U zbiegu kultur i tradycji. W Krakowie trwa wielkie święto muzyki etnicznej

EtnoKraków/Rozstaje fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz 25. Kraków rozbrzmiewa muzyką z różnych zakątków świata. Wszystko za sprawą festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej.

– O tym festiwalu mówi się, że jest kalejdoskopem, mozaiką. Mnie bardziej bliska jest jednak metafora tkaniny, którą się konsekwentnie zaplata, w której ta opowieść nie jest opowiedziana raz na zawsze, tylko dochodzi do budowania wieloletnich relacji, debiutów młodych artystów, ale też wychodzenia poza granice tego świata w sensie emocjonalnym i geograficznym poprzez przenikanie się różnych nurtów muzyki – powiedział podczas konferencji prasowej Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

25 lat EtnoKraków/Rozstaje

Święto muzyki etnicznej organizowane jest w stolicy Małopolski od 25 lat. Do tej pory na dziedzicach, w klubach, instytucjach kultury i wielu innych wyjątkowych przestrzeniach gościło blisko 500 zespołów z czterech kontynentów.

– Idea spotkania na rozstajach zrodziła się samoistnie. Te rozstaje już były w Krakowie, należało tylko wyjść tej sytuacji naprzeciw, wydobyć z krakowskich podziemi muzyczne rozstaje na krakowski rynek i tak też się stało. Dla mnie miało to wtedy wymiar symboliczny. Nie przypuszczałem, że będzie to droga, która wypełni nam resztę życia – wyjaśnił Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Ideą wydarzenia jest integrowanie różnych środowisk zorganizowanych wokół muzyki tradycyjnej oraz jej interpretacji i reinterpretacji. W tym roku publiczność może usłyszeć muzykę z trzech kontynentów, prezentowaną przez 100 artystów międzynarodowej sceny.

– Jeśli miałbym podsumować 25 lat tego festiwalu, to myślę, że on w dużej mierze zbudował podwaliny dla tego, co dzisiaj nazywamy otwartym, wielokulturowym Krakowem – podkreślił Robert Piaskowski.

Muzyczne opowieści z różnych stron świata

Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje potrwa do niedzieli, 9 lipca. W programie oprócz koncertów znalazły się zajęcia muzyczne, projekcje filmowe, warsztaty tradycyjnego rzemiosła, a także noce pieśni i tańca pod gołym niebem.

Festiwalowe wydarzenia odbywają się w różnych przestrzeniach miasta m.in. na dziedzińcu Fortów Kleparz, w Muzeum Etnograficznym, w klubach Hevre, Strefa i Alchemia czy w Radiu Kraków.

Na wielki finał organizatorzy zapraszają z kolei do Małopolskiego Ogrodu Sztuki. W niedzielę o godz. 19:00 wystąpi Joanna Słowińska. Artystka zaprezentuje opowieść inspirowaną słowiańską ludowością, tradycjami żydowskimi, romskimi i rusińskimi pt. „Drzewo, dom i stół”. Towarzyszyć jej będzie formacja Stanisław Słowiński Quartet.

– Przyjdźcie posłuchać, bo nie tylko dźwięki są piękne, ale przede wszystkim to, o czym śpiewamy i jakich używamy słów – zachęcała podczas konferencji prasowej artystka Joanna Słowińska.

Po koncercie „Drzewo, dom i stół” na scenę wkroczy zespół Trebunie-Tutki z projektem „Przez granice”. Po nim zaś zaprezentuje się grupa Babadag z Olą Bilińską na czele. Koncert finałowy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki poprzedzi wernisaż wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki oraz spotkanie dedykowanie jego pamięci.

Szczegółowy program tegorocznej edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje dostępny TUTAJ.

News will be here