Wielkie sprzątanie w Czyżynach. Teraz jest tam sterta śmieci

fot. materiały prasowe
Drzewa, krzewy i trawy, a wśród nich składowiska śmieci. Teren w centrum miasta nie może tak wyglądać.

Właśnie dlatego Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon organizuje akcję sprzątania działki w Czyżynach. Możesz dołączyć do akcji, a potem poeksperymentować na wystawie mobilnej. Miejsce, w którym powstanie budynek Cogiteonu, było częściowo wykorzystywane przez działkowców, ale od kilkunastu lat częściej służy za wysypisko śmieci. Drzewa dobrze maskują krajobraz. Pod nimi znajdują się zużyte torby foliowe, puszki, butelki, a nawet stare opony.

– Wspólnie uprzątniemy ten bałagan – deklaruje Piotr Szymański, dyrektor Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon.

– Chciałbym, aby to była wspólna akcja – nie tylko pracowników centrum i aktywistów, ale również mieszkańców, którym leży na sercu otaczająca ich przestrzeń – dodaje. Porządkowanie terenu przy pasie startowym dawnego lotniska w Czyżynach odbędzie się w poświąteczny wtorek 23 kwietnia. Start o 13:30.

– Zapraszam wszystkich chętnych do pomocy w sprzątaniu, a po akcji do zwiedzania wystawy mobilnej „Naukowiej” – mówi Piotr Szymański. Będzie to pierwsza okazja do zobaczenia ekspozycji w Krakowie. Zbiórka przy przystanku autobusowym „Jurczaka” obok estakady nad al. Bora-Komorowskiego.

Potem akcja przeniesie się na teren pasa, gdzie gromadzone będą worki z odpadami. Dołączyć będzie można w każdej chwili. Planowane zakończenie ok. godz. 17:00.

Cogiteon włącza myślenie o środowisku

W centrum nauki, które powstanie w 2022 roku przy al. Bora-Komorowskiego, znajdzie się m.in. wystawa stała o człowieku w sieci relacji oraz laboratoria. Jedna z sekcji wystawy będzie dotyczyć powiązań ludzkości z naturą. Na liczącej prawie 1 ha powierzchni dachu budynku będą ogrody zmysłów oraz ogólnodostępna część rekreacyjna, a obok obiektu prawie 2 ha uporządkowanej zieleni z placem zabaw i aleją odkryć naukowych.

– Pracujemy nad tym, aby teren w jak największym stopniu był otwarty dla mieszkańców i zwiedzających – mówi Piotr Błachut, główny specjalista ds. budowlanych Cogiteonu.Teraz zagajnik pełen jest nie tylko śmieci i zarośli. Są tam pozostałości konstrukcji budowlanych oraz resztki ogrodzeń. Drzewa to w większości mało wartościowe orzechy włoskie.

– Po zrealizowaniu inwestycji drzew i krzewów będzie dwa razy więcej niż jest ich obecnie – mówi Piotr Błachut.

comments powered by Disqus