Urodziny Stanisława Wyspiańskiego w Rydlówce, koncerty dla małych i dużych w Filharmonii Krakowskiej, a także targi vintage i retro Kogel Mogel. W weekend będzie się działo!
Urodziny Wyspiańskiego w Rydlówce
Muzeum Krakowa zaprasza na wspólnie świętowanie 155. urodzin Stanisława Wyspiańskiego. W sobotę w Rydlówce odbędą się warsztaty, specjalne oprowadzanie oraz koncert połączony z wykładem o twórczości artysty.
Miejsce wydarzeń nie jest przypadkowe. To właśnie w bronowickiej chacie odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które Wyspiański uwiecznił w swoim dramacie.
Spektakl dla najnajów w Forcie Borek
W Forcie Borek zagości Teatr Chrząszcz w Trzcinie, prezentując spektakl „Witajki i papatki”. To przedstawienie adresowane do dzieci już od 1. roku życia. W co może zamienić się zwykła rękawiczka i jak wielką frajdę może sprawić „zawijanie w naleśnika”? O tym będzie można przekonać się już w sobotę (13 stycznia) o godz. 10:00 w fili CKP przy ul. Fortecznej 146.
Spotkanie lotnicze Candie
Centrum Kultury Podgórza uczci 79. rocznicę awaryjnego lądowania na Klinach amerykańskiego bombowca B-17 „Candie”. W sobotę w godz. 12:00–20:00 odbędzie się XIII spotkanie lotnicze Candie „Lotniczy szlak w Małopolsce”.
W programie zwiedzanie z przewodnikiem, wernisaż wystawy pt. „Lwów na starej fotografii”, koncert „American Dream, czyli Sen o Wielkim Jabłku”. Po koncercie odbędzie się spotkanie miłośników lotnictwa, podczas którego dr Krzysztof Wilgus przedstawi prezentację multimedialną pt. „Lotniczy szlak w Małopolsce”.
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na doroczny koncert Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta. Zespół posiada w swoim repertuarze pieśni i tańce pochodzące z wielu regionów Polski. Nie brakuje też polskich tańców narodowych. W sobotę na scenie NCK zaprezentują się wszystkie grupy działające w zespole: reprezentacyjna, młodzieżowa, dziecięca oraz kapela ludowa.
Start o godz. 17:00. Koncertem dorocznym Zespół Pieśni i Tańca Nowa Huta rozpoczyna 71. rok działalności.
Dla małych i dużych w Filharmonii Krakowskiej
Przed nami kolejna odsłona cyklu muzycznych spektakli dla dzieci pt. „Bajki Muzyką Pisane” w Filharmonii Krakowskiej. Główną postacią projektu jest Aleksander Fredro, wybitny poeta, komediopisarz i pamiętnikarz.
W najbliższą sobotę oraz niedzielę najmłodsi będą mogli uczestniczyć w koncertach pod nazwą „Fredro dzieciom – Małpa w kąpieli”. 14 stycznia odbędą się także warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 0-4 lat z cyklu „Nutka DaNutka”.
Starszych melomanów Filharmonia Krakowska zaprasza na sobotni koncert „O Bożym Narodzeniu śpiewajmy”. Na scenie zaprezentują się: Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej. W repertuarze znalazły się m.in. ukraińskie pieśni bożonarodzeniowe. Start o godz. 18:00.
Premiera w Teatrze Ludowym
W sobotę na deskach Teatralnego Instytutu Młodych Teatru Ludowego odbędzie się premiera zwycięskiego spektaklu wyłonionego w ramach konkursu na realizację przedstawienia dla młodzieży.
„Tajemnica góry” Amadeusza Nosala to pełen akcji i humoru familijny dreszczowiec w stylu retro. Przedstawienie wyreżyserował Łukasz Zaleski.
– To opowieść o ludziach, którzy o krok przed maturą, wyruszają w niezwykłą podróż. Pozornie zwyczajny wypad grupy znajomych zamienia się w dziwną podróż w czasie, w relacjach z rodzicami i samym sobą, wyznaczaniu celów oraz granic – mówiła w rozmowie z LoveKraków.pl Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego.
Targi vintage i retro
Moda, sztuka i design opanują w niedzielę klubokawiarnię Hevre na krakowskim Kazimierzu. Wszystko za sprawą targów vintage i retro Kogel Mogel. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 18:00.
– Najnowsza edycja targów Kogel Mogel będzie alternatywą dla sieciówkowych promocji. Nasi wystawcy jak zwykle pojawią się z najlepszą selekcją odzieży vintage i retro, zaoferują Wam niepowtarzalne ubrania, dodatki i akcesoria z drugiej ręki, a to wszystko co najmniej taniej – informują organizatorzy.
Wstęp wolny.
Koncerty w świątyniach
W niedzielę w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika zabrzmią kolędy i pastorałki w wykonaniu Chóru Mieszanego Katedry Wawelskiej pod kierownictwem Andrzeja Korzeniowskiego. Wydarzenie uświetni swoim śpiewem Dorota Nowak (sopran). Koncert odbędzie się o godz. 19:00.
Kolęd i pastorałek będzie można posłuchać także w kościele św. Bartłomieja. W niedzielę o godz. 19:00 w świątyni zaprezentuje się chór i orkiestra bazyliki cystersów w Mogile z udziałem Liliany Pociechy (sopran). W roli dyrygenta Stanisław Kowalczyk.
Wstęp na obydwa koncerty jest wolny.
Przeciąganie smoka przez Wisłę
Już w niedzielę 14 stycznia mieszkańcy miasta i turyści po raz kolejny będą mogli zobaczyć, jak Matylda przemierza Wisłę. Mowa o smoku! Wydarzenie organizowane przez Krakowski Klub Morsów Kaloryfer ma na celu przede wszystkim promowanie zdrowego stylu życia, czynnego uprawiania sportu i metod wzmacniania odporności organizmu.
16. edycja „Przeciągnij Smoka przez Wisłę” odbędzie się o godz. 12:00 na Bulwarze Czerwieńskim przy Wawelu.
Spacer szlakiem szopek
Przypominamy, iż w przestrzeni miasta pojawiło się blisko 40 kolorowych arcydzieł. Szopki można podziwiać w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych oraz w podświetlonych gablotach na ulicach i placach.
Na stronie www.wokolszopki.pl dostępny jest darmowy spacerownik. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach. Szopki będą prezentowane w przestrzeni miejskiej do 4 lutego.
Ostatnie chwile Wyspiańskiego w Teatrze Słowackiego
W weekend na deskach Teatru Słowackiego będzie można zobaczyć najnowszy spektakl Agaty Dudy-Gracz „Proszę Państwa, Wyspiański umiera”. To opowieść o życiu, zazdrości, okrucieństwie i egoizmie, ale też marzeniach, miłości i sztuce.
Widzowie będą świadkami ostatnich chwil życia Wyspiańskiego, kiedy wyobraźnia zastępuje rzeczywistość, a po artystę przychodzi jego zmarła wiele lat wcześniej matka. Niczym Wergiliusz prowadzi go przez przestrzeń między życiem a śmiercią, gdzie – tak jak na scenie – wszystko jest możliwe.