Weekend pełen atrakcji: Rockowizna Festiwal, Święto Lotnictwa Polskiego i piknik historyczny

fot. PAULINA KOZIEŁ/LOVEKRAKÓW.PL

Ostatni weekend sierpnia upłynie pod znakiem rodzinnych pikników i muzycznych festiwali. Nie zabraknie również nowych ekspozycji oraz inspirujących spotkań. Sprawdźcie, co będzie się działo!

Wawel jest Wasz

Rozpoczęła się pierwsza edycja festiwalu artystycznego „Wawel jest Wasz”. To cztery dni wypełnione kreatywnymi spotkaniami i warsztatami. W piątek na uczestników czekają warsztaty muzyczne, spacer z nagrywaniem dźwięków natury, koncert muzyki ambientowej oraz seans dramatu „Belle”.

Z kolei w sobotę, na zakończenie festiwalu, organizatorzy przygotowali coś dla miłośników mody.

– Uczestnicy warsztatów i spotkań zaprojektują stroje inspirowane modą dworską oraz spróbują pomalować się w stylu królewskim. Wieczorem odbędzie się współczesna interpretacja balu dworskiego w stylu silent disco – tłumaczy Bogumiła Wiśniewska.

Wieczór zakończy pokaz filmu „McQueen”. Szczegółowy program festiwalu „Wawel jest Wasz” dostępny TUTAJ.

Rockowizna Festiwal

W ten weekend scena plenerowa AreNa Lato przy Tauron Arenie Kraków wypełni się gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej. A to za sprawą Rockowizna Festiwal! W piątek o godz. 19:00 zaprezentują się IRA, Sztywny Pal Azji oraz Róże Europy. Z kolei w sobotę, 27 sierpnia, dla krakowskiej publiczności zagrają Happysad, Kasia Kowalska i Strachy Na Lachy. Dzień później odbędzie się koncert zespołu Kult.

– Doskonała muzyka, wyjątkowe otoczenie, food truck-owa oferta gastronomiczna… to będzie mocno rockowy, letni wieczór spędzony w doborowym towarzystwie – przekonują organizatorzy.

Szczegółowe informacje w poniższym artykule. 

Letnia Akademia Folkloru

Wystartowała organizowana przez Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida piąta edycja Letniej Akademii Folkloru. To wydarzenie poświęcone kulturze ludowej z całego rejonu Małopolski. Do 1 września w ARTzonie (os. Górali 4) odbywać się będą różne spotkania i warsztaty.

Letnią Akademię Folkloru zainauguruje wystawa pt. „Kwiat ludowy”. W dniach 27–28 sierpnia krakowianie będę mogli wziąć udział w warsztatach pt. „Pająki dziękczynne – warsztaty tworzenia pająków z podziękowaniami za dobre plony”. Dwa dni później (30.08) odbędą się warsztaty tworzenia ludowych ozdób okiennych. Z kolei tajniki haftu krzyżykowego na przedmiotach kuchennych uczestnicy będą mogli poznać 31 sierpnia.

Letnią Akademią Folkloru zwieńczą zajęcia dla dzieci o nazwie „Ludowo malowane”. Warsztaty odbędą się 1 września.

O tajnikach reportażu

Ostatni weekend sierpnia to także siódma odsłona festiwalu Non-Fiction. W dniach 26–28 sierpnia odbędą się spotkania i dyskusje z autorami znanych reportaży i tekstów. Motywem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia będzie „Dom”.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Anna Liminowicz („Zamalowane okna”), Magdalena Okraska („Nie ma i nie będzie”), Szymon Jadczak („Piekło u zakonnic”) czy Małgorzata Węglorz, autorka reportażu „Starzy ludzie nie istnieją”.

Wszystkie wydarzenia w ramach tegorocznej edycji Non-Fiction odbędą się stacjonarnie w krakowskim klubie HEVRE oraz będą transmitowane na Facebooku.

Summer Jazz Festival

Zbliża się ostatni akt 27. Summer Jazz Festival. W najbliższych dniach usłyszymy solowe recitale fortepianowe w Złotej Sali Filharmonii Krakowskiej w wykonaniu znakomitych pianistów. Dziś o godz. 20:00 wystąpi znany nowator i interpretator Kuba Płużek. Z kolei 29 sierpnia publiczność będzie mogła usłyszeć kierownika Katedry Jazzu Krakowskiej Akademii Muzycznej, słynnego Piotra Wyleżoła.

Wielki Koncert Finałowy festiwalu pt. „Tribute to Jimi Hendrix” odbędzie się 31 sierpnia w Auditorium Maximum. Na scenie zaprezentują się wielkie gwiazdy klasyki i jazz-rocka.

Etnopiknik w ogrodzie

Biblioteka Kraków zaprasza do udziału w rodzinnym wydarzeniu plenerowym, które odbędzie się w sobotę, 27 sierpnia, w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

W bogatym programie, zaplanowanym między godz. 10:30 a 16:00, przewidziano m.in. pokaz oczepin weselnych w wykonaniu Teatru Regionalnego Złoty Róg i kapeli z Bronowic, warsztaty rękodzielnicze, językowe, tańca ludowego, pokaz mody koronkowej oraz występ Aleksandra „Makino'” Kobylińskiego, lidera kapeli „Andrusy”.

Zaprezentowane zostaną także prace uczestników konkursów – na najlepszy zielnik, wieniec i bukiet oraz na fotografię zabytku kultury ludowej – i wręczone nagrody ich laureatom. Piknik zwieńczy tradycyjna potańcówka.

Muzyczna podróż po Krakowie

Trwa festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” organizowany przez Fundację Capellae Cracoviensis. To muzyczna podróż po najpiękniejszych zabytkach Krakowa, takich jak kościół św. Piotra i Pawła, bazylika Mariacka, katedra na Wawelu czy krużganki klasztoru oo. Franciszkanów.

Festiwal potrwa do 31 sierpnia, a artyści zaprezentują utwory z okresu od średniowiecza aż po współczesność.

– Usłyszymy instrumenty dawne, na których grano w okresie baroku, oraz śpiew gregoriański, który panował w okresie średniowiecza. Nie zabraknie też współczesnych instrumentów, takich jak fortepian, skrzypce czy orkiestra smyczkowa, które dzisiaj królują na salach koncertowych – zapowiada dyrygent Stanisław Krawczyński.

Święto Lotnictwa Polskiego

Muzeum Lotnictwa Polskiego zachęca do wspólnego świętowania 90. rocznicy zwycięstwa polskich lotników w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. W sobotę o godz. 18:00 odbędzie się koncert Filharmonii Krakowskiej, tuż po nim wernisaż wystawy „90 lat Zwycięstwa Challenge”, a następnie wieczorne zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego. 

Kolejny dzień świętowania rozpocznie uroczysta msza święta. Nie zabraknie też uczczenia pamięci poległych lotników. O godz. 12:30 wystąpi zaś Orkiestra Sił Powietrznych z Poznania. Najbardziej spektakularną część obchodów Święta Lotnictwa Polskiego zaplanowano na godz. 14:00. To właśnie wtedy rozpoczną się pokazy lotnicze. Na wszystkie niedzielne wydarzenia wstęp jest wolny.

Piknik historyczny

Wszyscy, którzy 28 sierpnia pojawią się w parku Zielony Jar Wandy, przeniosą się do czasów panowania Jagiellonów. W godz. 11:00–17:00 na uczestników czekać będą szlachcice, magnaci, kupcy i rzemieślnicy, którzy chętnie opowiedzą o zawodach i zwyczajach dawnej epoki.

– Jak wyglądało życie codzienne: rzemiosło, nauka, handel, śpiew, poezja, medycyna? W co ubierał się polski magnat lub litewski kniaź? Po czym można było rozróżnić ruskiego od polskiego szlachcica? W jakim języku porozumiewali się żydowscy oraz ormiańscy kupcy? Wszystkie odpowiedzi poznamy w trakcie wydarzenia. Spotkanie twarzą w twarz z postaciami znanymi z filmów i ze stron książek to atrakcja nie tylko dla najmłodszych – informują organizatorzy, KBF oraz miasto Kraków.

Rzeźby Abakanowicz w ogrodzie Czapskich

Trzy bezgłowe postacie pojawiły się w ogrodzie Pałacu Czapskich. To żeliwne rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz, jednej z najsłynniejszych na świecie polskich artystek.

Uroczysty pokaz ekspozycji odbędzie się 27 sierpnia o godz. 18.30 w ogrodzie Pałacu Czapskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Następnie zaprezentowane zostaną etiudy taneczne inspirowane pracami Magdaleny Abakanowicz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Podgórskie Letnie Koncerty

W najbliższą niedzielę neogotycki kościół św. Józefa przy Rynku Podgórskim znów wypełni się muzyką. A to za sprawą Podgórskich Letnich Koncertów organizowanych przez Centrum Kultury Podgórza. 28 sierpnia o godz. 16:00 odbędzie się koncert pt. „Wielbi dusza moja Pana”. Wezmą w nim udział: Jolanta Kowalska-Pawlikowska – sopran oraz Marek Pawełek –organy. W programie: Johann Sebastian Bach, Camille Saint-Saëns i John Rutter. Wstęp na koncert jest wolny.

News will be here