Weekend pełen atrakcji: Kraków Live Festival, Letnie Brzmienia i Rembrandt na Wawelu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kraków Live Festival, Letnie Brzmienia, Muzyka w Starym Krakowie i koncert w neogotyckim kościele św. Józefa przy Rynku Podgórskim. Zapowiada się iście muzyczny weekend.

Kraków Live Festival

Już dziś na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego znów zabrzmią największe przeboje polskich i zagranicznych gwiazd. A to za sprawą Kraków Live Festival, który powraca po pandemicznej przerwie. W tym roku na uczestników czekać będą dwa dni niezapomnianych przeżyć.

Pierwszego dnia wystąpią: Young Leosia, Taco Hemingway, Lewis Capaldi, Future (Main Stage) oraz Mimi Webb, Julia Wieniawa, Kacperczyk i OKI (Kraków Stage). 20 sierpnia zaprezentują się zaś: Jan Rapowanie, Anne-Marie, Ava Max, Halsey (Main Stage) i Rosalie, Kinny Zimmer, Parcels oraz White 2115 (Kraków Stage).

Podczas festiwalu uczestnicy będą mogli wesprzeć Ukrainę oraz zwiedzić wybrane muzea za symboliczną opłatą.

Letnie Brzmienia

W ten weekend muzyka opanuje miasto. Nie tylko za sprawą Kraków Live Festival, ale także Letnich Brzmień. To wakacyjna trasa koncertowa z udziałem najpopularniejszych polskich wykonawców. Dziś o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa wystąpi Mrozu.

Z kolei w niedzielę, 21 sierpnia, przed krakowską publicznością zaprezentuje się duet Karaś/Rogucki, który powstał w wyniku połączenia wspólnych sił dwóch znanych artystów – Piotra Roguckiego oraz Jakuba Karasia. Start o godz. 18:00 na Dziedzińcu Fortów Kleparz.

Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Muzyczna podróż po Krakowie

Trwa festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” organizowany przez Fundację Capellae Cracoviensis. To muzyczna podróż po najpiękniejszych zabytkach Krakowa, takich jak kościół św. Piotra i Pawła, bazylika Mariacka, katedra na Wawelu czy krużganki klasztoru oo. Franciszkanów.

Festiwal potrwa do 31 sierpnia, a artyści zaprezentują utwory z okresu od średniowiecza aż po współczesność.

– Usłyszymy instrumenty dawne, na których grano w okresie baroku, oraz śpiew gregoriański, który panował w okresie średniowiecza. Nie zabraknie też współczesnych instrumentów, takich jak fortepian, skrzypce czy orkiestra smyczkowa, które dzisiaj królują na salach koncertowych – zapowiada dyrygent Stanisław Krawczyński.

Piknik na Bulwarze Kurlandzkim

W najbliższą sobotę, 20 sierpnia, na krakowian oraz turystów czeka prawdziwa latynoska fiesta. Uczestnicy będą mogli poznać kulturę krajów Ameryki Łacińskiej i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach, takich jak joga i hiszpański na trawie z Domą Matejko, zajęcia otwarte z Capoeiry, hiszpański dla dzieci z El Bombo czy koncert La Parrandita.

W programie także warsztaty z robienia piniaty, puszczanie latawców, bingo dla dzieci i dorosłych oraz latynoskie przekąski. Start o godz. 12:00 na plaży miejskiej PrzyStań przy Bulwarze Kurlandzkim.

Wspólne świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy

Od 18 do 25 sierpnia na Plantach, w Barbakanie, Kawiarnio-księgarni NIĆ, na placu Szczepańskim, w kinie studyjnym Paradox, Pałacu Krzysztofory, na Rynku Głównym oraz kilku innych lokacjach odbywać się będą różne ciekawe wydarzenia. A to za sprawą Art-Pikniku z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Na uczestników czekają m.in. zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne, pokazy filmów, zajęcia taneczne, koncerty oraz coś, co uwielbiają wszystkie dzieci, czyli malowanie twarzy. Szczegółowy program pikniku dostępny TUTAJ.

Wielkowiejski Targ

Galeria Bronowice i Gmina Wielka Wieś przygotowały dla krakowian oraz turystów Wielkowiejski Targ pełen pyszności i oryginalnych rękodzieł. 20 sierpnia, w godz. 13.00–17.00, na terenie centrum handlowego w strefie pod ringiem (poziom 0) pojawi się aż 9 stanowisk.

– Kramy Wielkowiejskiego Targu wypełnią owoce z sadu, świeże pomidory, sery kozie i krowie, przetwory owocowo-warzywne, miody i produkty pszczele, chleby na zakwasie i drożdżówki, herbaty sypane, a także wyroby garmażeryjne, takie jak pierogi, krokiety, domowy barszcz czerwony czy gołąbki. Bogactwo regionalnych smaków bez wątpienia zaspokoi nawet najbardziej wymagających smakoszy, a różnorodność produktów sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – przekonują organizatorzy.

Podczas wydarzenia odbędą się także występy zespołów regionalnych oraz panel dyskusyjny. Szczegółowy program na stronie www.galeriabronowice.pl.

Dzień Otwarty w MuFo Józefitów

W tym roku Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 20 sierpnia w budynku przy Józefitów 16 odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników bogaty program oprowadzań oraz różne warsztaty. Wszystko w promocyjnej cenie (1 lub 5 zł).

Program:

  • godz. 10.00 – warsztaty dla dzieci "Widzi mi się",
  • godz. 11.00 – oprowadzanie z przewodnikiem,
  • godz. 12.00 – warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych,
  • godz. 15.00 – spacer fotograficzny "W stronę Piasku",
  • godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem.

Targi Sztuki Ludowej

W Krakowie zagościły Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, których celem jest zaprezentowanie bogactwa kultury ludowej i promocję szeroko pojętego folkloru.

Od 6 do 21 sierpnia na Rynku Głównym można spotkać twórców prezentujących takie dziedziny, jak krakowska koronka klockowa, koronka frywolitkowa i szydełkowa, zabawkarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, wycinanka łowicka. Pojawi się również ceramika użytkowa, biżuteria czy odzież.

W dodatku codziennie po godz. 15:00 na scenie targowej odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki ludowej i folkowej oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy. Szczegółowy program targów dostępny tutaj.

Królewski Rembrandt na Wawelu

„Jeździec polski”, namalowany około 1655 roku, to jedno z najciekawszych i najbardziej intrygujących dzieł amsterdamskiego malarza. Od 18 sierpnia do 16 października obraz ten będzie można zobaczyć w Zamku Królewskim na Wawelu. Taka okazja nadarza się w Europie po raz pierwszy od 111 lat.

– To szczególne wydarzenie dla naszego muzeum. Tajemnicze arcydzieło Rembrandta, które cały czas jest przedmiotem dyskusji naukowych, po wielu latach wraca do Polski. To spełnienie marzeń wielu pokoleń muzealników – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Kino w ogrodzie Czapskich

Muzeum Narodowe zaprasza na pokaz filmowy w ramach cyklu Pawilon Kina Letniego. W sobotę o godz. 20:30 w urokliwym otoczeniu ogrodu Pawilonu Józefa Czapskiego zostanie zaprezentowany film „Palm Springs” w reżyserii Maxa Barbakowa. To historia gości weselnych uwięzionych w pętli czasowej i w kółko przeżywających ten sam dzień.

Wstęp na pokaz jest bezpłatny. W przypadku niekorzystnych warunków pogodowych seans zostanie odwołany.

Witraże na krakowskich Plantach

Z okazji 120-lecia Muzeum i Pracowni Witrażu na krakowskich Plantach pojawiła się niezwykła wystawa, łącząca w sobie elementy świetlnej iluminacji, instalacji artystycznej i szlaku dziedzictwa. Na osiemnastu latarniach umieszczone zostały podświetlane gabloty, które prezentują najpiękniejsze krakowskie witraże.

Na ekspozytorach widnieją również opisy przybliżające historię poszczególnych obiektów oraz mapy odsyłające do ich oryginalnych lokalizacji. Mowa m.in. o Zamku Królewskim na Wawelu, Bazylice Mariackiej czy Wieży Ratuszowej.

Festiwal filmów ekologicznych

W niedzielę zakończy się BNP Paribas Green Film Festival, czyli międzynarodowy festiwal filmów ekologicznych. Centralnym punktem jest miasteczko festiwalowe na Bulwarach Wiślanych u podnóża Wawelu, gdzie odbywają się warsztaty, panele dyskusyjne i inne wydarzenia towarzyszące.

BNP Paribas Green Film Festival to święto kina i ludzi, którzy los naszej planety nie jest obojętny. Prezentowane filmy poruszają więc takie tematy jak: zmiany klimatu i misja ratowania planety, pułapki cywilizacyjnego wzrostu, problem znikającej wody, przyszłość żywienia czy wyczerpujące się zasoby. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Filmowe bulwary

Centrum Młodzieży im. H. Jordana i Kino Paradox zapraszają na plenerowe pokazy filmowe, odbywające się na Bulwarze Kurlandzkim. Dziś zostanie zaprezentowany film „Weselny Toast”, reż. Laurent Tirard. W sobotę zaś widzowie będą mogli obejrzeć „I tak Cię kocham”, reż. Michael Showalter (film z dodatkowymi napisami ukraińskimi). Start o godz. 20:30. Miejsce: PrzyStań na plaży.

Podgórskie Letnie Koncerty

W najbliższą niedzielę neogotycki kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim znów wypełni się muzyką. A to za sprawą Podgórskich Letnich Koncertów organizowanych przez Centrum Kultury Podgórza. 21 sierpnia o godz. 16:00 krakowianie oraz turyści będą mogli usłyszeć  muzykę sakralną XX i XXI wieku.

W programie również premierowe wykonanie „Psalmów Dawida” Leny Leonowej, „Ave Maria” Michała Lorenca oraz „Ave Maria” Camille’a Saint-Saënsa. W koncercie wezmą udział: Ewa Boreczko – mezzosopran, Aleksandr Bardasow – baryton i Urszula Dereń-Kokoszka – organy. Wstęp wolny.

Letnie Brzmienia. Sobel, Mery Spolsky i Kwiat Jabłoni zawitają do Krakowa

Letnie Brzmienia to wakacyjna trasa koncertowa po Polsce z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Część z nich mogliśmy już podziwiać w Krakowie. Teraz czas na kolejną wielką gwiazdę. W najbliższą środę, 24 sierpnia, przed krakowską publicznością wystąpi Sobel. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.Sobel to jeden z najbardziej znanych i lubianych polskich piosenkarzy popowych i hip-hopowych. Popularność przyniósł mu singiel „Impreza”, który zdobył status diamentowej płyty i niemalże 100 milionów wyświetleń na YouTube. Podobnie było z utworami „Wyglądasz tak pięknie” oraz „Każdego dnia”. W kwietniu 2021 roku światło dzienne ujrzał pierwszy pełnoprawny album artysty pt. „Pułapka na motyle”.Dzień później, 25 sierpnia, na plenerowej scenie zaprezentuje się Mery Spolsky. Obok jej twórczości trudno przejść obojętnie. Artystka sama pisze teksty, a następnie zamienia je w piosenki. Koncert odbędzie się o godz. 18:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.


Mery Spolsky słynie z bardzo energetycznych koncertów, wyrazistego charakteru oraz intrygujących stylizacji. Na swoim koncie ma już dwa albumy „Miło Było Pana Poznać” i „Dekalog Spolsky”. W zeszłym roku wydała również książkę „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”.


Cykl Letnich Brzmień w Krakowie zakończy koncert Kwiatu Jabłoni – jednego z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Artyści zaprezentują się 25 sierpnia w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Start o godz. 20:00. Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Kwiat Jabłoni to zespół tworzony przez rodzeństwo – Kasię i Jacka Sienkiewiczów. Ich znakiem rozpoznawczym jest nie tylko oryginalne brzmienie, ale także milionowe wyświetlenia teledysków oraz wyprzedane trasy koncertowe. Jeszcze do niedawna artyści mieli na koncie dwie płyty: „Niemożliwe” z 2019 r. i „Mogło być nic” z 2021 r. W lipcu ukazał się kolejny album „Wolne serca”, który powstał z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.


Bilety w cenie od 79 zł oraz karnety za 279 złotych na cykl Letnich Brzmień w Krakowie dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.