News LoveKraków.pl

Wkrótce poznamy kandydata PiS na prezydenta Krakowa. Jeden polityk już odmówił

Małgorzata Wassermann i Jacek Majchrowski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W tym miesiącu Prawo i Sprawiedliwość ma ogłosić kandydata na prezydenta Krakowa. Start proponowano m.in. radnemu Michałowi Drewnickiemu, ale ten odmówił. Czy o prezydenturę znów powalczy zatem posłanka Wassermann?
Prawdopodobnie w tym miesiącu w końcu poznamy kandydata na prezydenta Krakowa z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jak się dowiedzieliśmy, w piątek 5 stycznia zbierze się małopolski zarząd PiS pod przewodnictwem byłego ministra infrastruktury w rządzie Zjednoczonej Prawicy: Andrzeja Adamczyka. Jeden z punktów posiedzenia dotyczy rekomendacji kandydatów na stanowiska prezydentów, wójtów i burmistrzów w całej Małopolsce. Jednak ostatecznego wyboru osób, które wystartują w wyborach, dokonają warszawskie władze Prawa i Sprawiedliwości.

W przypadku Krakowa na giełdzie nazwisk są m.in. posłanka Małgorzata Wassermann oraz senator Marek Pęk. Z naszych informacji wynika, że startu w wyborach na prezydenta miasta nie bierze pod uwagę wspomniany Andrzej Adamczyk. Dowiedzieliśmy się natomiast, że rozważana była kandydatura Michała Drewnickiego, radnego miejskiego Prawa i Sprawiedliwości. Ten jednak nie zamierza wystartować ze względu na dziecko, urodzone kilkanaście dni temu. Wiadomo, że Drewnicki dalej chce angażować się w pracę na rzecz Krakowa, zasiadając w radzie miasta.

Przegrana z Jackiem Majchrowskim

Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość tak długo zwleka z ogłoszeniem swojego kandydata w wyborach na prezydenta miasta? – Z dwóch powodów. Po pierwsze: proces decyzyjny w Prawie i Sprawiedliwości jest bardzo mocno scentralizowany. Każdą, najdrobniejszą decyzję podejmuje prezes Jarosław Kaczyński. Ponieważ ma dużo obowiązków, to wszystko trwa – komentuje prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

– Drugi powód jest bardziej lokalny: PiS nie ma po prostu mocnego kandydata. Jak z resztą pozostałe partie czy środowiska, które już swoich ogłosiły. Możliwe, że skończy się na tym, że z ramienia Prawa i Sprawiedliwości znów wystartuje Małgorzata Wassermann – kwituje ekspert.

Przypomnijmy, że posłanka PiS w przeszłości próbowała już swoich sił w wyborach na prezydenta Krakowa: w 2018 roku. W drugiej turze uzyskała nieco ponad 38 proc. głosów. Ostatecznie przegrała jednak z urzędującym obecnie Jackiem Majchrowskim. Ten zapowiedział, że w tegorocznych wyborach nie wystartuje.

Kto wystartuje w wyborach?

O schedę po prezydencie Majchrowskim powalczy natomiast jego obecny zastępca Andrzej Kulig. W artykule, który opublikowaliśmy w czwartek 4 stycznia, Kulig wyznał, że nie zamierza się wycofać.

Start w wyborach na prezydenta Krakowa ogłosili już także: Łukasz Gibała (radny miejski i lider stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców”), poseł Aleksander Miszalski (Platforma Obywatelska), prof. Stanisław Mazur (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), aktywista Mateusz Jaśko oraz muzyk rockowy Marcin „Bzyk” Bąk.