14 listopada – tę datę warto już teraz zapisać w kalendarzu. Tego dnia odbędzie się Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich. W programie zwiedzanie, warsztaty, pokazy, jak i możliwość zajrzenia za muzealne kulisy.
W wydarzeniu weźmie udział łącznie 45 muzeów i galerii. I to nie tylko z Krakowa, ponieważ poza naszymi muzeami w inicjatywę włączają się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki. Organizatorem jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy z urzędem miasta.
14 listopada będzie można zajrzeć m.in. do Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowego, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Archeologicznego, MOCAK-u czy wybrać się na zwiedzanie ekspozycji Zamku Królewskiego na Wawelu.
Wystawy, pokazy, oprowadzania
W programie nie tylko możliwość zwiedzania stałych i czasowych ekspozycji, ale również możliwość zobaczenia na co dzień niedostępnych miejsc, pokazy, multimedialne prezentacje i oprowadzania z przewodnikiem.
W tym dniu muzea będą czynne w swoich stałych godzinach otwarcia. Wstęp do niektórych jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązują zapisy lub rezerwacje (za pośrednictwem stron internetowych poszczególnych instytucji).
Muzeum Archeologiczne zaprasza do obejrzenia kilku wystaw, m.in. „Bogowie starożytnego Egiptu” czy „Peruwiańskie zbiory Władysława Klugera”. Muzeum Armii Krajowej zaprezentuje eksponaty pochodzące z muzealnej kolekcji.
A może zwiedzanie w rytmie etno? Muzeum Etnograficzne w Ratuszu przy placu Wolnica udostępnia wystawę „Polska kultura ludowa”. Natomiast w Domu Esterki można oglądać wystawę „Syberia. Głosy z Północy”.
Muzeum Fotografii zaprasza do oddziału przy ul. Józefitów, gdzie odbędzie się oprowadzanie po magazynach studyjnych, pracowniach konserwacji i digitalizacji. W Strzelnicy będzie można zajrzeć na stała wystawę „Portret”.
Muzeum Krakowa zaprasza do oddziałów
Muzeum Krakowa zaprasza do odwiedzin w różnych oddziałach, w tym w Rynku Podziemnym. Zaplanowano oprowadzania po wystawie stałej „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”.
– Na godzinę przed otwarciem wystawy wyjątkowe zwiedzanie w pełnym oświetleniu, które pozwoli przyjrzeć się zakamarkom i wszystkim detalom wystawy. Będzie to okazja, aby zobaczyć wystawę w zupełnie innym i niecodziennym wydaniu, a także poznać epokę uważaną za „mroczne wieki” z nowej perspektywy – informuje muzeum.
Oprócz tego warto zajrzeć też do innych oddziałów, w tym m.in. do Starej Synagogi, Fabryki Schindlera, Muzeum Nowej Huty czy Domu pod Krzyżem. W programie oprowadzania kuratorskie, spotkania i warsztaty.
Wystawy, gra miejska, warsztaty
Muzeum Inżynierii Miejskiej zaprasza najmłodszych krakowian do udziału w warsztatach „Budujemy słynne Muzea świata”, a tych trochę starszych – na zwiedzanie wystawy „Tramwaje na Wawrzyńca” z przewodnikiem. W planach jest również gra miejska „W poszukiwaniu skarbu MiMu”.
Muzeum Lotnictwa Polskiego zachęca do udziału w oprowadzaniu po lotnisku Rakowice-Czyżyny oraz tematycznym oprowadzaniu „Rola lotnictwa w odzyskaniu niepodległości”.
Spacery po Wawelu, wizyta u „Damy z gronostajem”
Zamek Królewski na Wawelu zaprosi na specjalne trasy z przewodnikiem. Będą to „Otwórz oczy na Wawel” – spacer po wzgórzu wawelskim oraz „Wawel po godzinach” – sekrety Baszty Złodziejskiej.
Muzeum Narodowe w Krakowie również przygotowało sporo propozycji. Wśród nich m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych w Gmachu Głównym, galerii XIX-wiecznego polskiego malarstwa w Sukiennicach. Oprócz tego warto zajrzeć do Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie można odwiedzić „Damę z gronostajem” Leonarda da Vinci i Arsenału Czartoryskich, w którym znajduje się galeria sztuki starożytnej.
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na oprowadzania z przewodnikiem po wystawie „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” w języku polskim i ukraińskim oraz w polskim języku migowym i dla osób niewidomych.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” zorganizuje natomiast warsztaty Origami.
Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET w Starym Teatrze zaprosi na spacer z kuratorem po stałej wystawie. Tematem przewodnim jest ciało jako narzędzie pracy aktora w tworzeniu scenicznego dzieła. Oprócz tego odbędą się warsztaty „Ciao Ciało! Kontakt z ciałem poprzez ruch, ekspresję i taniec”.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprosi widzów na warsztaty dla dzieci „Pejzaż dźwiękowy” i oprowadzanie po wystawach w języku angielskim. Oprowadzanie obejmie wystawy „Sztuka karmi sztukę”, „Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego” oraz „Architektura jako symbol, tekst i tło”.
Szczegółowy pogram 16. Edycji Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich dostępny TUTAJ oraz na stronach muzeów uczestniczących w wydarzeniu.