Weekend pełen atrakcji: Koncert kolęd, bal w NCK, sylwestrowe spektakle i pokazy

Zdjęcie poglądowe fot. Eryk Ruta/LoveKraków.pl

Spacer śladem krakowskich szopek, jasełka w Pałacu Krzysztofory, bal w Nowohuckim Centrum Kultury, spektakle, koncerty, gale i biegi. Tak zapowiada się sylwestrowo-noworoczny weekend w Krakowie!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Nadchodzący weekend to ostatnia szansa, by odwiedzić Jarmark Bożonarodzeniowy. Kupcy z całej Polski, a także z Włoch, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier będą gościć na płycie Rynku Głównego do 1 stycznia.

Na stoiskach można znaleźć różne świąteczne dekoracje i upominki, takie jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki czy wyroby skórzane.

Nie brakuje też świątecznych przysmaków, tradycyjnego grzańca, wina oraz miodów pitnych.

Spacer szlakiem szopek

Ci, którzy lubią aktywnie spędzać czas, mogą wybrać się na spacer szlakiem krakowskich szopek. Wielopoziomowe, strzeliste i bogato zdobione budowle zagościły w różnych miejscach Krakowa – na placach, w parkach czy kawiarniach. W przestrzeni miejskiej pojawiło się łącznie ponad czterdzieści dzieł szopkarzy.

Część z nich opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu. Wirtualny spacerownik, dostępny na stronie wokolszopki.pl, zawiera propozycję trasy wycieczki po Krakowie szlakiem szopek. Zwiedzający znajdą w nim także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Z kolei 6 stycznia, w święto Trzech Króli, odbędzie się tradycyjny spacer „Wokół Szopki”, który poprowadzi dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Jasełka w Pałacu Krzysztofory

W piątek w Pałacu Krzysztofory, oprócz wystawy pokonkursowej 80. Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich, będzie można zobaczyć tradycyjne przedstawienie jasełkowe. Wykona je pochodząca ze Zwierzyńca rodzina Malików.

Spektakl będzie prezentowany z wykorzystaniem kukiełek, wśród których pojawią się postacie m.in. Heroda, Śmierci, Lajkonika czy Pana Twardowskiego. Nie zabraknie również granych i śpiewanych na żywo kolęd oraz pastorałek. Start o godz. 16:00.

Orszak Kolędniczy

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zaprasza na kolejną świąteczną odsłonę inicjatywy „Po sąsiedzku”. Po warsztatach wokalnych przyszedł czas na Orszak Kolędniczy, który w piątek, 30 grudnia, przejdzie ulicami krakowskiego Kazimierza. Start o godz. 17:00 przy SCKM (ul. Wietora 13), wstęp wolny.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wszyscy Obecni.

Koncert kolęd

W ostatni piątek 2022 roku w sanktuarium Najświętszej Rodziny przy ul. Aleksandry 1 zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wykonywane pod batutą Tomasza Chmiela. Nie zabraknie m.in. skocznego „Przybieżeli do Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy podniosłego „Bóg się rodzi”.

Utwory zaśpiewają znani soliści operowi: Magdalena Niedbała-Solarz (mezzosopran) i Piotr Kwinta (baryton). Towarzyszyć im będą: Łukasz Mateja (organy), chór i kilkudziesięcioosobowa orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii, Bocheński Chór Kameralny Salt Singers oraz Chór Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie „Nie lękajcie się!”. Koncert rozpocznie się o godz. 19:30, wstęp wolny.

Bal w NCK

Na wspólne pożegnanie mijającego roku zaprasza Nowohuckie Centrum Kultury. 31 grudnia o godz. 20:00 odbędzie się bal sylwestrowy, w trakcie którego nie zabraknie konkursów z nagrodami i niespodzianek.

Podczas balu jedna z par wylosuje „Kolację dla dwojga” w renomowanej, krakowskiej restauracji. O muzykę na żywo zadba zespół „Blue Transfer”, a o menu Jurek-Catering. Szczegółowe informacje dostępne TUTAJ.

Krakowski Bieg Sylwestrowy

W ostatnim dniu roku Stare Miasto tradycyjnie zostanie opanowane przez biegaczy-przebierańców. Uczestnicy 18. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego wyruszą na trasę „Smoczej Piątki” lub „Radosnej Dziesiątki” w samo południe z Małego Rynku.

„Smocza Piątka” (5 km) przeznaczona jest dla wszystkich chętnych, a „Radosna Dziesiątka” (10 km) dla osób pełnoletnich (w drodze wyjątku – za zgodą rodzica – dopuszczone do biegu mogą być osoby, które ukończyły 16 lat). Maksymalny czas przewidziany na pokonanie jednego z dwóch dystansów to 90 minut.

I Bieńczycki Bieg Staroroczny

Na aktywne pożegnanie 2022 roku zaprasza także Rada Dzielnicy XVI Bieńczyce. W sobotę o godz. 9:00 rozpocznie się I Bieńczycki Bieg Staroroczny. Start/meta zlokalizowane będą przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka znajdującym się przy osiedlu Kalinowym 18. Długość trasy to 2022 m.

Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie ma charakter towarzysko-sportowy, dlatego podczas biegu nie będzie stosowany elektroniczny pomiar czasu. Nagradzane będą z kolei przebrania. Więcej szczegółów na stronie www.dostartu.pl/i-bienczycki-bieg-staroroczny-v8447.

Sylwestrowe spektakle i pokazy filmowe

W ostatni dzień roku miłośnicy teatru mogą wybrać się do Centrum Kongresowego ICE Kraków, gdzie zaprezentowane zostaną sylwestrowe przedstawienia: „Goło i wesoło” w sali audytoryjnej o godz. 16:00 i 20:00 oraz „Nerwica natręctw” w sali teatralnej o godz. 16:30 i 20:30.

W obsadzie spektakli m.in. Piotr Zelt, Michał Meyer, Marek Kaliszuk/Radosław Pazura, Karolina Sawka, Katarzyna Ankudowicz czy Artur Barciś. Komedię „Nerwica natręctw” publiczność będzie mogła zobaczyć także 1 stycznia o godz. 15:30 i 18:30.

Sporo propozycji na sylwestrowy wieczór przygotowały krakowskie teatry oraz kina studyjne. Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższym artykule.

Nowy Rok w Filharmonii Krakowskiej

W niedzielę Filharmonia Krakowska zaprasza na przywitanie Nowego Roku przy dźwiękach niezapomnianych przebojów rodziny Straussów oraz najpopularniejszych arii z oper i operetek. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00.

Na scenie wystąpią znakomici śpiewacy: Joanna Freszel (sopran), Łukasz Motkowicz (baryton), Karol Kozłowski (tenor). Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. Koncerty odbędą się także w sobotę, 31 grudnia, o godz. 17:00 i 21:30.

Bajkowy spacer przez Ogród Świateł

W sylwestrowo-noworoczny weekend mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli odwiedzić Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie zagościła wyjątkowa wystawa plenerowa.

Ogród Świateł to niemal 30 instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak fotogeniczne tunele świetlne, choinka stworzona z 30 000 świateł LED, a także pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową. Motywem przewodnim ekspozycji jest Piotruś Pan.