Weekend pełen atrakcji: ULICA Festival, Kiermash i EtnoKraków/Rozstaje

Spektakl „C'est la vie” na Rynku Podgórskim fot. ULICA Festival/Mat. prasowe

Drugi weekend wakacji upłynie pod znakiem plenerowych widowisk teatralnych. Nie zabraknie również koncertów, seansów pod gołym niebem i rodzinnych spotkań na łonie natury.

Święto teatrów ulicznych

Rozpoczęła się 36. edycja festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival. Do niedzieli na placach, ulicach i rynkach będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez artystów z najdalszych zakątków świata, a także rodzimych twórców.

Tegorocznej odsłonie wydarzenia przyświeca hasło „Radość z odzyskanego podwórka”, wyrażające dziecięce poczucie szczęścia z powrotu do normalności.

– Naszym marzeniem jest spowodować, żebyśmy zapomnieli, gdzie jesteśmy. Żebyśmy mogli choć przez chwilę zapomnieć o tym, że był Covid, a teraz niedaleko nas toczy się wojna. Żebyśmy z takim sentymentem zobaczyli, jak można się bawić. Zabawa przecież rozwija, nie jest tylko do zabawy. Możemy sobie powspominać nasze pierwsze miłości, pierwsze fascynacje, pierwsze zabawki – zapowiadał Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO i dyrektor artystyczny ULICA Festival.

Na czym polega magia ulicznego teatru, można się odwiedzając Rynek Główny, plac Jana Nowaka–Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, Rynek Podgórski, plac przed Starą Synagogą, Mały Rynek, podwórko przy ul. Zamoyskiego 23 czy plac przed Dworkiem Białoprądnickim.

Widowiska teatralne będą prezentowane do niedzieli, 9 lipca. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Festiwal Miłosza

„Piosenki o końcu świata” – pod takim hasłem odbywa się tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza. Nieprzypadkowo można tu znaleźć nawiązanie do jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, który był częścią tomiku „Ocalenie” wydanego w 1945 roku. Wiersz „Piosenka o końcu świata” nawiązuje do wojennych doświadczeń poety.

Do niedzieli na uczestników czekać będą literackie spotkania, debaty, spacery poetyckie, warsztaty, koncerty i wystawy. Atrakcje przewidziano również dla najmłodszych miłośników poezji. W niedzielę odbędzie się m.in. rodzinny piknik literacki.

EtnoKraków/Rozstaje

Po raz 25. Kraków rozbrzmiewa muzyką z różnych zakątków świata. Wszystko za sprawą festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej.

Festiwalowe wydarzenia odbywają się w różnych przestrzeniach miasta m.in. na dziedzińcu Fortów Kleparz, w Muzeum Etnograficznym, w klubach Hevre, Strefa i Alchemia czy w Radiu Kraków. Na wielki finał organizatorzy zapraszają zaś do Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu potrwa do niedzieli, 9 lipca. W programie oprócz koncertów znalazły się zajęcia muzyczne, projekcje filmowe, warsztaty tradycyjnego rzemiosła, a także noce pieśni i tańca pod gołym niebem.

Piknik w parku Jordana

W sobotę, 8 lipca, na polanie koło wodnego placu zabaw w parku Jordana odbędzie się piknik integracyjny dla mieszkańców Krakowa oraz osób pochodzenia ukraińskiego. Organizatorem wydarzenia jest Polski Czerwony Krzyż.

W programie m.in. pokazy pierwszej pomocy, gry i zabawy dla najmłodszych, warsztaty ukraińskie z tworzenia lalek motanek, warsztaty wyplataniа bransoletek w barwach flag międzynarodowych, warsztaty „Bądź bezpieczny” prowadzone przez Grupę Wsparcia Humanitarnego PCK w Krakowie, a także warsztaty prozdrowotne prowadzone przez Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum UJ.

W parku Jordana pojawi się także punkt informacyjny dla uchodźców na temat aktualnych programów pomocowych realizowanych przez Polski Czerwony Krzyż. Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 15:00.

Kino na Tarasie

Przez całe wakacje na tarasie kina Agrafka odbywać się będą seanse filmowe pod rozgwieżdżonym niebem. Przez pierwsze dwa tygodnie organizatorzy proponowali filmową podróż „W stronę słońca” oraz wyprawę „W 7 dni dookoła świata”. Teraz czas na filmy z cyklu „Włoskie wakacje”.

Dziś wieczorem (piątek) publiczność będzie mogła zobaczyć „Pierwszy dzień mojego życia”. W sobotę na ekranie zaprezentowany zostanie komediodramat „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, a w niedzielę film „Superbohaterowie”. Seanse odbędą się o godz. 21:30.

Szczegółowy program Kina na Tarasie dostępny TUTAJ.

Kiermash w Shuvarach

Nadchodzi kolejna odsłona Kiermashu. Tym razem targi mody niezależnej i designu zagoszczą w Shuvarach, czyli miejskiej strefie odpoczynku przy ul. Saskiej 23. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festiwal Kawy.

Kiermash to przestrzeń idealna, by poczuć się jak prawdziwy odkrywca poszukujący najlepszych polskich produktów. Podczas targów prezentowane są bowiem niezależne, rodzime marki, które oferują efekty swojej całorocznej pracy, serce i pasję.

W trakcie Kiermashu prowadzona będzie zbiórka na rzecz krakowskiego schroniska KTOZ. Organizatorzy zapraszają 8 i 9 lipca w godz. 11:00 – 18:00.

Średniowiecze da się lubić

Przed nami kolejne spotkanie w ramach organizowanego przez Muzeum Krakowa cyklu „Średniowiecze da się lubić!”. Tym razem w Barbakanie odbędzie się wydarzenie prezentujące okres wczesnego średniowiecza pt. „Z najstarszych kronik Krakowa”.

W programie prezentacja takich rzemiosł jak rogownictwo, wytwarzanie świec (po raz pierwszy), snycerstwo czy zielarstwo, którymi parali się mieszkańcy wiosek służebnych leżących u stóp wzgórza wawelskiego.

Dla najmłodszych przygotowano szycie motanek, laleczek, szmacianek, szkółkę fechtunku, tor przeszkód, pokazy walk i wczesnośredniowiecznego uzbrojenia, a także interaktywną inscenizację dla najmłodszych tematycznie związaną z legendami Krakowa.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 18:00. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Wakacyjne kino pod chmurką

Od filmu przygodowego, przez komedię i musical, po dramat psychologiczny i melodramat muzyczny. Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza – zaprasza wszystkich krakowian i turystów na letnie seanse pod chmurką, które odbywać się będą w każdą wakacyjną sobotę na terenie parku Dębnickiego.

Cykl rozpoczął się 1 lipca filmem „Podróż do wnętrza Ziemi”. Tym razem w kinie pod chmurką zaprezentowana zostanie amerykańska komedia romantyczna „Palm Springs”. A co potem? W programie „A oni dalej grzeszą, dobry Boże” (15 lipca) oraz „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” (22 lipca). Pierwszy miesiąc w kinie plenerowym zwieńczy film familijny „Był sobie pies” (29 lipca).

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Start o godz. 21:00.

Dzień sąsiedzki w MuFo Rakowicka

Muzeum Fotografii zaprasza wszystkich sąsiadów i sympatyków na wspólne świętowanie. Przez całą niedzielę obowiązywać będą promocyjne ceny biletów w wysokości 5 zł. Oferta dotyczy zarówno zwiedzania wystaw, jak i udziału w warsztatach.

Co w programie? O godz. 11:00 rodzinne oprowadzanie po wystawie głównej „Co robi zdjęcie?”, następnie warsztaty z fotografii portretowej, a także zajęcia dla najmłodszych. W niedzielę odbędzie się także spacer fotograficzny oraz oprowadzanie po wystawie „Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023”.

To jednak nie koniec atrakcji! W programie również gry edukacyjne i sprawnościowe, sesja w fotobudce z Instaxem i możliwość zrobienia ekspresowej pamiątkowej rodzinnej, sąsiedzkiej, koleżeńskiej fotografii oraz słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Podgórskie Letnie Koncerty

Arcydzieła muzyki organowej oraz najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej i sakralnej m.in. w aranżacjach na chór, głosy solowe, lutnię renesansową, teorbę oraz skrzypce. Wszystko to będzie można usłyszeć w kościele św. Józefa. Centrum Kultury Podgórza zaprasza na kolejną edycję Podgórskich Letnich Koncertów, organizowanych od 9 lipca w każdą wakacyjną niedzielę.

– Łącznie odbędzie się osiem Podgórskich Letnich Koncertów – po cztery w lipcu i sierpniu. Rozpoczniemy 9 lipca koncertem Chóru Osanna Parafii Greckokatolickiej w Krakowie pod batutą Oleksandry Mychajlenko. Tego dnia w sanktuarium św. Józefa będzie rozbrzmiewać wielogłosowa muzyka cerkiewna z różnych krajów (w tym utwory takich kompozytorów jak Dmytro Bortnianśkyj, Jan Knovl, czy Kyryło Stecenko) oraz staroukraińskie kanty – informują organizatorzy.

Koncert rozpocznie się o godz. 16:00. Wstęp wolny.

„Piknik Niemożliwy” z Cricoteką

W niedzielę, 9 lipca, przestrzeń wokół budynku Cricoteki znów stanie się miejscem warsztatów, koncertów, spacerów i innych działań sąsiedzkich. Wszystko za sprawą II Pikniku Niemożliwego, który rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 21:00. W programie kreatywne warsztaty, wystawa plenerowa, pokaz filmów i koncert.

Tegoroczne pikniki są kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku, których celem jest tworzenie miejsca spotkań w Podgórzu w otoczeniu kultury i sztuki.

Tynieckie Recitale Organowe

Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu, muzyka klasyczna z różnych epok i wirtuozi organów. Już w niedzielę rozpoczną się Tynieckie Recitale Organowe. W ramach tegorocznej edycji przygotowano cztery koncerty: 9 i 23 lipca oraz 13 i 27 sierpnia. Podczas pierwszego z nich publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. utwory Bacha, Liszta, Chopina czy Nowowiejskiego w wykonaniu Marka Stefańskiego (organy) oraz Mileny Sołtys-Walosik (sopran). Start o godz. 16:00.

Muzyczne lato w Dworku Białoprądnickim

Dworek Białoprądnicki ruszył z cyklem Letnie Granie. Co niedzielę na plenerowej scenie będą odbywać się bezpłatne koncerty – od muzyki klasycznej, przez tango, jazz, funk i soul, po folkowe brzmienia i elektroniczne eksperymenty.

Co w najbliższą niedzielę? – LOOB to instrumentalne połączenie jazzu, elektroniki i hip hopu, które stworzyli członkowie zespołów Mystique Fleet i Earthtwins (Dominik Szahidewicz – syntezatory, Jean-Philippe Breuil- bas, Jakub Byczek – Gitara, Kamil Kaczmarczyk – perkusja). Nawiasem mówiąc, tego nie wystarczy opisać – to muzyka, której trzeba doświadczyć – zapowiadają organizatorzy.

Koncert rozpocznie się o godz. 19:00.