Skład Solny zamieni się w Planetę LEM. Co z pracowniami artystów?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dawnym Składzie Solnym ma powstać Centrum Literatury i Języka Planeta LEM. Obecnie mieszczą się tam pracownie artystów, którzy wspólnie tworzą CSW „Wiewiórka”. Co się z nimi stanie, gdy budynek zmieni swoje oblicze?

W 2019 roku poznaliśmy zwycięski projekt dotyczący Planety Lem. Według koncepcji XVIII-wieczny budynek dawnego Składu Solnego ma zamienić się w „cyfrowy zamek”. Na razie jednak rezydują w nim artyści.

– Budynek, który ma 1400 m2, jest w 95% zasiedlony przez artystów sztuk wizualnych, malarzy, rzeźbiarzy, organizacje pozarządowe, sale prób, sale produkcji muzycznej, sale koncertowe. Ten konglomerat twórców i osób ich obsługujących jest dostępny dla wszystkich na wyciagnięcie ręki w tym jednym, niewielkim budynku – powiedział podczas posiedzenia komisji kultury Bartolomeo Koczenasz, współzałożyciel CSW „Wiewiórka”.

Kiedy dawny Skład Solny zostanie przekształcony w Centrum Literatury i Języka Planeta LEM, artyści będą musieli zmienić lokalizację swojej działalności.

„Stracimy coś niezwykle cennego”

– Czujemy, że ten niesamowity organizm, który w Składzie Solnym jest połączeniem wielu dyscyplin sztuki starszych i młodszych ludzi oraz aktywistów, jest niezwykły. Warto byłoby po prostu nie tracić tego, bo jeżeli nawet wszyscy znajdą sobie inne pracownie, to stracimy coś niezwykle cennego. Stracimy wtedy środowisko i te relacje, które często budują się długo i które trudno jest odtworzyć – wyznała Cecylia Malik, współzałożycielka CSW „Wiewiórka”.

Tomasz Gutkowski, dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie, podkreślił, że takie miejsca pełnią niezwykle ważną kulturotwórczą rolę.

– Ludzie się tam przecinają, spotykają, spędzają razem czas. Powstają tam nowe projekty na skrzyżowaniu różnych sztuk, nie tylko wizualnej, ale też muzyka i performance. Czasem są też akcje socjalne, takie jak „Zupa dla Ukrainy”. Tego typu miejsca są moim zdaniem kluczowe dla kulturotwórczej funkcji miasta. One promieniują energią i w razie potrzeby są szybko adaptowane do różnych potrzeb, bo można tam zorganizować wystawy, koncerty i pomoc humanitarną – dodał Tomasz Gutkowski.

Nowe lokum

Podczas posiedzenia komisji kultury padła propozycja, aby artyści otrzymali oddzielny budynek, w którym mogliby kontynuować swoją działalność po wyprowadzce ze Składu Solnego. Radna Grażyna Fijałkowska wskazała nieużywany od lat obiekt przy ul. Limanowskiego nieopodal Muzeum Podgórza. Wśród sugestii pojawił się także budynek na Wesołej.

Na razie nie wiadomo, jak potoczą się losy artystów ze Składu Solnego, ale jedno jest pewne. W przyszłości zabytkowy budynek przy ul. Na Zjeździe 8 zamieni się w Planetę LEM.

– W tej chwili proces pozyskiwania wszystkich dokumentów, uzgodnień konserwatorskich i tworzenia kosztorysu wykonawczego jest praktycznie zakończony. W ostatnim tygodniu odebraliśmy ostatnie uzgodnienia ze strony Urzędu Wojewódzkiego i właściwie jesteśmy gotowi do przystąpienia do prac ­– powiedział na posiedzeniu Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Operatorem nowej instytucji poświęconej literaturze jest KBF.

comments powered by Disqus