Weekend pełen atrakcji: Święto Rodziny Krakowskiej, pikniki i festiwale

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Ostatni weekend maja upłynie pod znakiem rodzinnych pikników i festiwali. Święto Czyżyn, Festiwal Muzyki Filmowej, piknik chorwacki nad Bagrami i Święto Rodziny Krakowskiej to tylko część wydarzeń, które warto zapisać w swoim kalendarzu.

Jarmark Rzemiosła

Do niedzieli na Rynku Głównym potrwa Jarmark Rzemiosła, organizowany z okazji 95. rocznicy utworzenia Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Swoje wyroby prezentuje 60 wystawców. Nie brakuje również stoisk gastronomicznych.

Uroczystości kulminacyjne tegorocznych obchodów święta rzemiosła zaplanowano na sobotę. 27 maja o godz. 10:00 odbędzie się uroczysta msza święta w bazylice Mariackiej. Potem nastąpi przemarsz orszaku rzemieślniczego ze sztandarami dookoła rynku, a przy studzience im. Walentego Badylaka i na płycie upamiętniającej przysięgę Tadeusza Kościuszki złożone zostaną kwiaty.

Muzyka filmowa zaczaruje Kraków

Rozpoczął się Festiwal Muzyki Filmowej. Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie mogła usłyszeć utwory z takich filmów jak „Avatar: Istota wody”, „Solaris”, „Arrival” czy „E.T.”. Nie zabraknie też oscarowych dzieł Hansa Zimmera, Jana A.P. Kaczmarka czy Stevena Price’a. Muzyce na żywo towarzyszyć będą wizualizacje, a także eksperymenty z technologią dźwięku przestrzennego.

Festiwal Muzyki Filmowej to nie tylko koncerty, ale także wydarzenia towarzyszące. W piątek wieczorem na terenie Galerii Kazimierz zostanie otwarte Miasteczko Festiwalowe. Przez cały weekend będzie można uczestniczyć w rozmowach z twórcami, koncertach czy seansach na wielkim ekranie.

Dla fanów kina i ścieżek dźwiękowych przygotowano także Forum Audiowizualne FMF (25–28 maja). To wyjątkowa okazja, by razem z kompozytorami, dziennikarzami i ekspertami odkrywać bogaty świat muzyki filmowej.

Copernicus Festival

Wykłady i dyskusje, pokazy filmów, warsztaty z obserwacji nieba, polemiki dotyczące największych rewolucji astrofizyki czy wystawy pokazujące m.in. historię polskich odkryć kosmologicznych – to wszystko czeka na mieszkańców Krakowa i turystów w ramach tegorocznego Copernicus Festival.

– W tej edycji będziemy rozmawiać na temat kosmosu. Zawsze staramy się podczas Copernicus Festival pokazać, jaki jest wpływ nauki na kulturę i kultury na naukę. Uważamy, że te dwie dziedziny mają bardzo dużo ze sobą wspólnego. (…) Nie ma tu lepszego przykładu niż kosmos, Wszechświat czy astronomia, która inspiruje wielu ludzi z obszaru kultury – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Diana Sałacka, rzeczniczka festiwalu.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w Muzeum Inżynierii i Techniki przy ul. św. Wawrzyńca 15. Wstęp wolny. Copernicus Festival potrwa do 28 kwietnia.

Piknik chorwacki

W sobotę wiele atrakcji czekać będzie na krakowskich Bagrach. O godz. 10:30 na terenie Małej Chorwacji rozpocznie się piknik chorwacki. Wydarzenie zainauguruje pochód mieszkańców oraz zaproszonych gości, który poprowadzi orkiestra wojskowa.

W programie znalazły się m.in. występy muzyczne, zabawy i animacje dla dzieci, sadzenie lawendy, zawody żeglarskie, przeloty samolotów, rozmowy o Chorwacji, wypuszczenie balonów przyjaźni (godz. 15:00), pokazy dalmatyńczyków i owczarków chorwackich, a także degustacje kulinarne.

O godz. 12:00 odbędzie się odsłonięcie ośmiu gwiazd w Alei Gwiazd Chorwackich. Jedna z nich poświęcona będzie Mirosławowi Fericiowi – pilotowi dywizjonu 303, którego ojciec był Chorwatem. W trakcie odsłaniania tej gwiazdy nad Małą Chorwacją przelecą samoloty M-28 i C-295M CASA z 8 Bazy Transportu Lotniczego w Krakowie.

Po południu publiczność będzie mogła posłuchać zespołu rockowego „Jedynka pod prądem”. Koncert rozpocznie się o godz. 17:00. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie chorwacja.krakow.pl.

Święto ulicy Krupniczej

Miasto zaprasza w sobotę na wspólne świętowanie z okazji zakończenia projektu „Zielona Krupnicza”. W programie kiermasz lokalnych wystawców, atrakcje dla dzieci, piosenki Teatru Bagatela oraz promenada kostiumowa. Święto ulicy Krupniczej rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 16:00.

Lato nad Bagrami

Zalew Bagry warto odwiedzić w sobotę nie tylko ze względu na piknik chorwacki. Centrum Kultury Podgórza i Rada Dzielnicy XIII Podgórze przygotowały dla mieszkańców mnóstwo atrakcji. Na terenie zielonym od strony ul. Koziej odbędą się m.in. występy zespołów dziecięcych, koncert Nikosa Rusketosa & Greckiego Zespołu Orfeusz oraz laureatów Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, ogłoszenie wyników konkursów „Bilet na Bagry” i koncert zespołu Video.

Na uczestników pikniku czekać będą również warsztaty tworzenia motanek i ekobiżuterii, warsztaty dietetyczne, kosmetyczne, mobilne laboratorium chemiczne, warsztaty stolarskie, warsztaty z robotami Lego, pokaz kuchni greckiej – Teo Vafidis, animacje dla dzieci i strefa relaksu.

Wydarzenie odbędzie się 27 maja w godz. 13:00-21:00. Program imprezy dostępny jest na stronie internetowej Centrum Kultury Podgórza.

Zlot sympatyków turystyki caravaningowej

Do poniedziałku na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego potrwa Europa Rally, czyli międzynarodowy zlot sympatyków turystyki caravaningowej. W weekend będzie można zawitać do miasteczka caravaningowego, by zobaczyć wystawę kamperów i przyczep. Nie zabraknie również gier i zabaw dla dzieci.

Organizatorzy zapraszają także na jarmark produktów regionalnych, degustację win z małopolskich winnic, bufet z ciepłymi daniami, deserami i napojami, koncert oraz zabawę taneczną.

Rodzinne święto biegania

Family Run to wydarzenie dedykowane nie tylko miłośnikom biegania, ale także tym, którzy lubią aktywności na świeżym powietrzu. Na starcie jako pierwsi staną dorośli oraz młodzież od rocznika 2006 (5 km). Po nich na 2,5 km trasę wyruszą tatusiowe oraz mamy. Dzieci pobiegną na dystansach od 300 m do 2,1 km, by na koniec wziąć udział w biegu boso na 700 m.

– Wspaniała atmosfera, radość i zdrowy duch współzawodnictwa towarzyszą naszym uczestnikom w każdej edycji tego wyjątkowego wydarzenia. Jest to nie tylko okazja do sprawdzenia swoich umiejętności biegowych, ale również do aktywnego spędzenia czasu z rodziną – przekonuje organizator imprezy Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 na krakowskich Błoniach.

Podgórska Wyprzedaż Garażowa

Stowarzyszenie PODGORZE.PL oraz Fundacja Targ Pietruszkowy zapraszają w sobotę, 27 maja, na plac Niepodległości, gdzie odbędzie się Podgórska Wyprzedaż Garażowa. To doskonała okazja, by podarować drugie życie przedmiotom, których ktoś już nie potrzebuje.

Podgórska Wyprzedaż Garażowa rozpocznie się o godz. 14:30 i potrwa do 17:00.

Etno Show Ukraine

W ostatni weekend maja w Pałacu Krzysztofory odbędzie się wydarzenie promujące ukraińskich projektantów i rzemieślników.

W sobotę o godz. 18:00 oddział Muzeum Krakowa zamieni się w prawdziwy wybieg mody, a publiczność będzie mogła zobaczyć stroje wykonane przez twórców z Kijowa, Charkowa, Winnicy, Tarnopola, Lwowa i innych ukraińskich miast.

W programie również jarmark ukraińskich rzemieślników. Przez cały weekend w godz. 11:00-21:00 będzie można kupić m.in. аutorskie stroje w stylu etnicznym, haftowane sukienki, bluzki, torby z naszywkami i nadrukami, korale etniczne i współczesną eko biżuterię, naczynia ceramiczne, lalki motanki i inne tradycyjne ukraińskie wyroby. Wstęp na jarmark jest darmowy.

Święto Rodziny Krakowskiej

Spektakle, warsztaty, zawody sportowe, pikniki, akcje dobroczynne, a także porady i badania zdrowotne, w tym bezpłatna mammografia – tak zapowiada się tegoroczne Święto Rodziny Krakowskiej, które upłynie pod hasłem „Rodzina to drużyna”.

W dniach 26-28 maja instytucje kultury, sportu i rekreacji przygotowały dla krakowian wiele atrakcji. Finał święta odbędzie się w niedzielę na terenach zielonych przy Tauron Arenie.

– Zależy nam na pokazaniu kolejnego, atrakcyjnego i zielonego obszaru Krakowa. Tutaj rodziny będą mogły razem aktywnie spędzić czas, w ramach udziału w różnorodnych pokazach, warsztatach i konkursach. Będzie również możliwość skorzystania z porad i badań, których udzielać będą pracownicy służby zdrowia. Ciekawe pokazy i moc atrakcji, nie tylko dla najmłodszych, przygotują przedstawiciele służb mundurowych – podkreśla miasto.

Na scenie, zlokalizowanej w centralnym miejscu, odbędą się występy solistów, grup wokalnych i tanecznych. Zaprezentowane zostaną spektakle teatralne i różnorodne pokazy. Kulminacją zaś będzie koncert finałowy.

Podczas wydarzenia będzie również możliwość adopcji psa oraz wsparcia podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami poprzez udział w zbiórce na rzecz Krakowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Mile widziane nie tylko datki finansowe, ale także zabawki oraz żywność.

Finał Święta Rodziny Krakowskiej rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 19:00. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest TUTAJ.

Holi Święto Kolorów

W niedzielę na terenie MOS Kraków Wschód w godz. 15:00-19:00 odbędzie się jedno z najbardziej kolorowych wydarzeń roku. Na uczestników czekać będzie dziewięć kolorów proszków, bazooki CO2, kolorowa wata cukrowa, muzyczna oprawa oraz strefa foodtruck. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

Piknik na Krupniczej

Zabawa z bańkami mydlanymi, warsztaty robienia mydełek, dmuchana zjeżdżalnia, skręcanie balonów, foto-lustro oraz gry i zabawy dla przedszkolaków. Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana zaprasza w niedzielę na rodzinny piknik w ogrodzie przy ul. Krupniczej 38.

Oprócz warsztatów, animacji dla najmłodszych oraz strefy leżakowej dla rodziców, uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na mały poczęstunek. Wszystkie atrakcje są bezpłatne. Piknik rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 16:00.

Dzień Dziecka w zajezdni tramwajowej Podgórze

MPK zaprasza najmłodszych pasażerów i ich opiekunów do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę w zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. J. Brożka 3. W programie m.in. możliwość samodzielnego poprowadzenia tramwaju. Uczestnicy będą mogli także zobaczyć, jak każdego dnia pracownicy MPK dbają o czystość pojazdów oraz odwiedzić miejsce, gdzie gruntownie przegląda się i serwisuje tramwaje.

Nie zabraknie również zwiedzania zabytkowych pojazdów, konkursów i nagród. Start o godz. 11:00.

Święto Czyżyn

Niedziela, tak jak i sobota, upłynie pod znakiem rodzinnych pikników. O godz. 15:00 na terenie przy XXX LO w Krakowie rozpocznie się „Święto Czyżyn. Dzielnica Czyżyny Dzieciom”.

W tym roku na mieszkańców czekać będzie bogaty program estradowy oraz różnorodne strefy działań animacyjnych. Na scenie zaprezentują się m.in. Cyrk-O-maniacy z Klubu 303 w show pt. „Parasolka”, Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta, lokalne placówki oświatowe, seniorzy z Koła nr 25 działającego przy Klubie 303 i Centrum Aktywizacji Seniorów „Młodzi Duchem”.

W programie znalazły się również bezpłatne strefy warsztatowe. W strefie plastycznej będzie można wykonać swoje osobiste drzewka szczęścia oraz wziąć udział w zajęciach sensoryczno – plastycznych.

W strefie cyrku będzie można spróbować swoich sił w ćwiczeniach równowagi na linie, kuli, rola bola, szczudełkach i balance bike’ach, poćwiczyć żonglowanie talerzami, piłkami i chustkami oraz sprawdzić, jak działa diabolo. O dobrą zabawę i bezpieczeństwo uczestników zadbają cyrkowcy.

W strefie lego robotów przygotowanej przez firmę Krea-Tech odbędą się walki robotów, zabawy z robotami edukacyjnymi, a także warsztaty programowania przy użyciu gry Minecraft.

Głośne czytanie bajek i zabawy literackie to z kolei strefa promocji czytelnictwa zorganizowana przez Bibliotekę Kraków. W strefie związanej z tematyką bezpieczeństwa odbędą się zaś konkursy i zabawy przygotowane przez straż pożarną, policję i straż miejską.

Gospel na Skałce

W niedzielę na dziedzińcu klasztoru oo. Paulinów odbędzie się koncert „Gospel na Skałce”. Stuosobowy chór pod batutą znakomitych dyrygentek i wokalistek: Carli Jane (Wielka Brytania) i Beaty „Beti” Stasiak wykona pełne zaraźliwej radości i pogody ducha utwory. Na czas wydarzenia członkowie małopolskich chórów gospel łączą głosy w jeden zjednoczony chór.

– Celem wydarzenia zawsze było optymistyczne i radosne spotkanie – chórów, mieszkańców Krakowa, turystów. Pragniemy na Skałce dzielić się ze słuchaczami tym, co mamy najlepsze: jednością, harmonią, muzyką, nadzieją – podkreślają organizatorzy.

Koncert odbędzie się o godz. 15:00. Wstęp wolny.

Opowieść o Wilnie w Muzeum Narodowym

Blisko 300 prac, w tym namalowany po raz pierwszy w Wilnie obraz „Jezu, ufam Tobie”, znalazło się na najnowszej wystawie w Muzeum Narodowym. Otwarcie ekspozycji „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści” to jedno z wydarzeń realizowanych przez krakowskie instytucje kultury w ramach obchodów 700-lecia Wilna.

Wystawa ukazuje doświadczenie nowoczesności modernizmu w Wilnie w trzech perspektywach: polskiej, litewskiej i żydowskiej. Tworzą ją zarówno obrazy, jak i prace na papierze, grafiki, rzeźby, fotografie, książki, medale pamiątkowe oraz materiały archiwalne.

News will be here