Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (19–21 sierpnia)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Smocze święto w parku Lotników Polskich, cyrk na krakowskich Błoniach, średniowieczny spektakl w Barbakanie czy piknik na Bulwarze Kurlandzkim. W weekend nie zabraknie wydarzeń dedykowanych najmłodszym.

Art-Piknik z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

Od 18 do 25 sierpnia na Plantach, w Barbakanie, Kawiarnio-księgarni NIĆ, na placu Szczepańskim, w kinie studyjnym Paradox, Pałacu Krzysztofory, na Rynku Głównym oraz kilku innych lokacjach odbywać się będą różne wydarzenia. A to za sprawą Art-Pikniku z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Na uczestników czekają m.in. zajęcia sportowe, warsztaty artystyczne, pokazy filmów, zajęcia taneczne, koncerty oraz coś, co uwielbiają wszystkie dzieci, czyli malowanie twarzy. Szczegółowy program pikniku dostępny TUTAJ.

Smocze święto w parku Lotników

Za nami huczne urodziny Smoka Wawelskiego. Jednak to nie koniec świętowania 50-lecia słynnej rzeźby pod Wawelem. W piątek, 19 sierpnia, Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza do parku Lotników Polskich, gdzie odbędzie się smoczy piknik.

W programie m.in. malowanie twarzy, bańki mydlane, zabawy ruchowe (siatkówka, badminton) oraz malowanie wielkoformatowe. Uczestnicy będą mogli również spróbować swoich sił w grach terenowych. Nie zabraknie też słodkiego poczęstunku. Piknik rozpocznie się o godz. 16:00 i potrwa do 18:00.

Piknik na Bulwarze Kurlandzkim

W najbliższą sobotę, 20 sierpnia, na krakowian oraz turystów czeka prawdziwa latynoska fiesta. Uczestnicy będą mogli poznać kulturę krajów Ameryki Łacińskiej i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach, takich jak joga i hiszpański na trawie z Domą Matejko, zajęcia otwarte z Capoeiry, hiszpański dla dzieci z El Bombo czy koncert La Parrandita.

W programie także warsztaty z robienia piniaty, puszczanie latawców, bingo dla dzieci i dorosłych oraz latynoskie przekąski. Start o godz. 12:00 na plaży miejskiej PrzyStań przy Bulwarze Kurlandzkim.

Nowohucianki pomagają

W weekend na skwerze przy Tężni Nowohuckiej odbędzie się piknik charytatywny na rzecz Madzi Kułak. W programie Wielki Kiermasz Rzeczy Wszelakich, na którym za niewielkie kwoty będzie można nabyć m.in. ciasta i inne smakołyki, książki dla dzieci i dorosłych, ceramikę, biżuterię, kwiatki doniczkowe, rękodzieło, zabawki, gry i puzzle oraz różne dekoracje.

Dochód zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację małej Nowohucianki, która od pierwszych chwil życia zmaga się z wieloma chorobami. Piknik odbędzie się 20 i 21 sierpnia w godz. 12:00–19:00.

Cyrk Zalewski na krakowskich Błoniach

Cyrk Zalewski świętuje perłowy jubileusz. Z tej okazji najstarsza cyrkowa rodzina w Polsce przygotowała wyjątkowe widowisko dla całej rodziny. W weekend cyrkowy namiot pojawi się na krakowskich Błoniach (Cichy Kącik). W sobotę spektakle odbędą się o godz. 14:00 i 17:00. Z kolei w niedzielę widowisko będzie można obejrzeć o 13:00 i 16:00.

W programie m.in. podniebny pokaz akrobatyczny na rowerze, ekstremalne ewolucje na wahadle śmierci, gimnastyka napowietrzna, pokaz na trampolinie na wesoło, wielka iluzja i pokaz Laser Mana. Na arenie nie zabraknie również klauna.

Dzień Otwarty w MuFo Józefitów

W tym roku Muzeum Fotografii obchodzi 35-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 20 sierpnia w budynku przy Józefitów 16 odbędzie się kolejny dzień otwarty instytucji. Organizatorzy przygotowali dla uczestników bogaty program oprowadzań oraz różne warsztaty. Wszystko w promocyjnej cenie (1 lub 5 zł).

Program:

  • godz. 10.00 – warsztaty dla dzieci "Widzi mi się",
  • godz. 11.00 – oprowadzanie z przewodnikiem,
  • godz. 12.00 – warsztaty z cyjanotypii dla dorosłych,
  • godz. 15.00 – spacer fotograficzny "W stronę Piasku",
  • godz. 16.00 – oprowadzanie z przewodnikiem

Średniowiecze w Barbakanie

Muzeum Krakowa zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Średniowiecze da się lubić”. 20 sierpnia w Barbakanie, w godz. 10:00–17:00, na uczestników czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. średniowieczny kukiełkowy teatr kuglarski dla całej rodziny z częścią warsztatową, interaktywne prezentacje, widowiskowy pokaz mody, manewry piechoty miejskiej, nauka średniowiecznych tańców i koncert zespołu Fleurdelis.

Dzień później, 21 sierpnia, organizatorzy zapraszają do Celestatu na wykład Michała Szczerby dotyczący organizacji i konkursów strzeleckich na miniaturze „Kodeksu" Behema oraz miniaturach europejskich w średniowieczu i w początkach czasów nowożytnych. Start o godz. 12:00.

Wielkowiejski Targ

Galeria Bronowice i Gmina Wielka Wieś przygotowały dla krakowian oraz turystów Wielkowiejski Targ pełen pyszności i oryginalnych rękodzieł. 20 sierpnia, w godz. 13.00–17.00, na terenie centrum handlowego w strefie pod ringiem (poziom 0) pojawi się aż 9 stanowisk.

– Kramy Wielkowiejskiego Targu wypełnią owoce z sadu, świeże pomidory, sery kozie i krowie, przetwory owocowo-warzywne, miody i produkty pszczele, chleby na zakwasie i drożdżówki, herbaty sypane, a także wyroby garmażeryjne, takie jak pierogi, krokiety, domowy barszcz czerwony czy gołąbki. Bogactwo regionalnych smaków bez wątpienia zaspokoi nawet najbardziej wymagających smakoszy, a różnorodność produktów sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie – przekonują organizatorzy.

Podczas wydarzenia odbędą się także występy zespołów regionalnych oraz panel dyskusyjny. Szczegółowy program na stronie www.galeriabronowice.pl.

Koncert w Altanie na Plantach

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na Koncerty Promenadowe, czyli letni cykl wydarzeń kulturalnych odbywających się w Altanie na Plantach. W programie potańcówki, interaktywne inscenizacje dla najmłodszych oraz muzyczne występy dla rodzin. Co wydarzy się w najbliższą sobotę?

O godz. 11:00 wystąpi zespół „Nocą Umówieni”, a dzieci będą mogły posłuchać muzycznych opowieści o zwierzętach, podróżach, przygodach w niesamowitych zakątkach świata. Nie zabraknie bajek zabawnych, ale także tych z morałem. „Nocą Umówieni” to zespół, wykonujący muzykę do słów najwybitniejszych polskich poetów: Leśmiana, Szymborskiej, Poświatowskiej, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego czy Ginczanki.

Targi Sztuki Ludowej

W Krakowie zagościły Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, których celem jest zaprezentowanie bogactwa kultury ludowej i promocję szeroko pojętego folkloru. Od 6 do 21 sierpnia na Rynku Głównym można spotkać twórców prezentujących takie dziedziny jak krakowska koronka klockowa, koronka frywolitkowa i szydełkowa, zabawkarstwo, plecionkarstwo, garncarstwo, hafciarstwo, wycinanka łowicka.

Pojawi się również ceramika użytkowa, biżuteria czy odzież. W dodatku codziennie po godz. 15:00 na scenie targowej odbywają się koncerty tradycyjnej muzyki ludowej i folkowej w bardziej nowoczesnym brzmieniu oraz występy zespołów pieśni i tańca z całej niemal Europy. Szczegółowy program targów dostępny tutaj.

Bieg z przeszkodami

W niedzielę, 21 sierpnia, najmłodsi krakowianie oraz turyści będą mogli wziąć udział w miejskim biegu z przeszkodami. Na uczestników czekają błotne wyzwania, pamiątkowe medale i mnóstwo radości.

Survival Race KIDS to przygoda dedykowana dzieciom w wieku od 3 do 13 lat. Dostępne są trzy poziomy trudności, dostosowane do kategorii wiekowej dziecka:
– KRASNAL (3–6 lat) – ok. 700 m trasy + ok. 10 przeszkód,
– PIRAT (7–10 lat) – ok. 1 400 m trasy + ok. 10 przeszkód,
– NINJA (11–13 lat) – ok. 2 000 m trasy + ok. 15 przeszkód.

Zapisy na stronie www.survivalrace.pl/kids/krakow/.

Naukowa Niedziela

Arena Garden zaprasza mieszkańców Krakowa oraz turystów do wspólnego eksperymentowania. 21 sierpnia w godz. 14:00–19:00 animatorzy Cogiteonu przedstawią wybrane doświadczenia ze swoich dotychczasowych pokazów, a w namiocie czekać będzie mnóstwo niespodzianek. Wstęp wolny.

Muzyczna podróż dookoła świata

W niedzielę o godz. 11:00, w ramach projektu Głowa Pełna Kultury, odbędą się warsztaty umuzykalniające dla dzieci do 12 lat. Spotkanie to interaktywna wycieczka dookoła świata, podczas której najmłodsi będą mogli poznać ciekawe instrumenty pochodzące z wielu odległych krajów, usłyszeć ich brzmienie i poznać muzykę, jaką się na nich wykonuje.

Na warsztaty obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne na www.kbfbilety.krakow.pl. Spotkanie odbędzie się w plenerze przy punkcie InfoKraków – Zgody 7.

Spacer detektywistyczny dla dzieci

Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z Panią Fishką zaprasza młodych wielbicieli przygód i historii do udziału w spacerze detektywistycznym. Podczas wędrówki uczestnicy będą mogli zwiedzić podmiejską Willę XVI-wiecznego krakowskiego finansisty, poznać jej zakamarki i rozszyfrować pewną tajemnicę.

Spacer odbędzie się 21 sierpnia o godz. 11.00 (język polski) lub o godz. 13:00 (język ukraiński). Czas trwania to ok. 1,5–2 h. Zapisy: https://tiny.pl/wxr93.

Kino dla młodych widzów

Kino Agrafka zaprasza na cykl pokazów filmowych przeznaczony dla najmłodszych widzów pt. „Czytamy i Oglądamy” połączony z warsztatami rozwijającymi wyobraźnię.

W niedzielę o godz. 11:00 wspólne czytanie książki Agaty Hryniewicz „Paweł i Indianie”, a następnie pokaz filmu familijnego „Młody Winnetou”.

Z kolei w kinie KIKA, w ramach coniedzielnych spotkań dla młodych widzów, odbędzie się pokaz filmu przygodowego „Pamiętniki Tatusia Muminka”. Start o godz. 12:00.

comments powered by Disqus