Weekend w pigułce: Dzień Otwartych Muzeów Krakowskich, Ogród Świateł, darmowy listopad na Wawelu

Ogród Świateł fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dzieje się w Krakowie! W ten weekend warto wybrać się do krakowskich muzeów, odwiedzić Wawel czy wybrać na spacer do Ogrodu Świateł. Co jeszcze dzieje się w mieście? Sprawdźcie!

Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

14 listopada odbędzie się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W programie zwiedzanie, warsztaty, pokazy, jak i możliwość zajrzenia za muzealne kulisy. W wydarzeniu weźmie udział łącznie 45 muzeów i galerii. I to nie tylko z Krakowa, ponieważ poza naszymi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki.

W tym dniu muzea będą czynne w swoich stałych godzinach otwarcia. Wstęp do niektórych jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy lub rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji).

Tramwaje wracają na Wawrzyńca

Od 10 listopada znów można oglądać zabytkowe tramwaje w siedzibie Muzeum Inżynierii Miejskiej w Zajezdni na ul. św. Wawrzyńca 15. Po raz pierwszy prezentowany jest unikatowy wagon C, który niedawno wrócił po rocznej konserwacji. Wystawa „Tramwaje na Wawrzyńca” prezentowana jest w historycznej, liczącej ponad 100 lat pierwszej zajezdni krakowskiego tramwaju normalnotorowego. Czy zabytek techniki może być symbolem polskiej myśli technicznej i odbudowy kraju po odzyskaniu niepodległości? Tak, bo zabytki techniki wspaniale opowiadają historię, a inżynieryjne sukcesy często stanowią przełom wyznaczający nowy kierunek rozwoju. Zwłaszcza, jeśli mają tak fascynującą historię jak tramwajowy wagon silnikowy typu C numer 260.

Darmowy listopad na Wawelu

Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich 2021 to dziesiąta edycja projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w którym Zamek Królewski na Wawelu bierze udział od początku. W tym roku muzeum oferuje mieszkańcom Krakowa i turystom bezpłatnie wstęp na ekspozycje, zwiedzania z przewodnikami oraz lekcje muzealne: stacjonarne, plenerowe i online. Aby skorzystać z oferty należy pobrać bezpłatne wejściówki – na zwiedzanie z przewodnikiem dostępne tylko online, pozostałe dostępne online oraz w kasie: https://ebilet.wawel.krakow.pl/.Jak w bajce! Ogród Świateł zaprasza

„Królewna Śnieżka” to jedna z największych wystaw świetlnych w Polsce. Na całość widowiska składa się niemal 30 instalacji świetlnych, takich jak np. domek krasnoludków w postaci 12-metrowego tunelu świetlnego, kopalnia brylantów i diamentów oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak np. choinka multimedialna stworzona z 30 tys. świateł led, a także cieszące się dużą popularnością pokazy laserowe.

Ogród Świateł nie uczestniczy Dniu Otwartym Muzeów Krakowskich.

Tydzień patriotyczny na Wawelu

Wawel zaprasza na kolejne wydarzenia w ramach trwającego „Tygodnia patriotycznego”. Wydarzenie potrwa do 14 listopada. W programie gra terenowa, występ chóru, publikacja drugiej części komiksu „Karolina i Karol” i wystawa plenerowa poświęcona komiksowemu wydawnictwu. Program dostępny tutaj.Audio Art Festival

Koncerty, instalacje, performance, wykłady, warsztaty, opera, spacer dźwiękowy, teatr obiektów, poszerzone techniki wokalne, performatywna rola wykonawcy, kinetyka ruchu postaci i jego cienia, cook cook show. 12 listopada startuje Audio Art Festival, czyli połączenie sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Voices and shadows”. W ramach festiwalu odbędą się również prezentacje spoza nurtu Audio Art. Festiwalowe wydarzenia odbędą się w Hevre (ul. Meiselsa 18) i będą transmitowane na żywo w internecie. Szczegółowe informacje dostępne na stronie festiwalu.

Zadzwońcie po milicję. Festiwal gwiazd polskiego rocka

Koncert z okazji rocznicy ogłoszenia stanu wojennego i rocznicy wolnych wyborów w Polsce. 12 listopada w Tauron Arenie Kraków odbędzie się koncert „Zadzwońcie po milicję”. Wystąpią Chłopcy z Placu Broni, Sztywny Pal Azji, Małgorzata Ostrowska, Big Cyc, Ira i Róże Europy. Koncert jest hołdem dla wszystkich, którzy w latach 70. i 80. odważyli się głośno mówić i działać na rzecz wolnej Polski. Początek o godz. 18.00.

Strachy na Lachy w Klubie Kwadrat

12 listopada Klub Kwadrat zaprasza na koncert zespołu Strachy na Lachy. Zabrzmią dobrze znane publiczności przeboje. Zespół został powołany przez Grabaża i Kozaka, założycieli Pidżamy Porno. Początek koncertu o godz. 20.30 (otwarcie bram:19.00). Szczegóły dostępne tutaj.

Nówka Sztuka. Targi Artystów i Dizajnerów

Przez cały weekend potrwają targi Nówka Sztuka. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w krakowskiej ASP (13-14 listopada) i online (do 30 listopada). To dwudniowe święto twórców, kolekcjonerów, poszukiwaczy talentów, miłośników młodej polskiej sztuki i designu. Tutaj część wystawiennicza łączy się z wykładami, warsztatami, panelami dyskusyjnymi czy konsultacjami z przedstawicielami środowiska twórczego. Więcej informacji dostępnych tutaj.

„Judy Garland. Na końcu tęczy”. Pożegnanie ze spektaklem

13 i 14 listopada Teatr Stu pożegna spektakl „Judy Garland. Na końcu tęczy” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. To ostatnia szansa na zobaczenie Beaty Rybotyckiej, Jakuba Przebindowskiego i Roberta Koszuckiego opowiadających historię hollywoodzkiej gwiazdy Judy Garland. Świetna rola Beaty Rybotyckiej wykonującej największe przeboje, wśród których nie zabraknie legendarnego „Somewhere Over the Rainbow” z filmu „Czarodziej z Krainy Oz”, zapada głęboko w pamięć. Pełne musicalowego rozmachu aranżacje przygotował Krzysztof Herdzin, a polskie teksty piosenek napisał Jan Jakub Należyty.

Elektryzujący moto weekend w M1

No to jedziemy! W piątek i sobotę (12 i 13 listopada) każdy, kto odwiedzi M1, będzie mógł zapoznać się z ofertą aut elektrycznych z lokalnych salonów. Będzie można skorzystać z jazd próbnych i porad ekspertów. W centrum czeka również ekspozycja quadów i motocykli – również elektrycznych.