Weekend w pigułce: Premiery w teatrach, Krakowski Festiwal Komiksu i pokaz mody na Plantach

fot. Teatr Groteska/mat.prasowe

Ostatni weekend marca upłynie pod znakiem premier. "Wesele Figara", "Songi Teatru STU" i "Powrót do Reims" to nowe propozycje krakowskich teatrów. Nie zabraknie również wydarzeń dedykowanych tym najmłodszym.

Nowości w krakowskich teatrach

Teatr Bagatela zaprasza na komedię o miłości, władzy i pieniądzach. "Wesele Figara" to spektakl oparty na pięcioaktowej sztuce Pierre’a Beaumarchais przeplatany ariami. Słynne utwory Mozarta zaaranżował na nowo wybitny kompozytor Krzysztof Herdzin.

Inscenizacja przedstawia losy sługi Figara, który staje do pojedynku z własnym panem. Dzięki swojej inteligencji zwycięża i otrzymuje rękę pięknej Zuzanny. Jednak "Wesele Figara" to nie tylko opowieść o miłości. To także nauka o poskramianiu ludzi i żądzy władzy.

Sztukę można zobaczyć 25, 26 i 27 marca na Dużej Scenie.

"Powrót do Reims" w Łaźni Nowej

Premierowy spektakl odbędzie się także w Teatrze Łaźnia Nowa. W dniach 25-27 marca krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć na żywo "Powrót do Reims" w reż. Katarzyny Kalwat. Sztuka inspirowana historią sławnego francuskiego socjologa Didiera Eribona stanowi rodzaj osobistej spowiedzi i konfrontacji z własnym sumieniem.

Główną rolę kreuje Jacek Poniedziałek. Aktor otrzymał nagrodę "O!Lśnienia Onetu" w kategorii Teatr – za inscenizację perfekcyjnie wykorzystującą nowe media oraz za rolę wzbogaconą o osobiste doświadczenia, poruszającą w widzu najczulsze struny. Laureatką została również reżyserka Katarzyna Kalwat.

Muzyczne widowisko w Teatrze STU

"Songi Teatru STU" to kolejna premierowa propozycja na najbliższy weekend. Spektakl-koncert w reż. Krzysztofa Jasińskiego ma na celu przywołanie muzycznych wspomnień z dawnych lat Teatru STU.

– Będzie to widowisko, w którym wystąpią młodzi, niezwykle utalentowanymi wykonawcy wybrani do udziału w spektaklu spośród niemalże 400 uczestników wymagającego, kilkuetapowego castingu – czytamy w zapowiedzi sztuki.

Premierowe spektakle odbędą się 26 i 27 marca.

"Nie płacz, Koziołku" w Grotesce

Teatr Groteska zaprasza najmłodszych na spektakl "Nie płacz, Koziołku". To dwujęzyczne przedstawienie o przyjaźni, poświęceniu i miłości.

– Z myślą o małych widzach z Ukrainy przygotowaliśmy wersję w języku ukraińskim, z zachowaniem polskich tekstów piosenek. Za sprawą czytelnej fabuły i prostych dialogów spektakl z pewnością będzie zrozumiały również dla polskich dzieci, a jego dwujęzyczność to dobra okazja do poznania języka sąsiadów - informują twórcy inscenizacji.

Premiera 26 marca o godz. 11.00.

Krakowski Festiwal Komiksu

W piątek startuje 11. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Z tej okazji Kino pod Baranami przygotowało dla widzów bogaty repertuar. 26 marca wyświetlona zostanie filmowa wersja komiksu Saschy Hommera „Insekt”. Chętni będą mogli zobaczyć również zestaw odcinków serialu animowanego „Jak zostałem Superłotrem”.

W niedzielę zaś odbędzie się specjalna odsłona Baranków Dzieciom – bajkowych poranków dla dzieci z Koziołkiem Matołkiem w roli głównej.

Outdorowy pokaz mody na Plantach

27 marca zakończy się Cracow Fashion Week, a jego zwieńczeniem będzie wyjątkowy happening na Plantach. Projektant mody PLICH wraz z Fundacją Mam Marzenie zaprasza na pokaz swojej najnowszej kolekcji, który obędzie się z udziałem dzieci z Ukrainy. Najmłodsi wezmą udział w tworzeniu kolekcji, malując na żywo prezentowane ubrania.

– Celem akcji, oprócz wymiaru symbolicznego, jest faktyczna pomoc. Kolekcję zaprezentowaną i stworzoną podczas pokazu będzie można nabyć na aukcji w serwisie Allegro. Całkowity dochód zostanie przekazany na realizację marzeń podopiecznych Fundacji Mam Marzenie pochodzących z Ukrainy - informują organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 marca o godzinie 14:00 w altanie muzycznej im. Zbigniewa Wodeckiego na Plantach Krakowskich.

Muzeum Narodowe zaprasza do Pałacu Czapskich. W dniach 23-27 marca bilety będą kosztować tylko 5 zł. Powód? Światowy Tydzień Pieniądza, czyli międzynarodowa kampania na rzecz edukacji finansowej.

W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego można zobaczyć liczącą ponad 100 tysięcy obiektów kolekcję numizmatyczną. Na ekspozycji znajdują się także monety greckie epoki archaicznej czy celtyckie.

W cenie biletu można odwiedzić również wystawę „Medal prywatnie”, która prezentuje rozwój medalierstwa prywatnego w okresie I Rzeczypospolitej.

Potężna dawka śmiechu w Tauron Arenie

Nadciąga Polska Noc Kabaretowa. 26 marca w Tauron Arenie pojawi się śmietanka polskiego kabaretu, prezentując premierowe skecze. Na scenie wystąpią: Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Smile, Kabaret Nowaki, Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret K2 i Szymon Łątkowski.

News will be here