Weekend pełen atrakcji: Festiwal Teatrów dla Dzieci, Bieg Walentynkowy i Opera Rara

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

Teatralne święto dla najmłodszych, muzyczna podróż przez epoki, rozśpiewany korowód wieńczący Babski Comber i bieg dla zakochanych. Zapowiada się weekend pełen atrakcji!

Festiwal Opera Rara

Utwory nieznane, przez lata zapomniane, ale też nowości. To wszystko znalazło się w programie tegorocznego Festiwalu Opera Rara, który jak co roku zabierze publiczność w muzyczną podróż przez epoki. Wydarzenia potrwa do 18 lutego.

W weekend (10 i 11 lutego) w Teatrze Łaźnia Nowa zaprezentowane zostanie powstałe na podstawie starotestamentowej Księgi Sędziów oratorium „Jephte” Giacomo Carissimiego. Z kolei w Teatrze Słowackiego odbędzie się światowa prapremiera najnowszego dzieła Aleksandra Nowaka „Ja, Şeküre”, opery inspirowanej wątkami wielkiej powieści „Nazywam się Czerwień” tureckiego noblisty Orhana Pamuka. Szczegóły poniżej.

Teatralne święto dla dzieci

10 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury rozpocznie się Festiwal Teatrów dla Dzieci. Tegoroczna odsłona wydarzenia upłynie pod znakiem bohaterów literackich. Podczas 15. festiwalowych dni dzieci zobaczą kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Wśród nich m.in. „Koziołek Matołek” Teatru Lalki i Aktora w Łomży, „Wielka zagadka Misia Uszatka” Teatru Lalek Arlekin im. Henryka Ryla z Łodzi, „Pan Twardowski” Teatru Figurki z Krakowa, „Brzydkie Kaczątko” Teatru Lalek Guliwer z Warszawy czy „Królowa Śniegu” Teatru Andersena z Lublina.

Uczestnicy festiwalu będą mogli także wziąć udział w tematycznych warsztatach plastycznych czy rękodzielniczych. O tym, co jeszcze znalazło się w programie teatralnego święta dla najmłodszych, w poniższym tekście.

Babski Comber – finałowy korowód

Po latach do miejskiego kalendarza obrzędowego powrócił zapomniany, krakowski zwyczaj – Babski Comber. Ta wywodząca się ze średniowieczna ludowa zabawa zapustna odbywała się w różnych regionach Polski aż do połowy XIX wieku, jednak szczególnie zapisała się w historii Małopolski.

Comber w Krakowie obchodzony był w Tłusty Czwartek, a organizowały go przekupki, głównie z Czarnej Wsi, Łobzowa i Nowej Wsi. By przypomnieć ten stary zwyczaj, Muzeum Krakowa przygotowało dla mieszkańców miasta szereg różnych atrakcji.

Finałowym wydarzeniem będzie rozśpiewany i barwy korowód na Rynek Główny. Pochód wyruszy 10 lutego o godz. 12:00 ze Starego Kleparza i przejdzie ul. Sławkowską przez Sukiennice do Pałacu Krzysztofory. Tam, od godz. 13:30-14:00, prezentowane będą combrowe tańce.

Festiwal Minerałów i Biżuterii

Po raz pierwszy w hali Cracovii zagości Festiwal Minerałów i Biżuterii. Na uczestników wydarzenia czekać będą stoiska minerałami, skamieniałościami, meteorytami, biżuterią, przedmiotami ozdobnymi z minerałów i skał oraz akcesoriami do tworzenia biżuterii. W programie także geo-warsztaty dla dzieci.

Wydarzenie odbędzie się 10 i 11 lutego. W sobotę organizatorzy zapraszają od godz. 10:00 do 18:00, z kolei w niedzielę w godz. 10:00-17:00. Bilety wstępu dostępne w kasie biletowej podczas festiwalu oraz na Ekobilet.pl. Ceny zaczynają się od 15 zł (ulgowy 1-dniowy) do 50 zł (rodzinny).

Dzieci do lat 6 oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych – wstęp wolny.

Winylowe królestwo w Galerii Kazimierz

Metal, funk, elektronika, blues, hard rock, jazz, country, rock, alternatywa, lata 80., reggae czy muzyka klasyczna. Tysiące płyt winylowych, CD oraz kaset prezentujących różne gatunki muzyczne czekać będzie w sobotę w Galerii Kazimierz.

Wydarzenie adresowane jest do miłośników analogowego brzmienia i wytrawnych kolekcjonerów. Podczas kiermaszu pojawi się wiele nowości, ale nie zabraknie też białych kruków w pierwszych wydaniach.

Organizatorzy zapraszają 10 lutego w godz. 10:00 – 21:00.

Bieg Walentynkowy

W niedzielę stowarzyszenie biegaczy „I Ty Możesz Być Wielki” po raz 8. organizuje Krakowski Bieg Walentynkowych. Celem wydarzenia jest uczczenie Święta Zakochanych w aktywny sposób oraz zachęcenie jak największej liczby mieszkańców Małopolski do rozpoczęcia i rozwijania swojej przygody z bieganiem.

W Krakowskim Biegu Walentynkowym mogą wziąć udział zarówno małżeństwa, pary, jak i single. Trasa ma kształt serca i wiedzie m.in. ścieżkami parku Jordana, wśród popiersi wielu zasłużonych polskich bohaterów narodowych.

Na wszystkich uczestników czeka wiele atrakcji. Wśród nich konkursy z nagrodami, w tym na najciekawsze przebranie walentynkowe, pamiątkowy medal i coś słodkiego. Start o godz. 12:00.

„Muzyka świata” w Mistrzejowicach

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na koncert „Muzyka świata” w wykonaniu Chóru w Kontakcie, który zapoczątkuje cykl Koncertów Mistrzejowickich w 2024 roku. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 18:00 w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego (kościół dolny).

Publiczność będzie mogła posłuchać Chóru w Kontakcie pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima. W repertuarze chóru znajdują się zarówno utwory wielkich kompozytorów – Bacha czy Mozarta, muzyka renesansowa, utwory znane z filmów, jak i melodie tradycyjne z całego świata. Podczas koncertu artyści zabiorą więc słuchaczy w muzyczną podróż dookoła globu. Wstęp wolny.

Van Gogh w Krakowie

Multisensoryczna wystawa największych dzieł Vincenta Van Gogha zagościła w zabytkowych Hangarze Czyżyny przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a. To połączenie wielkiej sztuki z nową technologią. Prace słynnego artysty zaprezentowane zostały dzięki technologii Digital Art 360, która przenosi widzów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni ekspozycyjnej na ekranach o powierzchni ponad 2000 mkw. można zobaczyć setki dzieł i zanurzyć się w świecie obrazów.

Wystawa będzie dostępna dla widzów od 10 lutego do 9 czerwca 2024 roku.