Wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 wyróżniony za skuteczne zabiegi dyplomatyczne

fot. ie2023.pl

Wiceprezes komitetu organizacyjnego Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 Janusz Kozioł został wyróżniony przez Europejską Federację Szermierczą (EFC). Dzięki jego zabiegom dyplomatycznym oraz wsparciu prezesa honorowego Polskiego Związku Szermierczego i sekretarza EFC zawody w Krakowie będą miały również rangę mistrzostw Europy.

Przepisy światowej federacji szermierczej jasno określają czas, który musi dzielić start mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Komitet organizacyjny Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, wraz z Polskim Związkiem Szermierczym długo zabiegał o to, by rywalizacja, którą zaplanowano w krakowskiej Tauron Arenie miała również rangę czempionatu Starego Kontynentu. Na przeszkodzie stał fakt, że okres pomiędzy największym multidyscyplinarnym wydarzeniem sportowym w Polsce, a mistrzostwami świata był zbyt krótki.

Niemożliwe nie istnieje

Janusz Kozioł, wiceprezes Spółki Igrzyska Europejskie 2023, wspólnie z prezesem honorowym Polskiego Związku Szermierczego – Adamem Konopką, uruchomili wszystkie możliwe ścieżki sportowej dyplomacji, by sprowadzić do Krakowa najlepszych szermierzy w Europie. Kiedy wydawało się, że kolizja terminów jest nie do przeskoczenia, z pomocą pospieszył sekretarz EFC (European Fencing Confederation) Jacek Słupski. Dzięki przychylności Prezydenta EFC Giorgio Scarso udało się dokonać niemożliwego – przesunąć datę rozpoczęcia mistrzostw świata. Oznacza to, że w Krakowie pojawią się najlepsi szermierze na Starym Kontynencie, którzy będą walczyć o punkty rankingowe do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 oraz medale mistrzostw Europy.

Kozioł otrzymał dyplom uznania i symboliczny rapier w ramach podziękowania za zaangażowanie w proces podniesienia rangi rywalizacji szermierzy podczas tegorocznych igrzysk. Wyróżnienie wręczyli Adam Konopka oraz Jacek Słupski.

W Tauron Arenie o 12 kompletów medali

Rywalizacja szermierzy podczas Igrzysk Europejskich 2023 odbędzie się w Tauron Arenie Kraków w trzech konkurencjach: szpadzie, florecie i szabli. Zmagania potrwają od 23 do 30 czerwca. Weźmie w nich udział 460 zawodników, którzy powalczą o 12 kompletów medali.