Muzyka z różnych zakątków świata. Rozpoczął się festiwal EtnoKraków/Rozstaje

EtnoKraków/Rozstaje fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 9 lipca potrwa jubileuszowa edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. W stolicy Małopolski zaprezentuje się 100 artystów, a publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę z różnych zakątków świata.

– EtnoKraków/Rozstaje to święto muzyki etnicznej, od 25 lat przestrzeń spotkań nieoczywistych. W atmosferze dialogu – na wspólnej scenie i koncertach – spotykali się artyści arabscy i żydowscy (21 Songs of Love), ukraińscy i rosyjscy (Virtualnaja derevnia), pieśni jemeńskie wybrzmiewały w kościele, polskie pieśni tradycyjne w synagodze. Gościliśmy blisko 500 zespołów z czterech kontynentów – wspomina Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Tegoroczna edycja wydarzenia potrwa do niedzieli, 9 lipca, a Kraków przez kilka dni rozbrzmiewać będzie muzyką z różnych zakątków świata.

Muzyczne spotkania w wyjątkowych przestrzeniach

Park Jordana, Małopolski Ogród Sztuki, dziedziniec Fortów Kleparz, Muzeum Etnograficzne, kluby Hevre, Alchemia i Strefa, a także dziedziniec Radia Kraków. To właśnie w tych przestrzeniach odbywają się festiwalowe wydarzenia.

– Temat tegorocznej edycji to „muzyka regionów/muzyka aglomeracji” – równorzędne, uzupełniające się wymiary kreacji. W paśmie „in crudo” pojawią się wykonawcy w swej praktyce artystycznej bliscy brzmieniom źródłowym, a scenę „inspiracje” oddamy artystom eksperymentującym, których twórczość odmierza puls tradycji i rytm wielkich miast – wyjaśnia Jan Słowiński.

Pasmo lipcowych wydarzeń otworzył polsko-chiński koncert „Amber & Silk project. Suka meets guzhen”, który odbył się w niedzielę na dziedzińcu Radia Kraków.

Na kolejne muzyczne wydarzenia organizatorzy zapraszają już w czwartek. 6 lipca w klubie Hevre, nowej festiwalowej przestrzeni, wybrzmi projekt Pawła Klimczaka (pod pseudonimem Naphta) pt. „Żałość”. To połączenie folku i muzyki elektronicznej. Z kolei w piwnicach Alchemii będzie można usłyszeć nową odsłonę projektu Chvost z udziałem Wassima Ibrahima. W ramach nocy etnoelektro zaprezentują się Eta Hox, Orion Orient i DJ SZy.

7 lipca w klubie Hevre wystąpi kurdyjski pieśniarz i instrumentalista Rusan Filiztek. Na dziedzińcu Fortów Kleparz zabrzmią zaś bałkańskie rytmy w wykonaniu zespołu Sokół Orchestra. Na plenerowej scenie festiwalu wystąpi także Claudio Cavallo Giagnotti z etnoelektroniczną salentyńską formacją Mascarimiri oraz FRA! – charyzmatyczny zespół z Ghany.

Noc pieśni i noc tańca

W piątek, 7 lipca, na scenie plenerowej Kocie Uszy (Forty Kleparz) odbędzie się tradycyjna już noc pieśni. W wydarzeniu wezmą udział: zespół Łada, Joanna Słowińska z grupą warsztatową oraz Iryna Klymenko i grupa Babskij Kozaczok.

W tym roku nie zabraknie również nocy tańca. W sobotę w Fortach Kleparz wystąpią m.in. laureaci festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja i Folkowego Fonogramu Roku za najnowszy album „Dryf”, czyli grupa Odpoczno, a także Garnitur Polski – orkiestra festiwalowa prowadzona i przygotowana przez Marię Stępień.

Czas na finał

W niedzielę, tuż przed finałowym wydarzeniem, na dziedzińcu Radia Kraków odbędzie się koncert „Kukurba-Słowiński Project”. Następnie festiwal przeniesie się do Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Kogo zobaczymy na scenie?

O godz. 19:00 wystąpi Joanna Słowińska. Artystka zaprezentuje opowieść inspirowaną słowiańską ludowością, tradycjami żydowskimi, romskimi i rusińskimi „Drzewo, dom i stół”. Towarzyszyć jej będzie formacja Stanisław Słowiński Quartet.

O godz. 20:15 na scenę wkroczy zespół Trebunie-Tutki z projektem „Przez granice”, prezentującym bogactwo muzyki Podhala i mniejszości współtworzących muzyczną kulturę Karpat. Następnie publiczność będzie mogła usłyszeć ludową muzykę pogranicza polsko-litewskiego. A to za sprawą zespołu Babadag i Oli Bilińskiej, która zaprosiła do współpracy trzech muzyków z Warszawy oraz trzy wokalistki z Wilna.

Niedzielny koncert finałowy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki poprzedzi wernisaż wystawy prac Władysława Trebuni-Tutki oraz spotkanie dedykowanie jego pamięci.

Oprócz koncertów organizatorzy zapraszają na zajęcia muzyczne, warsztaty rzemiosła tradycyjnego oraz prezentacje filmowe. Szczegóły program dostępny TUTAJ.

Tegoroczną, jubileuszową edycję festiwalu EtnoKraków/Rozstaje zainaugurował koncert „Pieśni czterech stron świata”, który odbył się 25 czerwca w parku Jordana w ramach krakowskich Wianków.

LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.