News LoveKraków.pl

Wiemy, kiedy zbudują pierwszy budynek Akademii Muzycznej

Wizualizacja fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Formalnie budowa Kampusu AMKP przy ul. Skrzatów na Grzegórzkach rozpoczęła się w marcu. Obecnie trwają prace przygotowujące teren pod prace budowlane, które rozpoczną się pod koniec tego roku.

W sąsiedztwie parku Grzegórzeckiego ma powstać kampus Akademii Muzycznej. Będzie składał się z dziewięciu kameralnych budynków. Szacunkowy koszt inwestycji wraz z wyposażeniem to ok. 490 mln zł.

– To historyczny czas w dziejach uczelni. Nasza Akademia (druga najstarsza muzyczna uczelnia w Polsce) od wielu lat oczekuje na poprawę warunków lokalowych. Mamy promesę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rozpoczęcie pierwszego etapu inwestycji obejmującego realizację stanu surowego pierwszego z budynków. Idziemy do przodu – mówi dla LoveKraków.pl rektor uczelni, prof. dr. hab. Wojciech Widłak.

Kiedy budynek zostanie oddany do użytku? – W tym roku rozpoczniemy budowę stanu surowego pierwszego z budynków. Zakładamy, że całość kampusu powstanie do końca obecnej dekady, prawdopodobnie do 2029 roku – odpowiada prof. Widłak.

Co powstanie w ramach realizowanego przedsięwzięcia?

W skład kampusu wchodzić będzie kilka budynków dydaktycznych z ok. 140 salami na wykłady, zajęcia praktyczne i ćwiczenia, a także budynek administracyjny, biblioteka, zespół sal na próby orkiestr i chóru, dwie sale koncertowe, sala operowo-teatralna i aula organowa. Takie są potrzeby uczelni muzycznej. Przewidziane jest też zaplecze gastronomiczne, strefy wypoczynku, pomieszczenia socjalne. Budynki będą zanurzone w zieleni, co ma korespondować z zamiłowaniem patrona Akademii Krzysztofa Pendereckiego do drzew i przyrody.

– W ramach inwestycji zrealizujemy ciąg pieszo-rowerowy od strony Al. Pokoju, stanowiący przedłużenie ul. Fabrycznej. Uporządkujemy i udostępnimy otoczeniu kilka hektarów terenu przylegającego do Bulwarów Wiślanych. Nasze sale koncertowe będą służyły mieszkańcom Krakowa i Małopolski. Kampus będzie kontynuacją parku, planowanego przez władze miasta na sąsiadującym terenie. Obecność Akademii Muzycznej w tej zaniedbanej dotąd okolicy zrewitalizuje teren i przywróci go miastu oraz jego mieszkańcom – deklaruje włodarz uczelni.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki