Weekend pełen atrakcji: Kiermasz na Małym Rynku, Tattoofest i Święto Małopolski

fot. PAULINA FRĄCZEK/LOVEKRAKÓW.PL

Święto Małopolski na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego, festiwal tatuażu w EXPO Kraków, filmowe nowości znad Sekwany w Kinie Pod Baranami i Dni Skawiny. Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać w długi weekend.

Tattoofest w EXPO Kraków

Blisko 500 artystów i artystek pojawi się w weekend w EXPO Kraków w ramach jednego z największych festiwali tatuażu – Tattoofest. To najstarsza, cykliczna impreza takiego formatu w kraju, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony topowych artystów, jak i pasjonatów sztuki tatuażu.

Na uczestników czekać będą m.in. konkursy na najlepsze tatuaże, strefa lat 90. (historia polskiego tatuażu), strefa piercingu, spotkania w strefie dialogu, wystawy, strefa dla dzieci, foodtrucki, strefa workshop, graffiti jam i sketch sesje z Galeria Koloru, strefa gamingu z kultowymi tytułami oraz finał pierwszej edycji Tattoo Championship.

Organizatorzy zapraszają 10 i 11 czerwca w godz. 10:30–20:30 do hali Expo przy ul. Galicyjskiej 9.

Kiermasz na Małym Rynku

Do niedzieli, 11 czerwca, na Małym Rynku potrwa kiermasz w ramach Przeglądu Pieśni i Tańców Regionalnych. Na zwiedzających i mieszkańców Krakowa czekają stoiska z regionalnymi wyrobami, a także strefa gastronomiczna. Nie brakuje również części artystycznej.

W sobotę o godz. 16:00 zaprezentują się dwa chóry z Norwegii: Sandneskameratene oraz Kongsberg Blandakor. W niedzielę zaś o godz. 17:00 odbędzie się koncert zespołu Old Metropolitan Band.

Przegląd Kina Francuskiego

Kino Pod Baranami zaprasza do zapoznania się z najlepszymi i najciekawszymi filmami znad Sekwany w ramach 14. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. W piątek wieczorem, 9 czerwca, publiczność będzie mogła zobaczyć osadzoną w latach 30. komedię kryminalną Françoisa Ozona „Moja zbrodnia”.

W sobotę na ekranie pojawi się prawdziwy klasyk z 1976 roku „Pan Klein” Josepha Loseya oraz „Falcon Lake” Charlotte Le Bon, w którym dwoje nastolatków odkrywa siebie wśród skąpanych w słońcu krajobrazów kanadyjskiej prowincji.

W niedzielę organizatorzy zapraszają na dramat polityczny „Obietnice” Thomasa Kruithofa z udziałem Isabelle Huppert. Filmy wyświetlane są wersji oryginalnej z polskimi napisami. Przegląd potrwa do 15 czerwca.

Święto Małopolski

W sobotę na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego odbędzie się Święto Małopolski związane ze zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi. W programie m.in. sportowa gra terenowa, aktywności edukacyjne, pokazy grupy GOPR, konkursy z nagrodami czy pokazy psów ratowniczych.

Pojawią się strefy nawiązujące do konkretnych dyscyplin (tenis stołowy, koszykówka, kajakarstwo, łucznictwo, kolarstwo, badminton, wspinaczka sportowa). W każdej z nich zaprezentują się kluby i związki sportowe pochodzące z terenu Małopolski. Nie zabraknie również strefy zabaw dla dzieci czy strefy gastronomicznej. Wydarzenie zwieńczy koncert Sylwii Grzeszczak (godz. 20:00).

W tym dniu zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie bezpłatne. Impreza rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 21:00.

Spacery po Krakowie

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na spacery po stolicy Małopolski w ramach cyklu „Kraków na okrągło”. W sobotę chętni będą mogli udać się na dwugodzinną wyprawę do Lasku Wolskiego (zbiórka o godz. 9:45 pod kościołem NMP Królowej Polski na Woli Justowskiej).

Z kolei w niedzielę uczestnicy wyruszą na spacer śladami emancypantek.

– Spotkamy nietuzinkowe kobiety, dzięki którym wiemy dziś, że prawa kobiet są prawami człowieka, oraz kazimierzan płci obojga, którzy podbili świat – wyjaśniają organizatorzy.

Zbiórka o godz. 10:45 przed Małopolskim Ogrodem Sztuki przy ul. Rajskiej 12. Bilety w cenie 15 zł do nabycia na stronie bilety.krakowskieforum.pl oraz w siedzibie KFK przy ul. Mikołajskiej 2.

Święto Dzielnicy III

Animacje rodzinne, bezpłatne dmuchańce, prezentacje sceniczne, konkursy z nagrodami oraz inne atrakcje czekać będą na najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów również na stadionie KS Wieczysta Kraków przy ul. Kazimierza Chałupnika 16.

W sobotę w godz. 15:00-22:00 odbędzie się bowiem Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony. Punktami kulminacyjnymi imprezy będą dwa występy sceniczne. O godz. 18:00 zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańców Bałkańskich IGLIKA, a o godz. 20:00 Zespół Gooroleska.

Festiwal Black or White

W sobotę w klubie Studio odbędzie się koncert charytatywny „Piosenki wiecznie żywe” w ramach 7. edycji festiwalu Black or White. Celem wydarzenia jest promowanie wiedzy na temat nowotworów neuroendokrynnych. W tym roku oprócz znanych polskich artystów wystąpi gość specjalny, artystka dobrze znana w środowisku muzyki gospel.

Na scenie zaprezentują się: Grzegorz Turnau, Artur Andrus, Kabaret Hrabi, Olga Szomańska, Wojciech Myrczek, Prisca Agbo, Zespół Wokalny Colour Voices, Zespół Wokalny Star_si oraz Orkiestra Festiwalowa OF BOW pod dyrekcją Karola Pyki. Koncert poprowadzi Ewa Drzyzga. Start o godz. 18:00.

Dodatkowe informacje na temat festiwalu dostępne TUTAJ.

Letnie Koncerty Organowe

Trwa XXXI edycja Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe, podczas którego melomani mogą zakosztować dźwięków najpiękniejszych krakowskich organów znajdujących się w historycznych wnętrzach zabytkowych kościołów.

Najbliższy koncert odbędzie się w sobotę, 10 czerwca, w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. jezuitów przy ul. Kopernika 26. Zagra Dariusz Bąkowski-Kois. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Szczegółowy repertuar dostępny na stronie krakowskieforum.pl.

Dni Skawiny

Mocne brzmienia, kultowe przeboje, kolorowe wybuchy radości, strefa gastronomiczna, lunapark, rodzinna atmosfera i mnóstwo atrakcji. Tak zapowiadają się tegoroczne Dni Skawiny, które odbędą się już w najbliższy weekend, 10 i 11 czerwca, w parku miejskim przy ul. Kublińskiego.

Co w programie? Sobotnie świętowanie rozpocznie kolorowy festiwal Holi. Nie zabraknie strefy gastronomicznej oraz wesołego miasteczka. Na scenie zaprezentują się: grupa D.N.A i zespół Żuki. Gwiazdą wieczoru będzie zaś jedna z najlepszych polskich rockowych grup, działająca nieprzerwanie od 1992 roku, z Robertem Gawlińskim na czele, czyli Wilki. Imprezę zakończy dyskoteka z DJ Jarrooo & Callson.

Drugiego dnia organizatorzy zapraszają m.in. na bieg z przeszkodami dla całych rodzin – Commandosik, prezentację sekcji artystycznych CKiS czy koncert zespołu Senior Singers. W niedzielę na scenę wkroczy również Stefano Terrazzino z niezapomnianymi włoskimi przebojami, a wieczór zwieńczy koncert zespołu Adrenalina & Perfect. Szczegółowy program imprezy dostępny TUTAJ.

Zabytkowe srebra na Wawelu

113 zabytków wybranych z 2,5 tonowego zbioru srebra, pochodzącego z Funduszu Obrony Narodowej, znalazło się na nowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu. Wśród nich torebki balowe, świeczniki, lichtarze czy numizmaty z czasów ostatnich Jagiellonów.

– To wystawa rozproszona w kilkunastu muzeach polskich, na której prezentowane są przedmioty tak zwanego srebrnego Funduszu Obrony Narodowej, który powstał w 1936 roku. Jego zasób składał się z darów, które naród polski ofiarowywał w celu wspomożenia przedsięwzięć militarnych w związku z dającą się wyczuć atmosferą zbliżającej się II wojny światowej – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycja „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Arcydzieła?” będzie dostępna dla zwiedzających do 15 sierpnia.

Zlot kolekcjonerów pasiastych pamiątek

W niedzielę, 11 czerwca, na obiekcie przy ulicy Kałuży odbędzie się I Zlot Kolekcjonerów Pamiątek Cracovii. To jeden z elementów przypadających w czerwcu obchodów 117. rocznicy powstanie krakowskiego klubu.

Kolekcjonerzy zaprezentują unikalne fotografie, programy meczowe oraz bilety. Będzie też można zobaczyć ogromną księgę w skórzanej oprawie, którą ufundowali kibice ze Stowarzyszenia Cracovia Old School.

Zlot rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00. Wstęp wolny.

Premiera w Teatrze Bagatela

Teatr Bagatela zaprasza na premierę spektaklu „Zimne ognie” w reżyserii Macieja Sajura. To szalona, wzruszająca, tajemnicza i chwilami niemal broadwayowska komedia opowiadająca o teatrze i osobach, które są z nim związane.

Czasem zabawnym, a czasem dramatycznym historiom towarzyszyć będzie muzyka – skomponowana przez Urszulę Chrzanowską na potrzeby spektaklu.

Na Dużej Scenie przy ul. Karmelickiej wystąpią: Natalia Hodurek, Izabela Kubrak, Ewa Mitoń, Krzysztof Bochenek, Przemysław Branny, Marcin Kobierski oraz Piotr Różański.

„Romeo i Julia” na scenie MOS

W niedzielę na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki zaprezentowany zostanie nowy spektakl Teatru Słowackiego „Romeo i Julia”. Przedstawienie stanowi próbę interpretacji mitu romantycznej miłości w kontekście pytań o współczesną kondycję człowieka i gotowość jednostki do kochania. To zaś prowadzi do rozważań: czy prawdziwa miłość jest możliwa bez ofiar? Albo czy miłość, która wymaga ofiary, może być prawdziwa?

Spektakl, oparty na przekładzie Wiktorii Rosickiej z 1892 roku, będzie posługiwał się jednocześnie polskim językiem fonicznym, polskim językiem migowym oraz napisami w języku polskim.

Premiera sztuki „Romeo i Julia” odbędzie się w niedzielę o godz. 19:00. Kolejne spektakle zaplanowano na 13 i 14 czerwca.