Weekend pełen atrakcji: Noc Jazzu, Festiwal Tańców Dworskich i smoczy mapping

fot. Dorota Grzegorczyk/LoveKraków.pl

Ponad 20 koncertów w ramach Nocy Jazzu oraz taneczne widowiska plenerowe w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. W ten weekend muzyka i taniec opanują całe miasto.

Jazzowa noc w Krakowie

16 lipca w całym mieście zabrzmi muzyka. Wszystko za sprawą Nocy Jazzu, podczas której odbędzie się ponad 20 koncertów. W tym roku artyści wystąpią zarówno na plenerowych scenach i muzealnych dziedzińcach, jak i w klimatycznych klubach. Jeśli chodzi o repertuar, nie zabraknie jazzowych standardów. Jednak publiczność będzie mogła usłyszeć także nieoczywiste improwizacje.

− Od piętnastu lat w trakcie wakacji zapraszamy krakowian i gości w wyjątkową muzyczną podróż. Podczas Nocy Jazzu pokazujemy różne odmiany jazzu z całego świata. Zapraszamy artystów z wielu krajów i za każdym razem przekonujemy się, jak uniwersalnym językiem jest muzyka, a szczególnie jazz, jak ciekawy dialog inicjuje – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Chodźże na Zabłocie

Dziś o godz. 17:00 w Hali Lipowej rozpocznie się festyn miejski pod hasłem „Chodźże na Zabłocie”, który potrwa aż do niedzieli. Wydarzenie dedykowane jest wszystkim mieszkańcom Krakowa, zarówno tym małym, jak i dużym.

W programie m.in. Sąsiedzka Wyprzedaż Garażowa i kiermasz lokalnych firm, koncerty i sety na scenie On Lemon, plenerowe Silent Disco, wycieczki z przewodnikiem po Zabłociu – street art., Bałkańska Bibka, kiermasz winyli i targ lokalnych rzemieślników.

Organizatorzy przygotowali także warsztaty i pokazy dla dzieci, w tym dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy i watę cukrową.

Weekend z animacjami

Przed nami 14. edycja Krakow Summer Animation Days. W dniach 15–17 lipca na placu Wielkiej Armii Napoleona w sąsiedztwie Zamku Królewskiego na Wawelu zostaną zaprezentowane najlepsze animacje z ostatniego sezonu.

W programie tegorocznej edycji znajdzie się coś zarówno dla mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Propozycji nie zabraknie również dla najmłodszych. Uczestnicy będą mogli obejrzeć m.in. najnowsze długometrażowe filmy animowane „Gdzie jest Anne Frank i „My Grandfather's Demons” oraz animacje kontrowersyjnej artystki z Estonii Chintis Lundgren.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Festiwal Tańców Dworskich

Taneczne widowiska w plenerze, spektakle baletowe, pokazy mody i warsztaty. W sobotę rozpocznie się 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który potrwa do 31 lipca.

Wydarzenie otworzy spektakl „Szachy” na podstawie utworu Jana Kochanowskiego. W sobotę o godz. 19:00 plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego zamieni się w wielką szachownicę, a artyści Baletu Cracovia Danza w fantazyjnych kostiumach odegrają role figur szachowych.

Spektakl „Szachy” poprzedzą pokazy taneczne, prezentacje mody oraz warsztaty tańców dawnych. Start o godz. 16:00.

Dzień sąsiedzki w MuFo Rakowicka

Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej zachęca do udziału w dniu sąsiedzkim, który odbędzie się w niedzielę od godz. 10:00 do 17:00. Organizatorzy przygotowali dla dzieci i dorosłych wiele atrakcji.

Będzie można m.in. wybrać się na spacer fotograficzny, zwiedzić muzealne wystawy z przewodnikiem czy uczestniczyć w warsztatach „Wielka przygoda duszka MuFka” i „Widzi mi się”. Szczegółowy program oraz zapisy dostępne na stronie: www.mufo.krakow.pl

Smoczy mapping na Pałacu Wielopolskich

W wybrane letnie noce na frontowej ścianie krakowskiego magistratu przy placu Wszystkich Świętych rozbłyśnie niezwykły mapping. To kolejna z odsłon wakacyjnej kampanii „Kraków Cię zasmoczy” z okazji 50. urodzin pomnika Smoka Wawelskiego.

Projekcja multimedialna stanowi część oprawy wizualnej spektaklu „Smok” w reż. Jakuba Roszkowskiego. Mapping będzie wyświetlany w godz. 21:00–2:00 w następujące dni: 16–17 lipca, 23–24 lipca, 30–31 lipca, 6–7 sierpnia i 13–14 sierpnia.

Festiwal Muzyki Polskiej

Najpiękniejsze polonezy przełomu XVIII i XIX wieku, koncerty Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Wojciecha Kilara, muzyka średniowiecza i renesansu czy „Pasja” Józefa Elsnera. Tak w skrócie prezentuje się tegoroczny Festiwal Muzyki Polskiej, który potrwa do 30 lipca.

W sobotę krakowianie będą mogli usłyszeć utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara i Krzysztofa Słowińskiego, które zaprezentuje wybitny ukraiński pianista młodego pokolenia Artem Yasynskyy. Koncert odbędzie się o godz. 19:00 w Filharmonii Krakowskiej.

Bulwar[t] Sztuki

Trwa letni maraton kulturalny – Bulwar[t] Sztuki 2022. W programie ponad 90 wydarzeń dotyczących teatru, kina, literatury, muzyki czy tańca. Wiele atrakcji czeka także na dzieci i młodzież. Większość wydarzeń odbędzie się w ogrodzie Teatru Łaźnia Nowa oraz na scenie Teatru i w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii.

– W tym roku będziemy chłonąć sztukę wszystkimi zmysłami. Nauczymy się świadomie patrzeć, słuchać, smakować i doświadczać świata, który nas otacza – mówi Małgorzata Szydłowska, główna kuratorka Bulwar[t]u Sztuki.

Szczegółowy program na stronie laznianowa.pl

Zwyczajnik cysterski w kadrze

Dziś o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej poświęconej życiu mnichów z Opactwa Cystersów w Mogile. Ekspozycja „Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze” prezentuje zdjęcia z filmu „Słuchaj, synu, nauk mistrza” opatrzone komentarzami inspirowanymi Regułą św. Benedykta z Nursji.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wygląda codziennie życie mnichów, którzy od 800 lat podporządkowani są trzem zasadom: modlitwie, pracy i lekturze. Po wernisażu odbędzie się projekcja wspomnianego wyżej filmu. Wystawa czynna do 16 października 2022 roku.

Kino w ogrodzie Czapskich

Muzeum Narodowe zaprasza na kino letnie w ogrodzie Czapskich. Program jak co roku skupia się na filmowych historiach związanych z postaciami artystów i ich ścieżkami, prowadzącymi do powstania sztuki.

W sobotę o godz. 21:00 zostanie zaprezentowany film „Wyjście przez sklep z pamiątkami”. Z kolei o 20:00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich”.

Letnie Tanie Kinobranie

Trwa 16. edycja Wakacyjnego Festiwalu Filmowego w Kinie pod Baranami. Przed nami drugi tydzień wydarzenia, któremu przyświeca hasło „Kalejdoskop postaci”. W dniach 15–21 lipca krakowianie oraz turyści będą mogli obejrzeć filmy z udziałem niezwykłych postaci. Pojawią się m.in. gangsterzy, księżniczki, celebryci i superbohaterowie. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Kino na Tarasie

Przez całe wakacje, od 24 czerwca do 28 sierpnia, na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Dziś o godz. 21:30 zostanie zaprezentowany film „Na rauszu”, a w sobotę „Najgorszy człowiek na świecie”. W niedzielę zaś widzowie będą mogli zobaczyć folkowy horror z 2021 roku pt. „Lamb”.

Podgórskie Letnie Koncerty

Centrum Kultury Podgórza zaprasza do neogotyckiego kościoła św. Józefa przy Rynku Podgórskim na letnie koncerty. Przez dziewięć niedziel krakowianie będą mogli usłyszeć śpiewy cerkiewne, kompozycje do wybranych fragmentów biblijnej Księgi Psalmów, dzieła na organy, arie i pieśni maryjne czy muzykę sakralną XX i XXI wieku.

17 lipca o godz. 16:00 odbędzie się koncert laureatów Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego im. Moniki Swarowskiej-Walewskiej. W programie europejska muzyka sakralna. Wstęp wolny.

Artystyczne lato w Skawinie

W wybrane wakacyjne weekendy skawiński rynek stanie się miejscem wieczornych spotkań ze sztuką filmową i muzyczną. Wszystko za sprawą seansów letniego kina plenerowego oraz koncertów lokalnych artystów.

Na wielbicieli wielkiego ekranu będą czekały wygodne leżaki i filmowe hity. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych. W sobotę, 16 lipca, zostanie zaprezentowany film „Aida”. Start o godz. 21:00. W razie deszczu seans odbędzie się w Pałacyku „Sokół”.

Letnie Brzmienia. Mery Spolsky i Sobel zaśpiewają w Krakowie

Za nami koncert Zalewskiego, który zainaugurował cykl Letnich Brzmień w Krakowie. To wakacyjna trasa koncertowa po Polsce z udziałem najpopularniejszych wykonawców. Już za tydzień, 22 lipca, przed krakowską publicznością zaśpiewa kolejna gwiazda – Mery Spolsky. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Obok Mery Spolsky i jej twórczości trudno przejść obojętnie. Sama pisze teksty, a następnie zamienia je w piosenki. Artystka słynie z bardzo energetycznych koncertów, wyrazistego charakteru oraz intrygujących stylizacji. Na swoim koncie ma już dwa albumy „Miło Było Pana Poznać” i „Dekalog Spolsky”. W zeszłym roku wydała również książkę „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”.


Dzień później, 23 lipca, na plenerowej scenie zaprezentuje się Sobel. Koncert artysty odbędzie o godz. 20:00 w Centrum Sportu Parkowa (ul. Parkowa 12A). Bilety dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

Sobel to jeden z najbardziej znanych i lubianych polskich piosenkarzy popowych i hip-hopowych. Popularność przyniósł mu singiel „Impreza”, który zdobył status diamentowej płyty i niemalże 100 milionów wyświetleń na YouTube. Podobnie było z utworami „Wyglądasz tak pięknie” oraz „Każdego dnia”. W kwietniu 2021 roku światło dzienne ujrzał pierwszy pełnoprawny album artysty pt. „Pułapka na motyle”.

Harmonogram zbliżających się koncertów w Krakowie:

22.07, godz. 20:00 – Mery Spolsky
23.07, godz. 20:00 – Sobel
06.08, godz. 20:00 – sanah
19.08, godz. 20:00 – MROZU
21.08, godz. 20:00 – KARAŚ/ROGUCKI
25.08, godz. 20:00 – Kwiat Jabłoni

Bilety w cenie od 79 zł oraz karnety za 279 złotych na cykl Letnich Brzmień w Krakowie dostępne na www.letniebrzmienia.pl.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.