – 22.00 Wawel zaprasza na wieczór pod gwiazdami. Z biletem wstępu (cena: 1 zł) będzie można wziąć udział w multimedialnym pokazie na Dziedzińcu Arkadowym, zobaczyć nowe nabytki w Skarbcu i zwiedzić wystawę arrasów i dzieł Cranacha.

To jednak nie koniec propozycji, ponieważ widzowie będą również mogli zwiedzić wystawę „Sztuka Wschodu. Namioty tureckie” czy Smoczą Jamę, ogrody i Basztę Sandomierską (płatne zgodnie z cennikiem).

W sobotę, 22 maja w ramach cyklu „Smok wawelski zaprasza na…” najmłodsi krakowianie będą mieli okazję bliżej przyjrzeć się przedstawionym na arrasach roślinom i zwierzętom. W ramach Święta Krakowskiej Rodziny zaplanowano m.in. grę terenową i zajęcia plastyczne.