Więcej pieniędzy na chodniki. Co w planie na ten rok?

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Zarząd dróg ma w tym roku kilkukrotnie więcej środków na budowę chodników niż w minionym sezonie. W planie jest kilka większych inwestycji, ale też przygotowanie projektów dla kolejnych.

W minionym roku w ramach Programu Budowy Chodników prace były prowadzone przy ul. Drożyska, Lubockiej, Tynieckiej i Golikówka. W tym roku na Program Budowy Chodników Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje wydać ponad 22 mln zł. Dla porównania, poprzednio było to ok. 7 mln zł.

Prace w tym roku

Kilka większych inwestycji albo jest już w trakcie, albo na etapie wyboru wykonawców. W minionym roku rozpoczęła się przebudowa ok. 150-metrowego odcinka ul. Podgórki w dzielnicy Swoszowice. Chodnik powstanie tam po jednej stronie, jezdnia zostanie poszerzona, pojawią się przejścia dla pieszych i oświetlenie.

Wyłoniony został już wykonawca prawie kilometrowego fragmentu ul. Powstańców (od okolic potoku Sudół do przystanku Magazyny). Projekt, oprócz budowy kanalizacji i sieci wodociągowej przewiduje też m.in. utworzenie kilku miejsc postojowych. Firma ma zakończyć roboty do grudnia.

W przypadku ul. Bogucianka w Tyńcu formalności są już na ostatnim etapie i urzędnicy chcą w niedługim czasie podpisać umowę. W tym przypadku również mieszkańcy powinni skorzystać z efektów w tym roku – na odcinku od ul. Benedyktyńskiej do Walgierza Wdałego.

Na końcowym etapie przetargu jest budowa krótszego, 26-metrowego odcinka chodnika na ul. Siarczanogórskiej. W tym przypadku trzy miesiące powinny wykonawcy wystarczyć na przeprowadzenie robót.

Przetargi mają natomiast zostać wkrótce ogłoszone na realizację czterech kolejnych zadań: na fragmencie ul. Księcia Józefa (160 m, od ul. Kamedulskiej do ul. Glinnik), ul. Skalica, ul. Mistrzejowickiej (po stronie ogródków działkowych) i Na Załęczu (80 m, w rejonie skrzyżowania z ul. Ogłęczyzna).

Wszystkie z powyższych inwestycji mają się zakończyć w tym roku. Do przyszłego roku potrwa prawdopodobnie budowa chodnika wzdłuż kilometrowego fragmentu ul. Kantorowickiej (od ul. Gustawa Morcinka do mostku nad potokiem) gdzie formalności utknęły na razie z powodu odwołania. Urzędnicy zakładają jednak, że w tym roku uda się ruszyć z miejsca i rozpocząć roboty w terenie.

Dwa sezony obejmą też prace przy ul. Tynieckiej, na odcinku od ul. Dąbrowa do Nowej Kolnej.

– Koszty tych inwestycji często budzą zaskoczenie. Rzecz w tym, że nigdy nie kończy się na samym dobudowaniu chodnika do jezdni. Najczęściej wiąże się do ze zmianami dotyczącymi odwodnienia, oświetlenia czy poszerzeniem jezdni i w praktyce ta budowa chodnika to kompleksowa przebudowa całego fragmentu drogi – tłumaczy Magda Rutkowska, zastępca dyrektora ZDMK. – Przebudowywane są podziemne sieci, często z takiej okazji korzystają też wodociągi, by przy tej okazji doprowadzić sieć do kolejnych budynków – dodaje.

Jako przykład podaje ul. Podgórki. – Musieliśmy tam zamknąć całą ulicę, ponieważ zakres prac w pasie drogowym jest tak duży, że uniemożliwia utrzymanie ruchu – stwierdza.

Pozwolenia w tym roku

Równocześnie ZDMK chce w tym roku mieć gotową dokumentację, wraz z pozwoleniami, dla kolejnych lokalizacji. Chodzi o fragmenty ulic:

- Żelazowskiego (ok. 800 m) - od ul. Szczegów do ul. Baryckiej;
- Prawocheńskiego (ok. 250 m) - od Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 9 do ul. Wyciąskiej;
- Torfowej (ok. 100 m) - od ul. Kobierzyńskiej do ul. Studzianki (bud. nr 10);
- Niebieskiej (ok. 500 m) - od pętli autobusowej Piaski Wielkie do KS Orzeł Piaski Wielkie;
- Spychalskiego (ok. 100m) - od ul. Kobierzyńskiej do przedszkola;
- Petrażyckiego (ok. 1,5 km) - od ul. Solówki do granicy miasta;
- Matematyków Krakowskich (ok. 600 m) - od OSP Zbydniowice do granic miasta;
- Truskawkowej (ok. 450 m) - od przystanku przy ul. Kąkolowej do przystanku autobusowego Truskawkowa;
- Drożyska (ok. 500 m) - od ul. Brzeskiej do rejonu ul. Drożyska 3.
- Szymonowica (ok. 1 km) – cała ulica;

15 kolejnych zadań ma – według planu – uzyskać potrzebne decyzje w I kwartale roku 2025.

Przy większych inwestycjach

Inwestycje wpisane do Programu Budowy Chodników nie wyczerpują całej listy miejsc, w których mieszkańcy zyskają nowe ciągi piesze. Chodniki są budowane także w ramach większych miejskich inwestycji – tak jak ma to miejsce obecnie na ul. Stelmachów i Piaskowej. Gruntowna przebudowa potrwa tam do połowy przyszłego roku, a jednym z jej efektów będzie właśnie budowa chodników. Tego rodzaju zadania, choć w mniejszej skali, są też wyznaczane deweloperom w ramach zapewnienia obsługi komunikacyjnej ich inwestycji.

ZDMK planuje na luty spotkania z mieszkańcami dotyczące budowy chodników. Ich terminy zostaną dopiero podane do wiadomości.