Weekend pełen atrakcji: Zwiedzanie Podgórza, Sacrum Profanum i Bieg Trzech Kopców

Rynek Podgórski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, festiwal Sacrum Profanum czy Bieg Trzech Kopców to tylko niektóre z wydarzeń nadchodzącego weekendu. Sprawdźcie, co jeszcze będzie się działo!

Wielkie zwiedzanie Podgórza

Przed nami kolejna odsłona Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. To wydarzenie, podczas którego można zapoznać się z dziedzictwem Podgórza, posłuchać opowieści przewodników, zwiedzić różne zakamarki, a także poznać mniej znane oblicze dzielnicy.

W programie znalazło się blisko 50 wydarzeń. Będzie można zobaczyć m.in. słynną pracownię pozłotniczą „Ossolin art”, stopień wodny „Dąbie”, kościółek św. Benedykta, Galerię Kopalnia Sztuki, a także ogrody Pałacu Groyeckich, gdzie obecnie mieści się Zespół Szkolno-Przedszkolny dla Dzieci z Afazją.

Zwiedzanie Podgórza potrwa od 22 do 24 września. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Na niektóre z nich obowiązują wejściówki. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Podgórska Jesień Kulturalna

Muzyczno-filmowe wieczory, spotkania poetyckie, gra terenowa dla rodzin, spektakl z dreszczykiem, dancing w dawnym stylu czy koncert w sercu starego Podgórza. To wszystko czeka na mieszkańców miasta w ramach tegorocznej edycji Podgórskiej Jesieni Kulturalnej.

Wydarzenie zwieńczy w niedzielę koncert z udziałem ikon polskiego rocka. 24 września na Rynku Podgórskim zagrają m.in. Püdelsi i Myslovitz. Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej jest wolny. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Pożegnanie lata w hali Cracovii

W sobotę w hali Cracovii przy al. Focha 40 odbędą się bezpłatne zajęcia sportowe. W strefie gier i zabaw przygotowano zarówno konkurencje dla dzieci i młodzieży, jak i drużyn (dziecko + dorosły). Będzie można wziąć udział w grach sprawnościowych oraz mini turniejach w tenisie stołowym, łucznictwie, karate, szermierce, koszykówce i piłce nożnej.

W programie także zabawy z animatorem czy malowanie twarzy. Wstęp jest darmowy, jednak organizatorzy proszą o zgłoszenie ilości chętnych osób do wzięcia udziału w wydarzeniu. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy upominek. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej hali Cracovii.

Sportowe pożegnanie lata rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 16:00.

Opuszczenie żyrandola w Teatrze Słowackiego

W sobotę w Teatrze Słowackiego będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie – opuszczanie żyrandola nad widownią Dużej Sceny. „Wielki Pająk” liczy 124 żarówki, ma 3,5 m średnicy i waży prawie 800 kg. Czas opuszczania to dwie godziny. Podnoszenie zaś trwa dwa razy dłużej.

Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowej oprawie – w scenografii „Dziadów”, gdzie znaczna część foteli jest usunięta, dzięki czemu żyrandol będzie mógł spocząć na złotej podłodze, na której toczy się scena balu u Senatora w spektaklu Mai Kleczewskiej.

– Teatr będzie otwarty dla odwiedzających od godziny 11:00 do 13:00. W tym czasie każdy będzie mógł zobaczyć jak przebiega proces wymiany żarówek, a przy okazji kupić przedmioty, rekwizyty i stroje z naszych magazynów teatralnych – informuje Teatr Słowackiego.

Kiermasz Pogranicza Kultur

Na Małym Rynku zagościły ręcznie szyte stroje ludowe, wyroby wyplatane ze sznurka papierowego, drewniane rzeźby, koronki, wyroby odlewnicze, biżuteria folkowa, torby i inne wyroby skórzane, pamiątki z Krakowa czy wyroby ceramiczne. Wszystko za sprawą Kiermaszu Pogranicza Kultur, który już na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta.

Wydarzeniu towarzyszy część gastronomiczna, a także występy zespołów prezentujących szeroko rozumiany folklor. W sobotę o godz. 15:00 na Małym Rynku zaprezentuje się Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”. Godzinę później odbędzie się koncert kapeli „Szépszerével” połączony z pokazem tańców Czango. W niedzielę zaś krakowianie i turyści będą mogli posłuchać zespołu Zakuka (godz. 16:00).

Kiermasz Pogranicza Kultur potrwa do 1 października.

Festiwal Sacrum Profanum

Już jutro muzyka współczesna wypełni Kraków. A to za sprawą festiwalu Sacrum Profanum, który w tym roku odbywa się w zmienionej formule. Pierwsza odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 23 i 24 września, druga zaś od 9 do 12 listopada.

Niezmiennie jednak artyści zaprezentują oryginalne kompozycje i pionierskie aranżacje, a koncerty odbędą się w różnych miejscach w Krakowie m.in. na Rynku Głównym, w Filharmonii Krakowskiej, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Pałacu Potockich czy Starym Teatrze.

Wrześniowa część festiwalu to dwa koncerty: Bugle Call i In Between, podczas których publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. medytacyjne dudy, skandynawskie kołysanki i elektroniczne requiem.

Skaldowie na scenie NCK

Nowohuckie Centrum Kultury świętuje 40 lat działalności. Z tej okazji zaprasza mieszkańców miasta i turystów na wyjątkowy koncert pt. „Z kopyta encek rwie”.

– To niezwykłe wydarzenie, podczas którego łączymy legendę polskiej sceny muzycznej, czyli Skaldów, z artystami młodszego pokolenia. Z pewnością wiele osób czeka, by usłyszeć, jak Ralph Kamiński śpiewa „Cała jesteś w skowronkach”. Koncert będzie rejestrowany, dlatego będziemy mogli się nim cieszyć dłużej. Tym wydarzeniem zaczniemy wyjątkowy, obfitujący w wydarzenia artystyczne 40. sezon w historii Nowohuckiego Centrum Kultury – zapowiada Zbigniew Grzyb.

Na scenie obok Skaldów wystąpią także Kuba Badach i Anna Rusowicz. Koncert odbędzie się w sobotę, 23 września, o godz. 16:00.

Bieg Trzech Kopców

Przed nami jedyny w Polsce bieg górski, którego trasa wiedzie przez centrum dużego miasta. Prawie 1/4 trasy Biegu Trzech Kopców prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni, a różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako anglosaski.

Uczestnicy mają do pokonania około 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego. Start w niedzielę o godz. 10:30 spod kopca Krakusa. W ubiegłorocznej, 15. edycji wystartowało 2710 osób z 16 krajów, a na mecie zameldowało się 2705.

Art & Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim odbędzie się Art&Food Bazar – cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza.

W ofercie będzie można znaleźć jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy z różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.

Finał „Dance with me – zatańcz ze mną”

Taneczne widowisko w szczytnym celu. Przed nami wielki finał krakowskiej edycji charytatywnego show „Dance with me – zatańcz ze mną”. W niedzielę 11 duetów zmierzy się w tanecznym pojedynku, udowadniając, że pomagać może każdy. Pary powalczą nie tylko o Kryształową Kulę, ale przede wszystkim o pieniądze, które zostaną przeznaczone na cel charytatywny.

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali krakowscy pasjonaci z różnych dziedzin życia m.in. dziennikarka RMF FM, uczestnik programu „MasterChef” czy zawodnik drużyny Kraków Football Kings.

Gala finałowa odbędzie się w szkole tańca „LOFToDANCE” o godz. 17:00. W gronie jury zasiądzie m.in. Iwona Pavlović, zwana „Czarną Mambą”.