Weekend pełen atrakcji: Noc Teatrów, Kiermash w Hali Cracovii i Dni Skawiny

fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Darmowe spektakle w ramach Nocy Teatrów, Kiermash w Hali Cracovii, książki z drugiej ręki na placu św. Ducha, Festiwal Kolorów i Dni Skawiny to tylko niektóre z propozycji na ten weekend. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo!

Kiermash w Hali Cracovii

Relaks na leżakach w otoczeniu zieleni, słońce, chilloutowa muzyka, pyszne jedzenie i oczywiście moda. Powracają targi polskiej mody niezależnej i designu. Letnia odsłona Kiermashu odbędzie się w ten weekend w Hali 100-lecia KS Cracovii na Błoniach.

Podczas targów wystawcy zaprezentują produkty stworzone z myślą o wszystkich, którzy uwielbiają trendy i stawiają na najwyższą jakość materiałów i wykonania. Będą stylowe ubrania, biżuteria, torby, plecaki, okulary i inne dodatki. Nie zabraknie także pysznego jedzenia i atrakcji dla najmłodszych.

11 czerwca Kiermash odbędzie się w godz. 11:00–19:00, natomiast 12 czerwca w godz. 11:00–18:00.

Książki z drugiej ręki

Już w ten weekend, 11–12 czerwca, antykwariusze, księgarze i bukiniści zaprezentują na placu św. Ducha najciekawsze okazy ze swoich kolekcji. Wszystko w ramach Krakowskiego Kiermaszu Książki.

Kraków Miasto Literatury UNESCO ma rozwiniętą sieć antykwariatów, które oferują niedostępne nigdzie indziej książkowe białe kruki. Zbliżający się kiermasz może być więc okazją do zdobycia prawdziwych perełek, które już dawno zniknęły z księgarskich półek. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział 12 wystawców.

Lato w Hali w Czyżynach

W sobotę (9:00–18:00) oraz w niedzielę (10:00–16:00) odbędą się także targi roślin „Lato w Ogrodzie”. W nowoczesnej hali tenisowej CSiR Politechniki Krakowskiej w Czyżynach na uczestników czekać będzie kilkaset metrów kwadratowych roślin od tych najpopularniejszych po wyjątkowe okazy.

Na targach znajdą się m.in. palmy, oleandry, aurekarie, bungelville, magnolie grandiflora, cytrusy, strelicje, sagowce, yukki, bananowce i wiele innych. Nie zabraknie także kwiatów na balkon i do ogrodu. Pojawią się również zioła. W dodatku organizator przygotował 2000 nanołączek kwietnych GRATIS w postaci nasion do wysiania w skrzynkach na balkonach i tarasach.

Piknik historyczny

W sobotę przy ul. Reymonta 18 odbędzie się XIV Piknik Krowoderski. Tegoroczna edycja poświęcona została tradycjom średniowiecznym. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje fabularyzowanych scen z wczesnośredniowiecznego życia, pokazy średniowiecznego uzbrojenia oraz walki wojów z wykorzystaniem różnego rodzaju oręża.

W programie również zajęcia w ramach Akademii Małego Wojownika, warsztaty prowadzone na stanowiskach rzemieślniczych, np. garncarskim, kowalskim, przędzenia wełny i plecenia krajek oraz koncert szkockiego zespołu „Comhlan”. Start o godz. 11:30.

Dni Skawiny

Po dwuletniej przerwie wracają Dni Skawiny. To 2 dni świetnej zabawy, 10 atrakcyjnych wydarzeń i niespodzianek. Świętowanie rozpocznie się w sobotę o godz. 16:00, a na powitanie zagra grupa „Reggaeside”. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół „Pectus”. Pierwszy dzień imprezy zakończy w klubowych klimatach duet: Kasia Malenda & dj Skipek oraz pokaz wizualizacji laserowych.

W niedzielę o godz. 9:00 odbędzie się Commandosik, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci i dorosłych, a o 15:00 Holi Festiwal – Święto Kolorów i Maraton Zumba Kids. Na scenie zobaczymy zaś „Baciary” oraz „Pogwizdani”. Wieczór zakończy rockowym akcentem „Polish Floyd”. Oczywiście nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Szczegółowy program tutaj.

Festyn słowiański w Niepołomicach

11 czerwca na Podegrodziu i w Niepołomickim Parku odbędzie się słowiański festyn rodzinny pod nazwą „Lato przywitaj z Jaruną”. Od godz. 17:00 na uczestników czekać będą warsztaty tworzenia wianków, czarowania ziołami, trenowanie walk średniowiecznych i poznawanie tajników tkania igłą. Festyn zwieńczy koncert kapeli „Żmij” w Parku Miejskim (godz. 20:00).

Dni Gminy Kocmyrzów – Luborzyca

Zawody sportowe, kino plenerowe, koncerty, warsztaty, pokazy, zabawy i popis mistrzyń w przygotowaniu potraw regionalnych to atrakcje, które organizatorzy przygotowali w ramach tegorocznych Dni Gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Wydarzenie będzie trwało aż 3 dni, od 10 do 12 czerwca. W programie także pokazy tańca regionalnego, kino plenerowe, zabawa taneczna oraz występ zwycięzcy pierwszej edycji „The Voice of Poland" Damiana Ukeje.

Więcej informacji tutaj.

Noc Teatrów

Darmowe spektakle, przedsięwzięcia teatralne i pokazy plenerowe na Rynku Głównym oraz na krakowskich dziedzińcach. 11 czerwca rozpocznie się kolejna edycja Nocy Teatrów.

– Zgodnie z piętnastoletnią tradycją, w jedną z czerwcowych nocy zamieniamy nasze miasto w wielką scenę teatralną z bardzo bogatą i różnorodną ofertą – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

W tegoroczną edycję wydarzenia zaangażowało się 11 teatrów instytucjonalnych oraz kilkadziesiąt teatrów i grup nieinstytucjonalnych. W programie 62 spektakle, w tym 9 plenerowych.

– Poza ofertą najbardziej znanych czy „klasycznych” teatrów, propozycje na czerwcową noc przygotowały także m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Olbrzymie zainteresowanie spektaklami świadczy o tym, że formy organizacyjne teatrów nie mają żadnego znaczenia dla widzów, bo teatr dzieli się na dobry i zły, a krakowskie teatry należą do najlepszych w Polsce! – dodaje Katarzyna Olesiak.

Szczegółowy harmonogram Nocy Teatrów na stronie krakowskienoce.pl

Festiwal Kolorów

W ramach cyklu „AreNa Lato” 12 czerwca w strefie plenerowej przy Tauron Arenie Kraków odbędzie się Festiwal Kolorów. To najbardziej kolorowa impreza w Polsce, podczas której kluczowym punktem są cogodzinne, wspólne wyrzuty w górę barwnego pudru Kolory Holi. Tworzy on nad głowami uczestników wielobarwną chmurę, kolorując wszystkich dookoła.

Gwiazdą wieczoru będzie Edzio Rap. Impreza rozpocznie się o godz. 15:00, a zakończy o 20:00. Wstęp wolny.

Powraca Tattofest

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tatuażu powraca po dwóch latach przerwy. Już w ten weekend w Expo Kraków zaprezentuje się 400 artystów z Polski i ze świata.

– Oddajemy im, największą jak do tej pory, powierzchnię 4000 m2. Wewnątrz hali EXPO znajdować się będzie dodatkowa Strefa Fashion, gdzie zaprezentuje się blisko 20 wyselekcjonowanych marek odzieżowych oraz twórców akcesoriów. Planujemy także wystawy towarzyszące ponad 10 twórców m.in. grafik, malarstwa olejnego, rysunków. Stworzymy także strefę gamingową oraz tradycyjnie dużą Strefę Kids, gdzie pod profesjonalną opieką rodzice będą mogli pozostawić najmłodszych uczestników festiwalu – informują organizatorzy.

Więcej informacji w poniższym artykule.

Etniczne bity w sercu Krakowa

Korzenie Fest to kilkudniowa podróż przez glob śladami rdzennych kultur – ich duchowości, rytuałów czy inspirowanych przez nie rytmów. Od 8 do 12 czerwca na uczestników czekać będą podróżnicze prelekcje, warsztaty samorozwojowe, zajęcia jogi i animal flow, ceremonie oraz psychotrancowe koncerty.

Na głównej scenie festiwalu zaprezentują się światowe zespoły m.in. The Afronauts, Shamanic Flow, Moony, Orion Orient, Virtual Geisha czy Logan. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także kiermasz z niszowymi produktami, a w klimatycznym chai shopie pojawią się zdrowe, wegańskie przekąski i napoje.

Festiwal odbywa się w Laboratrium Umysłu i Ciała przy ul. Kamiennej 8. Szczegółowy program na stronie www.korzeniefest.pl

Wodecki Twist Festiwal

Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego i prezydent Krakowa zapraszają na jubileuszową, 5. edycję festiwalu Wodecki Twist. Między 10 a 12 czerwca w całym mieście będą rozbrzmiewać najpiękniejsze polskie piosenki.

W sobotę otwarcie muzycznego klubu przy Plantach, w altanie Zbigniewa Wodeckiego, w jej okolicach i przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To właśnie tam, przez cały dzień, będą pojawiać się goście festiwalowi. Organizatorzy zaplanowali koncerty, wywiady i potańcówki w stylu lat 70.! Wieczorem zaś w ICE Kraków odbędzie się wielka gala jubileuszowa „Wodecki Uroczysty”.

Niedziela to przede wszystkim „Wyspa Muzyki”, czyli barwne, nowocześnie brzmiące i zarażające energią wydarzenie na plenerowej scenie nad Wisłą. Koncerty, odbywające się przy Forum Przestrzenie, są zupełnie bezpłatne. Od 17 do 22 będziemy mogli usłyszeć takie gwiazdy jak Kayah, Baasch, Novika, Agim, Kev Fox czy Rysy.

Dni solidarności w Willi Decjusza

Od piątku do niedzieli w Willi Decjusza odbywać się będą wydarzenia artystyczno-społeczne oraz warsztaty integracyjne w ramach festiwalu „Kultura na uchodźstwie. Dni solidarności w Willi Decjusza”. Event ten organizowany jest w geście solidarności z przedstawicielami kultur innych państw, zmuszonymi do emigracji. W programie są wystawy, koncerty, dyskusje, spotkania z tłumaczami, wydarzania dla dzieci oraz spotkania literackie gości z 8 krajów: Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Polski, Wielkiej Brytanii, Angoli i Afganistanu.

W ramach festiwalu zaplanowane zostały także akcje solidarnościowe na rzecz uchodźców wojennych i więźniów politycznych oraz prezentacja aktywności społecznych migrantów z różnych państw na rzecz praw człowieka, równości płci czy ekologii.

Cracow Art Week KRAKERS

Dziś rozpoczął się XI festiwal Cracow Art Week KRAKERS, który potrwa do 17 czerwca. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Jesteśmy wielością”. W Program Główny zaangażowało się blisko 50 podmiotów: zarówno galerii z wieloletnią tradycją, jak i nietypowych lokalizacji w pracowniach artystycznych, knajpach, piwnicach, strychach, podwórkach kamienic czy opuszczonych willach.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć prace setki artystów i artystek. W dodatku, w ramach Programu Towarzyszącego, czekają na nich oprowadzania autorskie lub kuratorskie, spacery szlakiem krakowskich galerii i dzielnic, spotkania czy wykłady. Więcej informacji tutaj.

Rodzinne podróże po literaturze

Biblioteka Kraków zaprasza czytelników w każdym wieku do udziału w projekcie „Rodzinne podróże po literaturze”, który obejmuje cztery literackie tygodnie: hiszpański, skandynawski, japoński i wyszehradzki. Obecnie trwa tydzień hiszpański, a organizatorzy przygotowali dla uczestników spotkania z autorami, warsztaty i pokazy.

Tydzień hiszpański zakończy się 11 czerwca okolicznościowym piknikiem w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. W programie głośne czytanie arcydzieł literatury hiszpańskiej, spotkania autorskie, warsztaty taneczne, podróżnicze i plastyczne, lekcje języka hiszpańskiego i nauka tańca flamenco. Start o godz. 11:00.

Francuskie dzieła w Kinie pod Baranami

Już dziś startuje 13. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. W programie m.in. zwycięzca festiwalu w Wenecji „Zdarzyło się”, nagrodzone siedmioma Cezarami „Stracone złudzenia” oraz filmowa rekonstrukcja walki z pożarem paryskiej katedry „Notre-Dame płonie”.

W dniach 10-16 czerwca publiczność będzie mogła zobaczyć również dwa odrestaurowane klasyki: „César i Rosalie” oraz „Męczeństwo Joanny d’Arc” z zarejestrowaną muzyką Adriana Utleya (Portishead) i Willa Gregory’ego (Goldfrapp). Szczegółowy program na stronie Kina pod Baranami.