Lekcja Śpiewania, koncerty z okazji Święta Niepodległości i PupiLove Targi

fot. Materiały prasowe

Długi weekend w Krakowie upłynie pod znakiem patriotycznych wydarzeń. Wśród propozycji koncert z udziałem gwiazd na rynku, wspólne śpiewanie i spektakl w Muzeum Narodowym.

Patriotyczne przeboje na Rynku Głównym

11 listopada z okazji Święta Niepodległości na krakowskim rynku wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wszystko w ramach 6. edycji „Ogólnopolskiego Śpiewania Biało-Czerwonych Przebojów” organizowanego przez radio RMF FM i Kraków.

Koncert w formie karaoke rozpocznie się w samo południe od odśpiewania hymnu narodowego. Później polskie hity wszech czasów zaśpiewają Elektryczne Gitary, Oskar Cyms, Blanka, Mateusz Ziółko i Feel.

Obok sceny na wielkim telebimie wyświetlane będą specjalnie przygotowane animacje i teksty utworów, dzięki czemu publiczność będzie mogła włączyć się w koncertowanie.

Krakowska Lekcja Śpiewania

W piątek na Rynku Głównym odbędzie się także 82. Krakowska Lekcja Śpiewania – Radosna Niepodległości. Artyści Teatru Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej wraz ze zgromadzoną publicznością zaśpiewają najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Koncert poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański. Start o godz. 17:00.

Jak zwykle na tę okazję przygotowane zostały bezpłatne śpiewniki, które będą dostępne podczas wydarzenia.

Koncert w Willi Decjusza

11 listopada patriotyczne utwory zabrzmią również w Willi Decjusza. Najpierw (godz. 17:00) odbędzie się kameralny koncert „Pieśni Fryderyka Chopina”.

– Jego wyjątkowość zawarta jest w 19 utworach skomponowanych na głos i fortepian w latach 1827-1847 do słów polskich poetów: Stanisława Witwickiego, Adama Mickiewicza, Bohdana Zaleskiego i Zygmunta Krasińskiego – informują organizatorzy.

Wykonawcami utworów będą lubiani krakowscy muzycy: Łucja Czarnecka – sopran, Witold Wilczek – fortepian oraz gość specjalny Zbigniew Stępniak – bas, basso profondo.

Z kolei o 19:30 rozpocznie się wspólne śpiewanie popularnych pieśni i piosenek patriotycznych. Wstęp na koncerty wolny.

Święto Niepodległości w MNK

Muzeum Narodowe zaprasza na czterodniowy cykl wydarzeń związanych z okresem II RP. W programie koncert, spektakl, pokaz filmowy, warsztaty oraz oprowadzania. Od piątku do niedzieli bilety na wystawę „Nowy początek modernizm w II RP” kosztować będą jedynie 5 złotych. Harmonogram wydarzeń:

Piątek, 11 listopada
  • Godz. 15.00 – Gmach Główny MNK, Sala Samurajów – pokaz filmu „Piętro wyżej” z 1937 roku. Wstęp na seans filmu z Eugeniuszem Bodo w roli głównej jest bezpłatny.
  • Godz. 17.00 – Gmach Główny MNK, hol – koncert „Lata 20., lata 30.” – Usłyszymy szlagiery tego okresu w wykonaniu krakowskiej artystki Doroty Helbin. Wstęp jest bezpłatny.
Sobota, 12 listopada
  • Godz. 10.00-14.00 – Gmach Główny – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-10 lat pt. „Nowoczesna czyli jaka? Czy dziś możemy jeszcze znaleźć świeże rozwiązania projektowania przestrzeni?”. Bilet dla dziecka można zakupić w cenie 10 zł.
  • Godz. 12.00 – Gmach Główny – Nowy początek. Nowa architektura i urbanistyka – oprowadzanie tematyczne po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Wstęp zawiera się w cenie biletu na wystawę.
Niedziela, 13 listopada
  • Godz. 12.00 – oprowadzanie po wystawie „Nowy początek. Modernizm w II RP”. Wstęp zawiera się w cenie biletu na wystawę.
  • Godz. 19.00 – Gmach Główny – „W starym kinie” – spektakl w wykonaniu baletu dworskiego Cracovia Danza. Przeniesiemy się w świat polskiego kina 20-lecia międzywojennego. Wstęp jest bezpłatny.
Poniedziałek, 14 listopada
  • Godz. 18.00 – Gmach Główny, Sala Samurajów – wykład „Modernizm i totalitaryzm w architekturze i sztuce XX wieku. W jakich warunkach tworzyli modernistyczni artyści w państwach totalitarnych?”. Udział jest bezpłatny.

Koncert patriotyczny w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska zaprasza na uroczysty koncert z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Będzie to przegląd najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które śpiewane były od pokoleń i na stałe wrosły w serca Polaków. „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Ułani, ułani” czy „Czerwone maki na Monte Cassino” to melodie obecne w każdym polskim domu i znane wszystkim niezależnie od daty urodzenia, poglądów politycznych czy miejsca w społeczeństwie. To dziedzictwo zawarte w pieśni i historia zapisana w słowach – czytamy w zapowiedzi.

Koncert odbędzie się 11 listopada o godz. 12:00.

Polskie piosenki wypełnią wnętrze Teatru Słowackiego

W piątek, z okazji Święta Niepodległości, na scenie Teatru Słowackiego wystąpią znani i lubiani artyści: Monika Węgiel, Emilia Azierska, Sebastian Marszałowicz, Ireneusz Boczek, trio dziecięce oraz Orkiestra Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Podczas koncertu polskiej piosenki zabrzmią najpiękniejsze utwory narodowe.

Jednak nie tylko muzyka Chopina, Paderewskiego czy Ogińskiego wypełni wnętrze Teatru Słowackiego. Podczas drugiej części koncertu zabrzmią polskie przeboje rozrywkowe: piosenki Ewy Demarczyk, Wojciecha Młynarskiego, Maryli Rodowicz, Marka Grechuty, Czesława Niemena, a także znane tematy muzyczne z polskich seriali. Start o godz. 17:00.

Krakowski Bieg Niepodległości

11 listopada odbędzie się wydarzenie skierowane do wszystkich pasjonatów biegania i aktywności na świeżym powietrzu. Historyczna trasa o długości 11 km, cel charytatywny, rywalizacja ponad 2000 biegaczy i świetna zabawa – tak zapowiada się Krakowski Bieg Niepodległości.

W programie także zawody biegowe dla dzieci, okazja do wsparcia najbardziej potrzebujących oraz Krakowska Mila Niepodległości – 1918 m, czyli bieg dla rodzin i osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem.

Darmowe zwiedzanie Wawelu

Przypominamy, iż Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. Oznacza to, iż w dniach 2-30 listopada (od wtorku do niedzieli) w godz. 13:00-17:00 można zobaczyć bezpłatnie Skarbiec Koronny, Zbrojownię i Prywatne Apartamenty Królewskie, a od 18 listopada także Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.

Darmowe bilety można nabyć on-line przed dniem zwiedzania oraz w dniu zwiedzania w kasach biletowych w godz. 9:00–16:00. Jedna osoba może pobrać maksymalnie 5 biletów.

Obecnie na Wawelu trwa również „Tydzień patriotyczny”. W ramach akcji zwiedzający mogą m.in. spróbować swoich sił w grze terenowej pt. „W hołdzie wawelskim darczyńcom”.

– Prezentując wybrane obiekty z zamkowych ekspozycji, przedstawimy niektórych ofiarodawców, którym zawdzięczamy pozyskanie cennych zabytków. Przypomnimy także postać wyjątkowego pierwszego ofiarodawcę, którego dar przekazany na Wawel z końcem XIX wieku dał impuls do przyspieszenia odzyskiwania zamku od wojsk austriackich, a także przyczynił się do gromadzenia funduszy na jego przyszłą restaurację i wyposażenie. Był nim oczywiście Jan Matejko – informuje Wawel.

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie www.wawel.krakow.pl.

Festyn świętomarciński

Winnica Srebrna Góra zaprasza w piątek, sobotę i niedzielę na mały festyn świętomarciński. Wydarzenie odbędzie się przy sklepiku winnicowym przy Alei Wędrowników 2 w godz. 11:00–17:00 (lub do wyczerpania zapasów). W trakcie festynu będzie można nabyć wino świętomarcińskie w promocyjnej cenie (45 zł za butelkę).

– Będzie również okazja do spróbowania wina na kieliszki (10 zł) wraz z daniami z polskiej gęsiny autorstwa Agnieszki Majksner oraz miodów z winnicowej pasieki – informują organizatorzy.

W menu m.in.: gęsie pipki – tradycyjne danie kuchni żydowskiej, pierś marynowana w rozmarynie z duszonymi grzybami i gruszką, patè z gęsich wątróbek na wiśniówce podany na bagietce z sosem śliwkowym i vol-au-vent z szarpaną gęsiną i sosem żurawinowym.

Nówka Sztuka. Targi Artystów i Dizajnerów

12 i 13 listopada w Pałacu Ogińskich i Potulickich odbędzie się kolejna edycja targów Nówka Sztuka. To dwudniowe święto artystów, kolekcjonerów, poszukiwaczy talentów oraz miłośników młodej polskiej sztuki i designu. W jednym miejscu można spotkać wielu twórców i nabyć ich dzieła.

Nówka Sztuka to także połączenie części wystawienniczej z programem edukacyjnym, wspierającym rozwój kariery młodych talentów. Program wydarzenia dostępny na stronie https://nowkasztuka.com/. Targi odbędą się w godz. 11:00-18:00.

Open Eyes Art Festival

OEAF to wspólne przedsięwzięcie krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Nowohuckiego Centrum Kultury oraz Agencji Artystycznej GAP.

W ramach festiwalu, trwającego od 22 października do 23 listopada, odbywają się warsztaty, spotkania z artystami, wystawy, pokazy filmowe czy wspomniane już wcześniej targi Nówka Sztuka w Pałacu Ogińskich i Potulickich. Zwieńczeniem cyklu wydarzeń będzie koncert „i milczeć, i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza” w Centrum Kongresowym ICE Kraków (22 listopada).

Weekend z fantastyką

Po pandemicznej przerwie do swojej stacjonarnej formy powraca „Imladris: Krakowski Weekend z Fantastyką”. Jubileuszowa, XX edycja odbędzie się w dniach 11-13 listopada w dwóch lokalizacjach w samym centrum Krakowa: tradycyjnie już w Liceum Ogólnokształcącym XLII im. A. Mickiewicza oraz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

– Na Imladrisie nie zabraknie wspaniałych gości, interesującego programu, naukowych inspiracji, a także emocji związanych z głosowaniem oraz ogłoszeniem zwycięzców Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2021 – zapowiadają organizatorzy.

W programie także prelekcje, warsztaty, panele dyskusyjne, pokazy, konkursy i turnieje gier planszowych, karcianych oraz bitewnych. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Raj dla właścicieli psów i kotów

W niedzielę na terenie Galerii Kazimierz odbędzie się kolejna edycja wydarzenia PupiLove Targi, skierowanego do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. Podczas imprezy będzie można odwiedzić stoiska wielu małych firm oraz manufaktur tworzących m.in. smycze, szelki i obroże, maty samochodowe, posłania, ubranka i kocyki, zabawki, smakołyki oraz gadżety z motywami zwierzęcymi.

Podczas każdej edycji wydarzenia organizowany jest konkurs dla odwiedzających oraz mini-sesja fotograficzna dla przyprowadzonych zwierzaków. Targi można odwiedzić wraz z pupilami w godzinach 11:00 - 17:00. Wstęp wolny.

Bajkowy spacer przez Ogród Świateł

Od piątku, 28 października, mieszkańcy Krakowa i turyści mogą zobaczyć wyjątkową wystawę plenerową w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród Świateł to niemal 30 instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji multimedialnych takich jak fotogeniczne tunele świetlne, choinka stworzona z 30 000 świateł LED, a także pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową.

Motywem przewodnim ekspozycji jest Piotruś Pan. Zwiedzający, przekraczając próg Ogrodu, będą więc mogli poczuć się jak w krainie wiecznego dzieciństwa.

News will be here