Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (20-22 października)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Trzygodzinne widowisko z udziałem 200 kawalerzystów na Błoniach, warsztaty i zabawy z okazji Święta Alei Róż, a może maraton komiksowy? W ten weekend nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców miasta i turystów.

Wystawa dla miłośników książkowych ilustracji

W ramach Festiwalu Małej Literatury w Zajeździe Kościuszkowskim przy ul. Białoprądnickiej 3 zagościła wystawa ilustracji i plakatów teatralnych Macieja Szymanowicza. Ekspozycja przenosi widzów w barwny świat książkowych bohaterów.

Maciej Szymanowicz jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!”. W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu Rok w…. zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów”.

Wystawa „Świat zmyślony” będzie dostępna dla zwiedzających do 6 grudnia. Wstęp wolny.

O zanieczyszczeniach i ekologii na Rynku Podgórskim

Wydział Jakości Powietrza UMK zaprasza w piątek, 20 października, na Rynek Podgórski, gdzie odbędzie się wydarzenie pt. „Centrum Czystego Powietrza”. Celem plenerowej imprezy jest zwrócenie uwagi na wpływ zanieczyszczeń powietrza na samopoczucie, sprawność i zdrowie, ale także podkreślenie istotnej roli szeroko pojętej ekologii w codziennym życiu.

W programie znalazły się m.in. zajęcia edukacyjne, warsztaty, wycieczka rowerowa czy spacer po parku Bednarskiego „Drzewa w mieście”. W ramach wydarzenia na Rynku Podgórskim pojawią się punkty doradczo-informacyjne, edukacyjne, a także punkt pierwszej pomocy.

Organizatorzy zapraszają od godz. 10:00 do 16:00.

Cyrkowe widowisko na wodzie

Basen ze 120 tonami wody, tysiące podświetlanych fontann, setki świateł i efektów dźwiękowych. Mowa o cyrku na wodzie Waterland, który zawitał do Krakowa.

– Jedyna w swoim rodzaju SCENA, na której arena cyrkowa zamienia się w taflę wody, a tysiące podświetlanych fontann unosi tony wody, przekształcając ją w bajkowy deszcz, zanurzając artystów i publiczność w niesamowitą atmosferę. To wszystko zapiera dech w piersiach nie tylko dzieciom, lecz również dorosłym – zapewniają twórcy widowiska.

Cyrkowe pokazy na wodzie będzie można zobaczyć w dwóch miejscach. W najbliższy piątek, sobotę i niedzielę artyści zaprezentują się przy ul. Bieńczyckiej (Tomex). Z kolei w dniach 26, 27, 28 i 29 października cyrk zagości na Cichym Kąciku.

Weekend w Teatrze Groteska

„Dzikie Łabędzie” to jeden z najbardziej znanych utworów Hansa Christiana Andersena. Wzruszającą i pełną elementów grozy historię braci królewiczów i ich siostry Elizy, skrzywdzonych przez złą macochę, najmłodsi będą mogli już w najbliższy piątek na deskach Teatru Groteska. Przedstawienia zaplanowano na godz. 9:00 i 11:30.

W spektaklu „Dzikie Łabędzie” prastare elementy i motywy baśniowe zostają pokazane we współczesnej scenicznej formie zawierającej ciekawe rozwiązania inscenizacyjne.

Z kolei w sobotę (13:30 i 16:00) i niedzielę (11:00 i 13:30) Teatr Groteska zaprasza na wielowątkową opowieść dla dzieci o lekkim zabarwieniu kryminalnym. Mowa o spektaklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” w reżyserii Lecha Walickiego.

24-godzinny Maraton Komiksowy

24 godziny i 24 strony komiksu. W sobotę rusza 24-godzinny maraton komiksowy organizowany przez Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, TuKomiks, Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe i Muzeum Komiksu.

Hasło przewodnie maratonu zostanie podane 21 października o godzinie 12.00. Od rysownika zależy jaki stworzy komiks i jakie środki artystyczne wybierze. Spotkanie jest otwarte zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych rysowników, scenarzystów i fanów komiksów. Miejsce: Zajazd Kościuszkowski przy ul. Białoprądnickiej 3 oraz Serwer TuKomiks na Discordzie.

– Dla tych, którzy nie mogą pojawić się na miejscu, wydarzenie odbędzie się również na naszym Discordzie. Ze względu na ograniczony czas aktywności linku do serwera, link podamy kilka dni przed startem eventu, na stronie wydarzenia na facebooku – wyjaśniają organizatorzy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Bajki muzyka pisane

Przed nami kolejna odsłona cyklu spektakli pt. „Bajki Muzyką Pisane” organizowanego przez Filharmonię Krakowską. Nieprzypadkowo w tym sezonie artystycznym projekt opiera się na twórczości Aleksandra Fredry. Wybitny poeta, komediopisarz i pamiętnikarz został bowiem jednym z patronów 2023 roku.

„Bajki Muzyką Pisane” to spektakle wypełnione muzyką, piosenkami i humorem, obfite w interakcje z publicznością. Przedstawienia adresowane są do publiczności w wieku 5-12 lat oraz ich opiekunów. Czas każdego spektaklu to ok. 60 minut.

W najbliższą sobotę (21 października) o godz. 10:30 lub 12:00 młodzi melomani będą mogli zobaczyć muzyczne widowisko pt. „Paweł i Gaweł”. Spektakl zostanie zaprezentowany również w poniedziałek (23 października). Bilety w cenie 15 zł do nabycia online lub w kasie biletowej Filharmonii Krakowskiej.

Rozśpiewane widowisko w Teatrze Bagatela

W sobotę o godz. 17:00 Teatr Bagatela zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Bajki dla niegrzecznych”. Kanwę produkcji stanowią wierszowane opowiastki z morałem, które wyszły spod pióra Heinricha Hoffmanna.

Czarny humor niemieckiego lekarza reżyser spektaklu Jacek Bończyk postanowił ubrać w formę piosenek, tworząc roztańczone i rozśpiewane widowisko dla widzów od 6 roku życia. To pierwszy spektakl w repertuarze Teatru Bagatela stworzony z myślą o najmłodszych widzach.

„Bajki dla niegrzecznych” zostaną zaprezentowane na Scenie na Sarego.

Spacer detektywistyczny w Willi Decjusza

Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z Panią Fishką, przewodniczką po Krakowie, historyczką sztuki i autorką fascynujących spacerów detektywistycznych dla dzieci, zaprasza młodych wielbicieli przygód i historii do udziału w grze. Podczas spaceru będzie można zwiedzić podmiejską willę XVI-wiecznego krakowskiego finansisty, poznać jej zakamarki, a może nawet rozszyfrować wiadomość, która najwyraźniej nigdy nie trafiła w ręce spadkobierców jego fortuny.

Najbliższy spacer dla dzieci w wieku 6-9 lat odbędzie się w niedzielę, 22 października, o godz. 12.00. Spacer potrwa ok. 80 min. Bilety w cenie 25 zł dostępne są na stronie internetowej Willi Decjusza. Ilość miejsc ograniczona.

Wielka Rewia Kawalerii

Każdy, kto w najbliższym czasie pojawi się na krakowskich Błoniach, będzie mógł odbyć niecodzienną lekcję historii. Wszystko za sprawą kawaleryjskiego obozowiska. Wydarzenie zwieńczy Wielka Rewia Kawalerii, która odbędzie się w niedzielę, 22 października. O godz. 12:00 na Rynku Głównym rozpocznie się defilada 200 kawalerzystów. Przy dźwiękach wojskowej orkiestry przemaszerują na Błonia, by o godz. 13:00 rozpocząć trzygodzinne widowisko.

– Do zobaczenia w Krakowie, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością, a legenda z faktami – mówi rotmistrz kawalerii ochotniczej, a zarazem koordynator całego przedsięwzięcia Dariusz Waligórski.

Święto Alei Róż

Rodzinny spektakl, koncert, spacer, prelekcja, fotobudka, gry, porady fizjoterapeutów oraz kreatywne warsztaty ekologiczne m.in. graffiti, plastyczne, wikliniarskie, recyclingowe i rękodzielnicze. To wszystko czekać będzie na mieszkańców Krakowa, zarówno tych małych, jak i dużych w ramach Święta Alei Róż.

– Mamy nadzieję, że razem zainaugurujemy wydarzenie, które na stałe wpisze się w program kulturalny w Nowej Hucie. Niech „nowa” Aleja Róż będzie miejscem inspirujących spotkań nie tylko naszej dzielnicy, ale całego Krakowa – podkreślają organizatorzy wydarzenia: Dzielnica XVIII Nowa Huta oraz Ośrodek Kultury Norwida.

Święto Alei Róż odbędzie się w niedzielę w godz. 11:00–15:00. Wstęp wolny.