Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (27-29 października)

Ogród Świateł w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema zagościły smerfy, a EXPO Kraków wypełniło się literaturą wszelkiego rodzaju. Jakie jeszcze atrakcje czekają na najmłodszych w ten weekend? Sprawdźcie!

Zaczarowany Las Smerfów

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zamienił się w świetlną krainę. Wszystko za sprawą plenerowej wystawy, która przy pomocy lampionów, tuneli świetlnych i pokazów multimedialnych przenosi widzów w bajkowy świat. Motywem przewodnim krakowskiej ekspozycji są w tym roku smerfy.

Tuż po przekroczeniu progu ogrodu zwiedzający przeniosą się do wioski niebieskich bohaterów kultowej kreskówki. W Zaczarowanym Lesie Smerfów będzie można wybrać się w świetlną podróż szlakami przygód mądrego Papy Smerfa, przemądrzałego Ważniaka, uroczej Smerfetki, wesołego Łasucha, Marudy, Ciamajdy, Gargamela i jego kota Klakiera oraz wielu, wielu innych.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 27 października do 3 marca.

Wieczór Dziadów

Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na wieczór opowieści z dreszczykiem z różnych stron świata. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 27 października, w Klubie Przegorzały przy ul. Kamedulskiej 70. W niesamowity świat duchów, dawnych wierzeń i tradycyjnych instrumentów zabierze uczestników wędrowny opowiadacz, Krystian Truchalski.

– Będzie to wieczór opowieści z dreszczykiem o dziadach, upiorach, strzygach i utopcach. O zjawiskach przyrodzonych i nadprzyrodzonych, ludzkich i potwornych, wytłumaczalnych i strasznych do wypowiedzenia – informują organizatorzy.

Jak dodają, mile widziane są stosowne przebrania. Wieczór Dziadów rozpocznie się o godz. 18:00. Wydarzenie kierowane jest do dzieci od lat 7. Koszt to 20 zł/dziecko (rodzin wstęp bezpłatny).

Wystawa dla miłośników książkowych ilustracji

W ramach Festiwalu Małej Literatury w Zajeździe Kościuszkowskim przy ul. Białoprądnickiej 3 zagościła wystawa ilustracji i plakatów teatralnych Macieja Szymanowicza. Ekspozycja przenosi widzów w barwny świat książkowych bohaterów.

Maciej Szymanowicz jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!”. W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu Rok w…. zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów”.

Wystawa „Świat zmyślony” będzie dostępna dla zwiedzających do 6 grudnia. Wstęp wolny.

Targi Książki

Rozpoczęła się 26. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. To największe literackie wydarzenie w Polsce, podczas którego można spotkać się z ulubionymi autorami i powiększyć domowe biblioteczki o nowe tytuły. Wśród propozycji nie zabraknie oczywiście literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Dla dzieci przygotowano także liczne warsztaty – naukowe, plastyczne, graficzne i ilustratorskie. Ponadto młodzi czytelnicy będą mogli spotkać się ze swoimi ulubionymi twórcami i bohaterami książek m.in. Nelą Małą Reporterką czy Sarą i Wikusiem. Więcej o ofercie dla najmłodszych w poniższym tekście.

Cyrkowe widowisko na wodzie

Basen ze 120 tonami wody, tysiące podświetlanych fontann, setki świateł i efektów dźwiękowych. Mowa o cyrku na wodzie Waterland, który zawitał do Krakowa.

– Jedyna w swoim rodzaju SCENA, na której arena cyrkowa zamienia się w taflę wody, a tysiące podświetlanych fontann unosi tony wody, przekształcając ją w bajkowy deszcz, zanurzając artystów i publiczność w niesamowitą atmosferę. To wszystko zapiera dech w piersiach nie tylko dzieciom, lecz również dorosłym – zapewniają twórcy widowiska.

W zeszły weekend cyrkowe pokazy na wodzie można było zobaczyć przy ul. Bieńczyckiej (Tomex). W dniach 26, 27, 28 i 29 października cyrk zagości na krakowskich Błoniach (Cichy Kącik).

Podróż do świata teatru

W dniach 27-30 października Teatr Figurki organizuje kolejną edycję Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”. To nie tylko starannie wyselekcjonowane i piękne spektakle dostosowane do wieku widzów, ale także twórcze warsztaty i mądre opowieści.

– Główną ideą festiwalu jest stworzenie wydarzenia, w którym dzieci (i towarzyszący im dorośli) są nie tylko widzami i widzkami, ale uczestnikami i uczestniczkami. Mogą wziąć udział w warsztatach, działaniach performatywnych, komentować spektakle, spotykać się z aktorami – mówi Dagmara Żabska, dyrektorka artystyczna festiwalu.

W  programie znalazły się m.in. teatr cieni, spektakl muzyczny, przedstawienia dla maluszków oraz rodzinne jam session. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Cricoteką i Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.

– To jest ważne, aby dzieci od najmłodszych lat uczyły się aktywnego uczestnictwa w kulturze. Miały poczucie, że to jest ich czas, ich teatr i ich festiwal – podkreśla Dagmara Żabska.

Program festiwalu dostępny jest na stronie www.podskokiiwykrety.pl.

O ojcowskiej miłości w Teatrze Groteska

W sobotę w Teatrze Groteska odbędzie się premiera spektaklu „Wszechświaty mojego taty” w reżyserii Małgorzaty Dębskiej. To opowieść o niezwykłej relacji ojca z córką. Główna bohaterka Lila uważa, że jej tata wie wszystko i potrafi wszystko. Dla niej jest superbohaterem o tysiącach twarzy.

– Czy to prawda, że w całym kosmosie tata najbardziej kocha swoje dziecko? Czy znajdzie je wszędzie, choćby ukryło się w najciemniejszym szałasie albo w trawie… albo w szafie… albo w najdalszym zakątku wszechświata? A raczej – wszechświatów. Bo przecież każdy tata, choć z wierzchu może być brodaty jak żubr, łysy jak księżyc, wysoki jak wieża, kulisty jak planeta, w głębi duszy jest kosmonautą, który przemierza dla swojej córki – i razem z nią – Wszechświaty Taty – czytamy w opisie spektaklu.

Trolle w Galerii Kazimierz

Z okazji nadchodzącej premiery trzeciej części bajki „Trolle” radosna księżniczka Poppy i jej zrzędliwy kumpel Mruk zagoszczą w stolicy Małopolski. Bohaterów filmu oraz ich towarzyszy będzie można spotkać w Galerii Kazimierz w sobotę, 28 października.

Trolle przygotowały dla najmłodszych manufakturę lizaków, strefę zabawek oraz konkurs z nagrodami. Ponadto będzie można wspólnie potańczyć, poznać bliżej sztukę skręcania figur z kolorowych balonów, obejrzeć nową animację „Wyfrunięci” oraz oczywiście spotkać się z Poppy i Mrukiem.

Organizatorzy zapraszają do Miasteczka Trolli w godz. 11:00–19:00. Wstęp wolny.

Halloweenowe atrakcje dla dzieci

W niedzielę, 29 października, w Hali Forum odbędzie się halloweenowa impreza dla najmłodszych. O to, aby dzieci spędziły kreatywnie czas i świetnie się bawiły zadbają animatorki.

W programie m.in. budowanie wieży z duszków, tworzenie pajączków z papieru, straszne makijaże, budowanie chatki wiedźmy oraz wiele innych gier i zabaw. Wydarzenie odbędzie się w godz. 11:00 – 19:00 w ogrodzie zimowym Hali Forum. Wstęp wolny.