Ważny krok w sprawie realizacji smoczego szlaku. ZDMK ogłosił przetarg

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiemy już, jak będą wyglądać pierwsze figurki smoków, które pojawią się na terenie Krakowa. Teraz nadszedł czas na kolejny etap realizacji projektu, czyli przygotowanie niezbędnej dokumentacji. Znane są też lokalizacje rzeźb w trzech kolejnych dzielnicach.

Coraz bliżej smoczego szlaku

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej posadowienia figurek smoków w pięciu dzielnicach miasta. Chodzi o przygotowanie projektów budowlanych i wykonawczych montażu rzeźb wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych opinii, uzgodnień oraz decyzji administracyjnych niezbędnych do realizacji inwestycji.

Na terenie Krakowa ma pojawić się osiemnaście smoczych rzeźb: trzy w Dzielnicy XIII Podgórze, trzy w Dzielnicy V Krowodrza, cztery w Dzielnicy I Stare Miasto, cztery w Dzielnicy II Grzegórzki i cztery w Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Termin składania ofert upływa 10 marca. Jeśli uda się wybrać wykonawcę, firma będzie miała 5 miesięcy od dnia zawarcia umowy na realizację zadania.

Rzeźby smoków opanują Kraków

Figurki smoków zostaną połączone w trasę, tworząc smoczy szlak. Każda rzeźba będzie wyposażona w informację odnoszącą się do atrybutów smoka, które są nawiązaniem do tradycji i historii miejsca posadowienia. Ciekawostki te pojawią się na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych.

W Podgórzu będzie można podziwiać Smoka Fotografa (park Bednarskiego przy schodach od ul. Parkowej), Smoka Geodetę (przy Szkole Podstawowej nr 29, al. Edwarda Dembowskiego) oraz Smoka Romantyka (kładka o. Bernatka, od ul. Nadwiślańskiej).

W Krowodrzy pojawią się zaś Smok Malarz (plac Axentowicza od ul. Sienkiewicza koło lodziarni Good Lood), Smok z latawcem (park Jordana, wejście główne od al. 3-go Maja) oraz Smok z mapą (park Krakowski przy kapliczce Latarnia Umarłych od strony placu Inwalidów).

Stare Miasto, Grzegórzki i Zwierzyniec

Wstępnie ustalone zostały też lokalizacje posadowienia figurek smoków w trzech pozostałych dzielnicach.

Jeśli chodzi o Stare Miasto, na skwerze Zbigniewa Brzezińskiego przy ul. Piłsudskiego pojawi się Smok Sportowiec, a Smok Wodny (z rybą) zagości w okolicach Wawelu, na pl. Na Groblach przy ul. Powiśle. Koło kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika zostanie posadowiony Smok z metrem. Z kolei u zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki pojawi się smok z atrybutem w nawiązaniu do litery K jako symbolu Kazimierza III Wielkiego.

W dzielnicy Grzegórzki będzie można znaleźć Smoka Żołnierza CK (rondo Mogilskie przy forcie Lubicz), Smoka Lekarza (przed wejściem do I Katedry Chirurgii Ogólnej i Kliniki Chirurgii przy ul. Kopernika), Smoka Astronoma (naprzeciw wejścia do Ogrodu Botanicznego UJ i Obserwatorium) oraz Smoka Fotografa (przed budynkiem Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej 22a).

W przypadku dzielnicy Zwierzyniec rzeźby smoków pojawią się w następujących lokalizacjach: Skwer Konika Zwierzynieckiego (Smok Lajkonik), skwer naprzeciwko klasztoru ss. Norbertanek (Smok „emausowy”), Skwer Papcia Chmiela (Smok z komiksu) i al. Zygmunta Krasińskiego przy Kinie Kijów (Smok Filmowiec).

W lipcu ubiegłego roku zostały zaprezentowane pierwsze trzy odlewy smoków. Projekty figur przygotowali znani krakowscy rysownicy: Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Z kolei ich wykonaniem zajął się Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Smoczy szlak w Krakowie realizowany jest w ramach Budżetu Obywatelskiego (edycja 2020 i 2021).