Wielkie sprzątanie dla młodszych i starszych [ZDJĘCIA]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w różnych rejonach miasta zorganizowane zostały akcje sprzątania terenów zielonych.

Choć o stan naszej planety i naszej najbliższej okolicy powinniśmy dbać każdego dnia, Międzynarodowy Dzień Ziemi jest dobrą okazją, by zwrócić na to większą uwagę. W szkołach, firmach i wielu instytucjach organizowane są różnego rodzaju proekologiczne wydarzenia.

Miasto zorganizowało dziś akcje sprzątania terenów zielonych. Oprócz najmłodszych i młodzieży w taką formę świętowania mogli się włączyć także inni mieszkańcy. Sprzątanie zorganizowane zostało przy Nowohuckim Centrum Kultury, przy szkole podstawowej nr 29 w Podgórzu, w parku Aleksandry w dzielnicy Bieżanów-Prokocim i w rejonie ulicy Myślenickiej w dzielnicy Swoszowice.

Jak widać na zdjęciach, zapału do zbierania nie brakowało, ale nie brakowało też odpadów, które wymagały posprzątania. Na uczestników sprzątania planety czekały sadzonki roślin balkonowych, takie jak: petunie, surfinie, lobelie.

Akcje sprzątania okolicy będą też w najbliższy weekend organizowane oddolnie, przez lokalne organizacje czy instytucje. Warto sprawdzić osiedlowe czy dzielnicowe fora i samemu dołączyć do porządkowania najbliższej okolicy, dając przy tym przykład innym, że warto dbać o wspólną przestrzeń.

To jeszcze nie koniec święta

Międzynarodowy Dzień Ziemi będzie też można obchodzić w sobotę przy alei Róż, gdzie urząd miasta, spółki miejskie i organizacje przygotowały wiele atrakcji dla uczestników.

Wśród nich znalazły się m.in.:

  • warsztaty kulinarne: „Gotuję, nie marnuję – zrób 5 pierwszych kroków”, które będą prowadzone przez trenerów Banku Żywności (czas trwania: 30 min), prelekcje będę się odbywać o godz. 11.30, 13.30, 14.30 i 16)
  • dwa spotkania warsztatowe prowadzone przez ŻyWą Pracownię, które wpisują się w zwycięski projekty ubiegłorocznego hackathonu (więcej na ten temat tutaj). W czasie pierwszego wyplatane będą doniczki na kwiatki w formie koszyka z upcyklingowych (paski banerów i tkanin) i naturalnych (wiklina) materiałów. Podczas drugiego uczestnicy będą mogli stworzyć z dętek rowerowych designerskie breloczki i smyczki na klucze
  • muzeum sprzętu elektrycznego i elektronicznego „Wystawa Wehikuł Czasu”
  • gra ekologiczna „Zagraj z Barbakusem”
  • „Woda nas kręci”, czyli koło fortuny pełne ciekawostek i przydatnej wiedzy związanej m.in. z oszczędzaniem wody
  • „Galeria na kropli”, pracownia kreatywnych prac artystycznych, których hasłem przewodnim będzie „woda to życie”
  • zabawa ruchowa „To się w ścieku nie mieści”, czyli zabawa ruchowa, dzięki której dzieci poznają problem śmieci niewłaściwie wrzucanych do toalet czy zlewów
  • gry, zabawy i konkursy dla dzieci: „Ekoludki”, „Ekogąsienice”, „Drugie życie słoika”
  • zajęcia dla dzieci prowadzone przez wolontariuszy Banku Żywności: animacje, gry, kolorowanki tematyczne, malowanie twarzy w kolorach Ziemi. Wykłady będą dotyczyć przetwarzania oraz prawidłowego postępowania, z odpadami.

– W ramach kampanii, tak jak w czasie Walentynek, przedłużamy obchody Dni Ziemi. Od 25 do 29 kwietnia ponawiamy akcję zbierania elektroodpadów w szkołach. W jej czasie przekażemy sadzonki różnokolorowych surfinii uczniom. Odwiedzimy kolejne 20 szkół podstawowych w każdej dzielnicy Krakowa! – zapowiada urząd miasta.

Aktualności

Pokaż więcej